PREMIERA

2010.01.04

CANAL+ PREMIUM

WOŁKODAW. OSTATNI Z RODU SZARYCH PSÓW

Volkodav iz roda Serykh Psov

Rosja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film fantasy

czas trwania: 136 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wołkodaw (Aleksandr Bukharov) jest Wenem, ostatnim żyjącym potomkiem klanu Szarych Psów. Jego ojciec Mezhamir para się kowalstwem, a miecze, które wykuwa są warte swej wagi w złocie. Gdy nadchodzi czas inicjacji Wołkodawa, osadę Wenów atakują wojownicy Ludojada (Aleksandr Domogarov), kapłana bogini śmierci Morany.

Najeźdźcy zabijają całe plemię. Rodzice Wołkodawa mordują na oczach chłopca, a jemu samemu darują życie, tylko dlatego, że ma przydać się jako niewolnik. Wołkodaw trafia do kamieniołomów w Kryształowych Górach. Zadziwia współtowarzyszy niewoli uporem, bowiem codziennie, po wielu godzinach wyczerpującej pracy, ćwiczy się w walce wyimaginowanym mieczem. Siła charakteru i pragnienie zemsty pomagają mu przetrwać siedem lat. Odzyskuje wolność po wygranym pojedynku z nadzorcą, zwanym Wilkiem, po czym trafia pod opiekę wędrownej czarodziejki Kendarat (Natalya Valery). Dzięki niej Wołkodaw zgłębia tajniki dobra i zła oraz doskonali umiejętności zgodnie z zasadami świętej sztuki walki Kan-Kiro. Wciąż myśli jednak o zemście. Nieoczekiwanie nadarza mu się okazja, by jej dokonać. Ma bowiem ochraniać córkę króla Galiradu, piękną księżniczkę Elenę ( Oksana Akinshina), która wychodzi za mąż za Vinitara (Anatoli Belyj), syna Ludojada.

Maria Siemionowa jest autorką kilku książek, które osiągnęły w Rosji status bestsellerów. Pierwsza powieść z serii o Wołkodawie została opublikowana w 1995 roku, podbiła serca czytelników i przyczyniła się do powstania nowego gatunku literackiego - słowiańskiego fantasy. "Wołkodaw. Ostatni z rodu Szarych Psów" to projekt o budżecie przekraczającym 30 milionów dolarów i ogromnych ambicjach. Prace nad scenariuszem trwały rok, a autorem adaptacji powieści i reżyserem obrazu jest NIKOLAY LEBEDEV. Jego poprzedni obraz "Kryptonim Gwiazda" zachwycił producentów z firmy Central Partnership, którzy szczególnie wysoko ocenili jego walory artystyczne, efekty wizualne i wykorzystanie technik komputerowych. Kompletowanie obsady aktorskiej trwało sześć miesięcy.

Aleksandr Bukharov ("Sługa dwóch panów") był jednym z głównych kandydatów do głównej roli, ale ostateczną decyzję podjęto dopiero po przeprowadzeniu wielu testów. Po prawie czteromiesięcznych eksperymentach z udziałem aktora wykreowano ostateczny wizerunek Wołkodawa. Bohater filmu ma długie włosy (wojownicy pogańskich, słowiańskich plemion uważali je za źródło siły), jeździ konno, nosi ubrania z szorstkiego płótna oraz fragmenty zbroi rycerskiej ze skóry lub stali. Wołkodaw wychowuje się w zamkniętym środowisku i nie w pełni rozumie otaczający go świat. Dopiero później ewoluuje i podejmuje decyzje zgodne ze swoją wrodzoną szlachetnością, uczciwością i duchową siłą. Księżniczkę Elen, potomkinię królów Galiradu, spadkobierczynię wielkiego rodu, zagrała Oksana Akinshina ("Córki mafii", "Krucjata Bourne'a"), która w 2002 roku była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę w znanym widzom filmie "Lilja 4-ever".

W filmie na duże uznanie zasługuje charakteryzacja i efekty specjalne. Ważną funkcję dla rozwoju fabuły i tworzeniu atmosfery spełniają tatuaże noszone przez filmowe postacie. Większość scen plenerowych była kręcona na górskich ścieżkach i w głębi lasów Słowacji, a w studiach Mosfilmu powstał jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów zdjęciowych w historii rosyjskiego kina - miasto Galirad, które zaprojektowała scenograf Lyudmila Kusakova ("Pełnia księżyca", "Kryptonim Gwiazda", "Jeździec imieniem Śmierć"). Autorem zdjęć jest Irek Hartowicz ("W pogoni za Lolą", "Alibi", "Szczekać na świat"), muzykę skomponowali zaś Aleksei Rybnikov i Theo Green.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Przyjemne zaskoczenie - to czułam oglądając "Ostatniego z Szarych Psów"
Chyba nikt nie spodziewał się, że rosyjska fantasy okaże się filmem na tak wysokim poziomie. O wiele wyższym niż nasz rodzimy "Wiedźmin". Porównanie wypada następująco: To Volkodav zdobywa szczyty i rządzi światem podczas gdy Geralt tapla się w błocku za parę groszy na jakimś zapadłym wygwizdowie. Hmm... Jakoś marnie mi to wygląda. Ale to już tak na marginesie.
Zgoda, sporo jest w "Volkodavie" zapożyczeń z "Władcy Pierścieni" a miejscami czułam się jakbym oglądała powtórki z "Conana" lecz Lebedev wymieszał je tak zgrabnie, że w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Okazuje się, ze jeśli wrzuci się do kotła świat Howarda i Tolkiena, mocno zamiesza i doprawi własną dozą wyobraźni - można otrzymać całkiem dobrą całość o interesującej treści.
Jeszcze jeden dowód na to, że warto mieć rosyjską kinematografię na oku, bo nigdy nie wiadomo czym jeszcze może zaskoczyć.

villemo

Kolejny bardzo rzadko pokazywany film. Tak ciężko go upolować :(

hubs

Nieźle. Musiał trochę kosztować. Producenci Wiedźmina mogliby się tu czegoś
nauczyć.
WOŁKODAW. OSTATNI Z RODU SZARYCH PSÓW
reżyseria:
Rosja, 2007
Wołkodaw (Aleksandr Bukharov) jest Wenem, ostatnim żyjącym potomkiem klanu Szarych Psów. Jego ojciec Mezhamir para się kowalstwem, a miecze, które wykuwa są warte swej wagi w złocie. Gdy nadchodzi czas inicjacji Wołkodawa, osadę Wenów atakują wojownicy Ludojada (Aleksandr Domogarov), kapłana bogini śmierci Morany.
film fantasy
WOŁKODAW. OSTATNI Z RODU SZARYCH PSÓW
4,5 5 1 30