PREMIERA

2008.07.20

CANAL+ PREMIUM

WOLNOŚĆ SŁOWA

Freedom Writers

USA/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hilary Swank jako ambitna nauczycielka, która dzięki oryginalnemu podejściu, diametralnie zmienia życie swoich podopiecznych.

Rok 1994, Long Beach w stanie Kalifornia. W klasie numer 203 w liceum Woodrowa Wilsona młoda nauczycielka Erin Gruwell (Hilary Swank) rozpoczyna lekcje ze swoją pierwszą w życiu grupą uczniów (m.in. April L. Hernandez, Kristin Herrera, Deance Wyatt, Hunter Parrish, Will Morales, Mario). Ostrzegano ją, że to młodzież trudna i praktycznie niezdolna do nauki. Klasa składa się z dzieciaków różnego pochodzenia: afrykańskiego, latynoskiego, azjatyckiego oraz europejskiego. Większość z nich dorasta w ciężkich warunkach, często w środowiskach patologicznych. Od początku dają jej jasno do zrozumienia, że nie mają zamiaru współpracować i by ją zniechęcić, otwarcie ustanawiają zakłady o to, jak długo z nimi wytrzyma. Erin nie poddaje się i jakiś czas potem następuje w jej stosunkach z uczniami moment przełomowy. Po klasie krąży karykatura o silnym zabarwieniu rasistowskim, przedstawiająca jednego z czarnoskórych uczniów. Erin porównuje sytuację do tego, jak naziści traktowali Żydów w czasie Holocaustu. Ku jej zdziwieniu, prawie nikt z klasy nie wie, o czym mówi. Poruszona pyta, do ilu z nich strzelano. Okazuje się, że zdecydowana większość klasy podnosi ręce, pokazuje blizny i ma do opowiedzenia jakąś historię. To zdarzenie daje nauczycielce inspirację do dalszej pracy. Nakłania podopiecznych do pisania dzienników, w których zawrą własne doświadczenia, przemyślenia i refleksje. Mówiąc o swoich przeżyciach i słuchając innych, stopniowo odmieniają swoje, skazane wcześniej na klęskę, życia.

Film jest zainspirowany prawdziwą historią nauczycielki z Long Beach i jej uczniów, których życie pełne strachu, przemocy i nienawiści wydawało się niemożliwe do wyprostowania. Z czasem ta niezwykła grupa założyła stowarzyszenie "Freedom Writers" (dosł. Pisarze wolności), mające na celu szerzyć tolerancję, wiedzę i świadomość wśród młodzieży. Sfilmowanie historii "Freedom Writers" było także próbą upamiętnienia krwawych zamieszek, do których doszło niedaleko Long Beach w 1992 roku. Bunt wybuchł wówczas jako reakcja na skatowanie przez policję czarnoskórego kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość. Fabuła filmu opiera się na popularnym schemacie: młody, naiwny idealista wchodzi w zupełnie sobie nieznany świat nędzy i przemocy i postanawia wyciągnąć wychowanków z okrutnego środowiska, w jakim przyszło im żyć. Na podobnych fundamentach powstało w 1938 roku "Miasto chłopców" ze Spencerem Tracym w roli głównej, potem "Nauczyciel z przedmieścia" z Sidneyem Poitierem czy przebój kinowy 1995 roku "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer.

Tym razem to współproducentka filmu Hilary Swank wcieliła się w wytrwałą, pełną poświęcenia nauczycielkę, której to, co dzieje się z uczniami po szkole nie jest obojętne. Aktorka jest jedną z niewielu kobiet, które mogą się pochwalić więcej niż jedną statuetką od Akademii Filmowej. Swank zdobyła 2 Oscary za "Nie czas na łzy" oraz "Za wszelką cenę", zaś liderką w tym rankingu jest niezapomniana Katharine Hepburn z czterema. Reżyserem "Wolności słowa" oraz twórcą scenariusza na podstawie książki Erin Gruwell i jej podopiecznych jest RICHARD LAGRAVENESE, który po zakończeniu pracy nad filmem zrealizował wraz z Hilary Swank kolejny projekt na identycznych zasadach. Napisał scenariusz i wyreżyserował komedię romantyczną "P.S. Kocham cię", zaś Swank zagrała w niej główną rolę. Wciąż jednak największym sukcesem LaGravenese'a pozostaje wyróżniony nominacją do Oscara i BAFTY scenariusz do filmu Terry'ego Gilliama "Fisher King", w którym Robin Williams poszukuje na Manhattanie Świętego Graala. Obraz ten został wysoko oceniony zarówno przez widzów, jak i krytykę (m.in. Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Wenecji, Oscar za aktorstwo dla Mercedes Ruehl oraz 4 inne nominacje do statuetki Akademii).

WASZE OPINIE

keke

Całkowita zgoda z przedmówcami, że film dobry. A skoro już tyle pochwał napisano, to warto się zastanowić na ile realny, możliwy jest ten scenariusz. Wydaje mi się, że sukces można odnieść tylko raz, dwa razy. Nakład sił jest piorunujący, ofiara z osobistego życia - ogromna. Czy nauczyciel uczy jednocześnie w roku szkolnym tylko jedną klasę? A może osiem - dziesięć? Starczy mu sił na 300 młodych ludzi, czy przekształcą mu się w głowie w anonimową plazmę? A może będzie dla 10 klas finansować wycieczki ze swojej chudej pensyjki?
No właśnie - czy to możliwe. Wierzę w jednorazow sukces. Po pięciu latach takiej pracy przychodzi wypalenie, powtarzają się - nawet sporadycznie, ale jednak - porażki i rozczarowania, człowiek dziwaczeje, nie śpi po nocach, nie ma czasu dla własnych dzieci.

W filmie "Wolność słowa" jest sporo szczerej troski i chęci czynienia dobra. Ale życie izie swoją drogą. Bardzo dobra bajka. Szacunek.

GIRL

to jest najfajniejszy film jaki obejrzałam i myśle , że tak samo dobry jest film krok do sławy. oba filmy mają u mnie pierwsze miejsce

the dark

Rewelacja! Uwielbiam tego typu filmy, a ten jest na faktach i na dodatek perfekcyjnie zrobiony. Naprawdę POLECAM! 10/10
WOLNOŚĆ SŁOWA
USA/Niemcy, 2007
Hilary Swank jako ambitna nauczycielka, która dzięki oryginalnemu podejściu, diametralnie zmienia życie swoich podopiecznych.
dramat obyczajowy
WOLNOŚĆ SŁOWA
4,6 5 1 74