PREMIERA

2006.11.14

CANAL+ PREMIUM

WONDERLAND

Wlk. Brytania, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dla rodziny Phillipsów, zamieszkałej w jednej z robotniczych dzielnic Londynu, zbliża się kolejny zwykły weekend. Państwo Philips - starzejące się, znudzone małżeństwo - przeżywają pustkę po odejściu dzieci.

Eileen (Kika Markham) użera się ze szczekającym nieustannie psem sąsiadów, a zdominowany przez nią i odtrącony Bill (Jack Shepherd) przyjmuje wygodną pozycję obojętnego obserwatora. Ich trzy córki zmagają się z problemami uczuciowymi. Nadia (Gina McKee) pracuje na Soho i przez ogłoszenia matrymonialne próbuje znaleźć miłość swojego życia. Molly (Molly Parker) jest w dziewiątym miesiącu ciąży i gdy właśnie ma rodzić, jej narzeczony po raz kolejny ją zostawia. Debbie (Shirley Henderson) samotnie wychowuje syna i desperacko próbuje nie rezygnować z życia osobistego. Kiedy idzie się zabawić, jej synek udaje się do parku rozrywki, w którym spotka go przykra przygoda. W nadchodzący weekend każda z sióstr przeżyje własny mały dramat, który każe im inaczej na siebie spojrzeć i docenić to, co w nieustannym falowaniu życia jest niezmienne.

Skromny, zrealizowany za niewielkie środki film MICHAELA WINTERBOTTOMA nie tylko zdobył British Independent Film Award, ale znalazł się również w konkursie głównym w Cannes, gdzie rywalizował m.in. z "Wszystko o mojej matce" Pedro Almodóvara i "Prostą historią" Davida Lyncha. Był to zresztą jeden z pierwszych tak szeroko docenionych filmów tego angielskiego reżysera, który karierę zaczynał od dokumentów o Ingmarze Bergmanie. Wcześniej szerokim echem odbił się jego ukazujący dramat Bośni film "Aleja snajperów", również pokazywany w Cannes. Na festiwalach pokazywany jest także jego film "Tristram Shandy - wielka bujda", przepełniona absurdalnym humorem satyra na Hollywood, którą polscy widzowie mogli oglądać podczas 6. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. "Wonderland" Winterbottoma opowiedziany jest w sposób naśladujący dokument. Gruboziarniste zdjęcia zrealizowano kamerą Super 16, bez sztucznego oświetlenia i kręcone "z ręki" przenoszą nas w świat ciasnych mieszkań, zadymionych barów i tłocznych ulic. Jak w dokumencie oglądamy fragment życia zwykłej rodziny, w której każdy tęskni za szczęściem, choć nie potrafi zobaczyć go wokół siebie. Opowiedziana z sympatią historia pozostawia uczucie smutku, o którym Tadeusz Sobolewski pisał "Taki smutek to dobra rzecz. Także dla widza. Pozwala złapać dystans i odpocząć od nadmiaru hurtem dostarczanej przedświątecznej radości".

WASZE OPINIE

bbjfd\

podobała mi sięrola Michaela Winterbotto i Molly Parker
WONDERLAND
Wlk. Brytania, 1999
Dla rodziny Phillipsów, zamieszkałej w jednej z robotniczych dzielnic Londynu, zbliża się kolejny zwykły weekend. Państwo Philips - starzejące się, znudzone małżeństwo - przeżywają pustkę po odejściu dzieci.
dramat
WONDERLAND
3,3 5 1 7