2014 PARAMOUNT PICTURES. ALL RIGHTS RESERVED

PREMIERA

2014.09.06

CANAL+ PREMIUM

World War Z

USA/Malta, 2013

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/science fiction

Ocena filmu

0.00

Opis

Gerry Lane (Brad Pitt), były śledczy ONZ, brał udział w wyprawach do miejsc ogarniętych wojną, takich jak Rwanda czy Bośnia. Ze względu na rodzinę zdecydował się jednak porzucić niebezpieczną pracę i prowadzić normalne życie.

Przenosi się do Filadelfii, gdzie pewnego zwyczajnego dnia, jadąc z żoną Karen (Mireille Enos) i córkami (Sterling Jerins i Abigail Hargrove) samochodem, wpada w olbrzymi korek. Na niebie krążą śmigłowce, a po ulicach policja. Miasto pogrąża się w chaosie. Gerry dowiaduje się, że winien jest błyskawicznie rozprzestrzeniający się wirus, który przemienia ludzi w agresywne, krwiożercze bestie. Pochodzenie wirusa jest nieznane, a liczba zainfekowanych rośnie tak szybko, że ludzkości grozi całkowita zagłada. Lane'a i jego rodzinę ratuje wojsko, ale nie bezinteresownie. W zamian za bezpieczeństwo bliskich, mężczyzna ma ruszyć na poszukiwania Pacjenta Zero, dowiedzieć się, gdzie rozpoczęła się epidemia i znaleźć środki, by ją powstrzymać. W tym celu Lane udaje się do Korei Południowej, Izraela i Wielkiej Brytanii.

"World War Z" jest oparty na postapokaliptycznej powieści Maxa Brooksa "Wojna Zombie", która jest zapisem relacji osób, które doświadczyły tytułowej walki. Producenci Brad Pitt, Dede Gardner i Jeremy Kleiner przeczytali książkę jeszcze przed jej drukiem i byli nią zafascynowani. Reżyserię powierzyli MARCOWI FORSTEROWI, znanemu z takich superprodukcji, jak "Quantum of Solace", ale też zrealizowanego stosunkowo niewielkimi nakładami i nominowanego do Oscara® "Marzyciela". Jego filmografia obejmuje ponadto m.in. "Czekając na wyrok" (Monster's Ball), za rolę w którym Halle Berry zdobyła Oscara®, "Zostań" (Stay), "Przypadek Harolda Cricka" (Stranger Than Fiction) czy "Chłopiec z latawcem" (The Kite Runner), nominowany do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

"World War Z" - w przeciwieństwie do większości filmów o zombie - nie dzieje się w ograniczonej przestrzeni, jak miasteczko czy supermarket. Nowatorski jest także obraz żywych trupów, pokazanych jako bardzo szybkie i zwinne istoty stanowiące niszczycielską siłę, której nic nie jest w stanie zatrzymać. Nie można się przed nimi schronić i nie można ich pokonać, co daje podobne uczucie niemocy i bezsilności, która towarzyszy widzom w filmach katastroficznych i postapokaliptycznych. Zakażeniu wirusem ulega ludzkość na całym globie, a grany przez Brada Pitta bohater przenosi się z miejsca na miejsce, wprowadzając do fabuły malowniczą galerię drugoplanowych postaci. Jest wśród nich grupa żołnierzy piechoty morskiej z kapitanem Speke'em (James Badge Dale) na czele. Są podejrzliwi naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz izraelska żołnierka Segen (Daniella Kertesz), która towarzyszy Gerry'emu w wielu trudnych chwilach. W filmie pojawia się również w króciutkim epizodzie Matthew Fox (serial "Lost - Zagubieni"), który początkowo miał zagrać ważną, drugoplanową rolę z potencjałem rozwinięcia jej w razie realizacji sequela. Jednak z powodu ciągłych poprawek scenariusza i przeróbek montażowych, w ostatecznej wersji filmu aktor wypowiada zaledwie pięć zdań.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Zgadzam się. W gatunku zombi-horrorów to naprawdę niezła pozycja. Szczególnie scena ataku agresywnych umarlaków na enklawę w Izraelu to zdjęciowy majstersztyk.

GAZO

Dla miłośników takiego klimatu "miodzik",świetne zdjęcia,rola Pitta
standardowa czyli extra klasa, pomysł filmu na czasie.
POLECAM.

P.S. Brat Pitt raczej nie ozeniłby się z tą aktorką.
World War Z
reżyseria:
USA/Malta, 2013
Gerry Lane (Brad Pitt), były śledczy ONZ, brał udział w wyprawach do miejsc ogarniętych wojną, takich jak Rwanda czy Bośnia. Ze względu na rodzinę zdecydował się jednak porzucić niebezpieczną pracę i prowadzić normalne życie.
horror/science fiction
World War Z
3,9 5 1 47