PREMIERA

2008.05.18

CANAL+ PREMIUM

WPUSZCZONY W KANAŁ

Flushed Away

USA/Wlk. Brytania, 2006

,

gatunek: film animacji

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Roddy (głos Jacek Bończyk) to rozpieszczona, opływająca w luksusy mieszczańska mysz domowa, która na dobre zagnieździła się w apartamencie w Kingston. Pewnego dnia, pod nieobecność właścicieli mieszkania, z kranu w jednej z łazienek, do których rości sobie prawo Roddy wyskakuje Sid (głos Sławomir Pacek).

Szczur, który do tej pory zamieszkiwał kanały, nie może uwierzyć, jak wygodne może być życie myszy. Jednak Roddy nie zamierza dzielić się luksusem. Aby pozbyć się nieproszonego gościa, proponuje mu kąpiel w muszli klozetowej, obiecując niezapomniane wrażenia. Sprytnemu szczurowi udaje się jednak przechytrzyć Roddy'ego i to on zostaje spuszczony w rurę kanalizacyjną. W ten sposób trafia do podziemnej metropolii, w której mieszka Rita (głos Edyta Olszówka), inteligentna, ale biedna jak mysz kościelna szczurzyca. Rita ma na głowie całą domagającą się jedzenia rodzinę i poluje na spuszczony do ścieku rubin, który mógłby zapewnić jej utrzymanie. Roddy przekonuje ją, że rubin to fałszywka i obiecuje znaleźć prawdziwy w zamian za pomoc w powrocie do domu. Plany próbuje im pokrzyżować przebiegły Al Ropuch (głos Andrzej Chudy).

"Wpuszczony w kanał" to trzeci już owoc współpracy DreamWorks Animation i Aardman Features, odpowiedzialnych za sukces "Uciekających kurczaków" i filmu "Wallace & Gromit: Klątwa królika". Studio Aardman ma swój odrębny, niepowtarzalny styl animacji. Podstawą są plastelinowe modele umocnione metalowymi szkieletami, których twarze filmowane są klatka po klatce, co pozwala na nadanie im wyjątkowej ekspresji. Postacie mają na przykład całe zestawy ust, które są odklejane i przyklejane w zależności od tego, jaki grymas jest potrzebny. We "Wpuszczonym w kanał" autorzy posłużyli się komputerami, a największym wyzwaniem okazało się animowanie wody. W tradycyjnie stosowanej przez studio Aardman technice poklatkowej uzyskanie pożądanego efektu było niemal niemożliwe, ale trudne okazało się również dla komputera. Mark Edwards, jeden z członków ekipy, trafnie zauważył: "Woda jest szczególnie trudna, ponieważ ludzie dokładnie wiedzą, jak wygląda, jak się porusza, zachowuje i będą obserwować ją na ekranie bardzo krytycznym okiem". Inspiracją dla animatorów stało się oblewanie wiadrami wody ochotników. "Tylko w ten sposób mogliśmy zaobserwować, jak woda powinna chlusnąć w Roddy'ego i spływać po jego futrze" - wspomina jeden z realizatorów. Trudniej było znaleźć sedes z szybko spływającą wodą, który był potrzebny w kluczowej dla filmu scenie. W Los Angeles wszystkie toalety mają zainstalowany powolny strumień spłukiwania - kompletnie nieefektowny dla filmowców. Sedes odpowiadający oczekiwaniom ekipy znalazł się dopiero w brytyjskim pubie.

Nominowany do Bafty i nagrodzony na Seattle Underground Film Festival "Wpuszczony w kanał" to wspólne reżyserskie dzieło SAMA FELLA i Davida Bowersa. Dla Bowersa, który pracował przy animacji "Wallace'a i Gromita" oraz "Uciekających kurczaków" była to pierwsza reżyserska przygoda, Fell tymczasem miał już na koncie animowane krótkometrażówki "Pop" oraz "Chump". We wspólnym filmie twórcy zawarli wiele błyskotliwych odniesień do popkultury. Roddy trzyma w szafie kostium Wolverina z serii "X-men", obok jego klatki stoi zabawkowy Alex z "Madagaskaru", a w jednej ze scen robak mieszkający za lodówką wczytuje się w "Metamorfozę" Franza Kafki, opowieść o człowieku, który pewnego dnia budzi się jako robak.

WASZE OPINIE

szewol

fajna baja, sympatycy animacj na pewno beda zadowoleni. ja się bawiłem dobrze ;)

Sowarek

Świetny, bardzo się przy nim wyluzowałem.

BeruZadra

Czekałam. czaiłam się by w końcu zapomnieć. Załapałam się praktycznie na wielki finał więc opinia o filmie może być dyskusyjna, ale... Ale to co jednak udało mi się zobaczyć zachęca do tego, by przysiąść fałdów i "Wpuszczonego w kanał" obejrzeć. Autentycznie żałowałam, że nie dopadłam do telewizora wcześniej. Sympatyczna animacja, interesujące postacie humor pokrewny moim klimatom... wiecie, to całkiem niezły film.
WPUSZCZONY W KANAŁ
USA/Wlk. Brytania, 2006
Roddy (głos Jacek Bończyk) to rozpieszczona, opływająca w luksusy mieszczańska mysz domowa, która na dobre zagnieździła się w apartamencie w Kingston. Pewnego dnia, pod nieobecność właścicieli mieszkania, z kranu w jednej z łazienek, do których rości sobie prawo Roddy wyskakuje Sid (głos Sławomir Pacek).
film animacji
WPUSZCZONY W KANAŁ
4,0 5 1 16