PREMIERA

2010.06.07

CANAL+ PREMIUM

Wróg publiczny numer 1 cz. 1

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jacques Mesrine (Vincent Cassel) wraca z Algierii, gdzie odbywał służbę wojskową. Czas spędzony w armii nauczył go jeszcze większej brutalności, ale też tego, jak zachować przy tym zimną krew.

W Paryżu Jacques odrzuca pracę oferowaną mu przez ojca i wkracza na drogę przestępczą. Początkowo dokonuje drobnych kradzieży i włamań u boku dawnego kumpla Paula (Gilles Lellouche). W końcu trafia pod skrzydła miejscowego mafioza (Gérard Depardieu). Kiedy w wyniku agresji i braku opanowania dochodzi do zabójstwa, Mesrine jest zmuszony opuścić Francję i wraz ze swoją buńczuczną dziewczyną (Cécile De France) udaje się do Kanady. W Quebecu ma nadzieję rozpocząć nowe, uczciwe życie. Podejmuje pracę. Nie na długo. Spotyka na swojej drodze grupę nacjonalistów i angażuje się w porwanie i napad na bank. Znów musi uciekać. Próba przedostania się do Stanów Zjednoczonych kończy się jednak fiaskiem.

"Instynkt śmierci" to pierwsza z dwóch części nominowanej aż do 10 Cezarów filmowej biografii Jacquesa Mesrine'a, dla jednych zwykłego gangstera, dla innych bohatera, który dzięki umiejętności przyjmowania nowych tożsamości, zyskał przydomek "człowieka o stu twarzach" i stał się legendą jeszcze za życia. Urodził się niedaleko Paryża w 1936 roku. Uczęszczał do renomowanego liceum katolickiego, z którego szybko został wydalony z powodu agresywnego zachowania. Wkrótce wszedł na drogę przestępczą i wielokrotnie trafiał do więzienia. Z czasem stał się najlepiej działającym i najwszechstronniejszym przestępcą w historii Francji. Potrafił obrabować dwa duże banki w ciągu jednego dnia i zbiec z najpilniej strzeżonych więzień. Dopuszczał się włamań, rabunków, porwań i przemytu broni. W swojej autobiografii spisanej w więzieniu w czasie wolnym od obmyślania planu ucieczki chwalił się 39 morderstwami, które miał popełnić.

Część pierwsza opowieści o przestępczej karierze Mesrine'a obejmuje okres zanim został on ogłoszony "Wrogiem publicznym nr 1". W tytułową rolę wcielił się Vincent Cassel ("Nienawiść", "Doberman", "Purpurowe rzeki"). Za kreację tę Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej przyznała mu Cezara. Na planie partnerował mu Gérard Depardieu ("Cyrano de Bergerac ", "Danton", "Zielona karta"), Cécile De France ("Smak życia ", "Blady strach", "W 80 dni dookoła świata"), Ludivine Sagnier ("8 kobiet", "Basen", "Zakochany Molier") i Hiszpanka Elena Anaya ("Porozmawiaj z nią", "Van Helsing"). Scenariusz, na podstawie pamiętników Mesrine'a, napisali Abdele Raouf Dafri i JEAN-FRANÇOIS RICHET, który stanął także za kamerą, zdobywając reżyserskiego Cezara.

WASZE OPINIE

Baran

Bardzo dobre kino.

8/10

morrice

to kiedy najblizsza emisja czesci 1???

velchinaski

SUPER widziałem jego inne filmy np. Napad na posterunek ale ten film wyrywa z
butow a Vincent Cassel przechodzi samego siebie ....wiecej takiego kina !!!!!! Czy będzie w wersji HD?
Wróg publiczny numer 1 cz. 1
Francja, 2008
Jacques Mesrine (Vincent Cassel) wraca z Algierii, gdzie odbywał służbę wojskową. Czas spędzony w armii nauczył go jeszcze większej brutalności, ale też tego, jak zachować przy tym zimną krew.
film sensacyjny
Wróg publiczny numer 1 cz. 1
4,8 5 1 20