PREMIERA

2009.09.15

CANAL+ PREMIUM

WŚCIEKŁY

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W Opolu w biały dzień zostaje zamordowana dziewczyna. W podobnych okolicznościach kilka dni później ginie krakowski zegarmistrz. Śledztwo w obu sprawach prowadzi kapitan Zawada (Bronisław Cieślak) z Komendy Głównej MO.

Jednakże brak jakichkolwiek świadków zbrodni, a także motywów i związków między ofiarami utrudnia dochodzenie. Tymczasem ginie kolejny człowiek, zastrzelony z tej samej broni, co poprzednie ofiary. Na zdjęciach z pogrzebów zamordowanych Zawada dostrzega tajemniczego mężczyznę. By podążyć tym tropem, musi jednak czekać aż morderca znów zaatakuje. Kiedy nadchodzi meldunek z Torunia o kolejnej zbrodni, kapitan postanawia osaczyć mordercę. Przeszukując toruńskie hotele i prywatne kwatery trafia na lalkę, która - jak podejrzewa - należy do poszukiwanego.

W latach 80. ROMAN ZAŁUSKI rozpoczął współpracę z popularną dziś scenarzystką seriali Iloną Łepkowską, z którą zrealizował swoje najpopularniejsze komedie, jak "Och, Karol" (1985), "Kogel-mogel" (1988) czy "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989). Wcześniej jego żywiołem były realistyczne portrety rzeczywistości, stanowiące tło dla wyrazistych bohaterów. Taki był zrealizowany w 1971 "Kardiogram", "Azyl" z 1978 czy telewizyjny debiut "Dom" (1970) z pamiętnymi rolami Bolesława Płotnickiego i Haliny Kowalskiej. Do takich filmów należy też "Wściekły", obraz interesujący zwłaszcza dlatego, że w udany sposób łączy społeczny realizm, kryminalną intrygę i elementy dramatu psychologicznego. W filmie najciekawsze jest przełamanie typowej, kryminalnej konwencji. Mozolnie odkrywany motyw zbrodni okazuje się bowiem zadziwiający: morderca zabija osoby zadowolone z życia, bo nienawidzi wszystkich, którzy są szczęśliwi. Jego postawę traktować można oczywiście jako dowód osobowości psychopaty, ale też jako społeczno-polityczną metaforę Polski końca lat 70. Obok głównych bohaterów, jak Golewiczowa grana przez Barbarę Brylską czy Zawada świetnie wykreowany przez Bronisława Cieślaka, warto zwrócić uwagę na postaci z dalszego planu. W epizodach wystąpili m.in. Krzysztof Majchrzak oraz młodziutki Bogusław Linda, który był wówczas początkującym aktorem, ale i wykładowcą we wrocławskiej filii krakowskiej PWST.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

ajwi

miałam tylo zerknąć na ten film w przelocie i... obejrzałam do końca! no, podobał mi się bardzo. :-))))
WŚCIEKŁY
reżyseria:
Polska, 1979
W Opolu w biały dzień zostaje zamordowana dziewczyna. W podobnych okolicznościach kilka dni później ginie krakowski zegarmistrz. Śledztwo w obu sprawach prowadzi kapitan Zawada (Bronisław Cieślak) z Komendy Głównej MO.
film kryminalny
WŚCIEKŁY
4,9 5 1 46