PREMIERA

2010.08.22

CANAL+ PREMIUM

Wspaniały Buck Howard

The Great Buck Howard

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Troy Gable (Colin Hanks) marzy o karierze pisarza w Los Angeles. W tajemnicy przed ojcem (Tom Hanks) rzuca studia prawnicze i oddaje się realizacji marzeń.

Pozbawiony środków do życia musi jednak zweryfikować plany i jak najszybciej znaleźć źródło utrzymania. Zatrudnia się więc jako osobisty asystent iluzjonisty "Wspaniałego" Bucka Howarda (John Malkovich), który najlepsze lata kariery zdaje się mieć dawno za sobą. Wspólnie przemierzają amerykańskie prowincje, gdzie Howard daje występy nielicznie z reguły zgromadzonej publiczności. Przekonany o własnej wyjątkowości wciąż nie chce pogodzić się z przeminięciem sławy, a pomoc w jej odzyskaniu ma mu zapewnić sceptycznie nastawiona do jego sprawy specjalistka od reklamy Valerie Brennan (Emily Blunt). Pojawienie się atrakcyjnej, młodej kobiety zdecydowanie łagodzi Troyowi trudy pracy z ekscentrycznym iluzjonistą. Wkrótce Howard wyjawia szczegóły specjalnego numeru, którym chce przypomnieć o sobie światu. Zamierza sprawić, że wszyscy na widowni zasną, a następnie obudzą się na jego znak.

Pomysł na komedię "Wspaniały Buck Howard" jej reżyser i scenarzysta SEAN MCGINLY (" dni") zaczerpnął z własnego doświadczenia. Jako młody chłopak był asystentem "The Amazing Kreskina", jednego z najbardziej popularnych iluzjonistów lat 70. i 80., z którym przemierzył Amerykę wzdłuż i wszerz. Nie dziwi więc, że historia przedstawiona w filmie została opowiedziana z punktu widzenia wchodzącego w dorosłe życie Troya. "Poszedłem na studia prawnicze i jak Troy rzuciłem je chwilę potem. Podjąłem całą kasę przeznaczoną na naukę i przeniosłem się do LA nie znając tam nikogo. Nie miałem pojęcia o życiu. Chciałem zostać pisarzem, chociaż niczego nie napisałem. I tak zacząłem podejmować się różnych dziwnych zajęć, przez które poznałem wiele ekscentrycznych osobowości przemysłu rozrywkowego" - opowiada o podobieństwach pomiędzy nim a swoim bohaterem McGinly. Film podsumowuje natomiast jednym zdaniem: "To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę życia".

"Wspaniały Buck Howard" daje okazję obejrzenia w nieco lżejszym repertuarze Johna Malkovicha, który rolą egocentrycznego iluzjonisty potwierdził swój nieprzeciętny komediowy talent. Miał okazję zaprezentować go jedynie w "Tajne przez poufne" braci Coen i "Być jak John Malkovich" Spike'a Jonze'a, w którym udowodnił, że nie brak mu także dystansu do siebie samego. W roli Troya gwiazdorowi towarzyszy coraz bardziej popularny Colin Hanks , znany z serialu "Roswell: W kręgu tajemnic" i komedii "Kwaśne pomarańcze", gdzie zagrał u boku Jacka Blacka i Johna Lithgowa. Co ciekawe, rodzica Troya zagrał biologiczny ojciec aktora, dwukrotny laureat Oscara Tom Hanks, który spotkał się już z synem na planie przy okazji debiutu Colina w "Szaleństwach młodości". W znakomitej obsadzie "Wspaniałego Bucka Howarda" znaleźli się ponadto: brytyjska aktorka Emily Blunt ("Diabeł ubiera się u Prady", "Wilkołak") oraz amerykański komik i aktor Steve Zahn ("Sahara", "Pracownik miesiąca", "Hotelowa miłość").

WASZE OPINIE

Blue-Grey

To komedia, ale także interesujący dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach. Dobre uzupełnienie sensacyjnych odcinków "Mentalisty". Film podsuwa refleksję: oto byliśmy już (podobno [;-)]) na Księżycu, wysyłamy łaziki na Marsa i zastanawiamy się, czy we Wszechświecie istnieje inna inteligencja, a tak mało wiemy o możliwościach własnego mózgu.
Wspaniały Buck Howard
reżyseria:
USA, 2008
Troy Gable (Colin Hanks) marzy o karierze pisarza w Los Angeles. W tajemnicy przed ojcem (Tom Hanks) rzuca studia prawnicze i oddaje się realizacji marzeń.
komedia
Wspaniały Buck Howard
3,6 5 1 7