PREMIERA

2015.04.01

CANAL+ PREMIUM

Wspólna pasja: FIFA

United Passion

Francja, 2014

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia FIFA i rozwój futbolu przez pryzmat trzech jej prezydentów.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która organizuje światowe rozgrywki piłkarskie i ustala przepisy gry w piłkę nożną, została założona w Paryżu dnia 21 maja 1904. W roku 1921 prezydentem federacji został Jules Rimet (Gérard Depardieu), który sprawował tę funkcję do 1954 roku. W tym czasie, w 1930 roku, odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Urugwaju. Potem na arenie związkowej pojawili się Joao Havelange (Sam Neill), który przewodził organizacji w latach 1974-1998 oraz jego bliski współpracownik i następca Joseph Blatter (Tim Roth), który jest prezydentem FIFA do dziś.

Film FRÉDÉRICA AUBURTINA opowiada o historii FIFA i rozwoju futbolu przez pryzmat trzech jej prezydentów. Są oni przedstawieni jako całkowicie uczciwi i głęboko etyczni ludzie, którzy mieli wielkie marzenie i konsekwentnie je realizowali. "Wspólna pasja: FIFA" miała premierę na festiwalu w Cannes. FIFA wyłożyła 16 z 19 milionów funtów na jego produkcję i nadzorowała realizację za pomocą samego Blattera. Reżyser przyznaje jedynie, że konsultował ze Szwajcarem treść scenariusza. FIFA reklamowała obraz jako "próbę bezpośredniej komunikacji z fanami, by ci lepiej zrozumieli jej pracę". W filmie nie ma ani słowa o skandalach łapówkarskich, które wybuchły w 2012 roku. Tim Roth mówił w wywiadzie, że pytał, dlaczego film omija ten temat i twierdził, że grą aktorską starał się pewne rzeczy "zasugerować" - "na tyle, na ile się dało".

WASZE OPINIE

bazyli

Bo to jest film nakręcony za pieniądze FIFA i Federację piłkarską Azerbejdżanu sic! Tu nie moze byc żadnej skazy czy
rysy

pedro

Całkiem fajny telewizyjny film. Wszystkich łączy piłka i sport. Szczytne hasło i godne naśladowania. Jednak w przypadku FIFA (i nie tylko) w ostatnim czasie za rządów pana Blattera to instytucja przeżarta korupcją i politykierstwem. Przykładem może być przyznanie mistrzostw Rosji czy też Katarowi. Nie mam nic przeciw tym krajom, ale widać, że nie są to państwa demokratyczne, a stoją za nimi potężne pieniądze. Tego już film nie pokazuje, tylko same plusy.
Wspólna pasja: FIFA
Francja, 2014
Historia FIFA i rozwój futbolu przez pryzmat trzech jej prezydentów.
dramat
Wspólna pasja: FIFA
3,1 5 1 21