PREMIERA

2009.12.07

CANAL+ PREMIUM

WSZECHŚWIAT KEITHA HARINGA

The Universe of Keith Haring

Włochy/Francja, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 53 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film poświęcony Keithowi Haringowi - zmarłemu w 1990 roku na AIDS rysownikowi, malarzowi i performerowi.

Późniejszy przedstawiciel amerykańskiej transawangardy interesował się grafiką od wczesnego dzieciństwa. Już w wieku 4 lat za namową ojca zaczął rysować komiksowe postaci. Pod koniec lat siedemdziesiątych, na studiach w nowojorskiej School of Visual Arts związał się ze środowiskiem artystów reprezentujących nurt alternatywnej sztuki miejskiej. Swoją pierwszą, wierną widownię odnalazł wśród przechodniów i pasażerów metra. Jak twierdził, rysując w metrze mógł natychmiast zobaczyć efekty swojej pracy, przekonać się o sile swojego komunikatu i poznać reakcje ludzi na własną twórczość.

Na początku lat osiemdziesiątych młody artysta zaczął zdobywać coraz większe uznanie i popularność, wystawiał swoje prace na całym świecie, jego promotorem został sam Andy Warhol. Choć twórczość Haringa początkowo nie zdobyła przychylności establishmentu artystycznego, na stałe przeniknęła do społecznej świadomości. Charakterystyczna gruba kreska, prosta forma i intensywna kolorystyka złożyły się na rozpoznawalny styl, który przeszedł do kanonu sztuki współczesnej.

WASZE OPINIE

pedro

Moim zdaniem to bardzo ciekawy dokument. Obejrzałem z dużym zainteresowaniem. Przyznam, że nie znałem dobrze prac Haringa. Jakim wielkim zaskoczeniem było dla mnie wykorzystanie jego prac przez Madonnę w czasie wizualizacji podczas ostatniej trasy koncertowej. Zastanawiały mnie te postaci, b skądś je kojarzyłem.
Co do dokumentu to dość dobrze oddaje klimat lat 80-tych. Warto obejrzeć.
WSZECHŚWIAT KEITHA HARINGA
reżyseria:
Włochy/Francja, 2008
Film poświęcony Keithowi Haringowi - zmarłemu w 1990 roku na AIDS rysownikowi, malarzowi i performerowi.
film dokumentalny
WSZECHŚWIAT KEITHA HARINGA
5,0 5 1 3