PREMIERA

2008.05.30

CANAL+ PREMIUM

Wszędzie, byle nie tu

Anywhere But Here

USA, 1999

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adele August (Susan Sarandon), ambitna nauczycielka z małej mieściny Bay City, postanawia zmienić życie swoje i swojej nastoletniej córki Ann (Natalie Portman) i wyruszyć do Beverly Hills w poszukiwaniu nowego życia.

W Bay City zostawia drugiego męża i resztę rodziny, a Ann - ukochanych przyjaciół. Dziewczyna nie zgadza się z decyzją matki. Złości ją, że Adele chce zrobić z niej aktorkę, ale mimo to poddaje się woli matki. W Beverly Hills Adele poznaje bogatego lekarza, z którym wiąże nadzieje, ale ten wkrótce przestaje się nią interesować. Ann za to, wysłana przez matkę na zdjęcia próbne, zalicza swoją pierwszą aktorską porażkę. Po wielu mieszkaniowo-życiowych perypetiach zbuntowana nastolatka postanawia na złość matce zdawać na uniwersytet na wschodnim wybrzeżu. Egzaminy zdaje, ale nie dostaje pełnego stypendium, co przekreśla jej szanse na naukę.

Ponoć Susan Sarandon we "Wszędzie byle nie tu" zgodziła się zagrać tylko, jeśli rolę jej córki reżyser powierzy Natalie Portman. Portman z kolei, mimo wcześniejszych deklaracji, że podczas studiów wystąpi wyłącznie w "Gwiezdnych wojnach", z powodu prośby Sarandon i propozycji WAYNE'A WANGA zdecydowała się złamać dane sobie samej słowo. Dzięki tej roli zdobyła zresztą swoją pierwszą nominację do Złotego Globu - statuetkę odebrała dopiero pięć lat później za rolę w dramacie "Bliżej" Mike'a Nicholsa.

Wang, urodzony w Hongkongu, ale od początku kariery tworzący w Hollywood, dzięki filmowi "Wszędzie byle nie tu" mógł poznać smak współpracy z wielkimi hollywoodzkimi wytwórniami. Obraz wyprodukowało studio 20th Century Fox, a budżet sięgnął 20 milionów dolarów. Dla Wanga, który wcześniej odnosił sukcesy jako twórca niezależny (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za "Dym", nagroda w Rotterdamie za "Life Is Cheap... But Toilet Paper Is Expensive"), była to wielka i - jak się okazało - kusząca zmiana. Trzy lata później za 55 milionów dolarów zrealizował "Pokojówkę na Manhattanie" z ikoną popkultury, Jennifer Lopez, w roli głównej. Tylko dziesięć milionów dolarów mniej wyniósł budżet "Ostatnich wakacji", w których wystąpiła z kolei Queen Latifah. Ostatnio jednak po romansie z kinem komercyjnym Wang wrócił do niskobudżetowego, intymnego kina nagrodzonym w San Sebastian dramatem "Tysiąc lat żarliwych modlitw" oraz "Księżniczką z Nebraski".

WASZE OPINIE

U2?

Jak zwykle świetna Sarandon , no i gwiazdeczka Portman.
Jakie ludzie mają złudzenia , marzenia , mrzonki!!
Ale to napędza chyba ...rozwój ?.
U2?

Renu

Czegoś zabrakło, czegoś było w nadmiarze.
Odpowiednio głębi psychologicznej i wytartych klisz, wręcz szkolnych schematów.
Mamy niezgorsze dialogi, ale momentami niestety miałem wrażenie że gdzieś to słyszałem, czyli sztampa. Scenariusz porusza się tam gdzie wiemy że się poruszy.
Na plus kilka smaczków jak np epizod dentysty który "nie jest zwykłym dentystą, on pisze scenariusz". Wiadomo, że w Hollywood scenariusze piszą wszyscy, łącznie z kelnerami w knajpach i sprzątaczami luksusowych hoteli licząc na sławe i pieniądze...
Dobór aktorów też niekoniecznie tyle, że to własnie film holiłudzki i właściwie nie ma co mieć pretensji.
Wayne Wang to reżyser który nakręcił jeden z moich ulubionych filmów czyli Dym i cieszę się że swój romans z Holiłud przynajmniej na razie zakończył.

Krótko, mimo wszystko strawna holiłudzka rutyna.
Polecam umiarkowanie bo w sumie wciągnął...
Wszędzie, byle nie tu
reżyseria:
USA, 1999
Adele August (Susan Sarandon), ambitna nauczycielka z małej mieściny Bay City, postanawia zmienić życie swoje i swojej nastoletniej córki Ann (Natalie Portman) i wyruszyć do Beverly Hills w poszukiwaniu nowego życia.
komediodramat
Wszędzie, byle nie tu
4,3 5 1 14