• Orzeł

PREMIERA

2011.04.29

CANAL+ PREMIUM

Wszystko co kocham

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wiosna 1981 roku. Janek (Mateusz Kościukiewicz), uczeń klasy maturalnej, mieszka z rodzicami (Andrzej Chyra, Anna Radwan) i młodszym bratem Staszkiem (Mateusz Banasiuk) w nadmorskim miasteczku. Razem z dwoma kumplami (Jakub Gierszał, Igor Obłoza) i bratem zakładają kapelę punkową i nazywają ją WCK, czyli Wszystko co kocham.

Brakujący instrument kradną ze szkoły, a próby odbywają w starym wagonie niedaleko plaży. Janek zgłasza WCK na koszaliński festiwal Nowa Fala Rocka. Występ przed prawdziwą publicznością pozwala chłopcom uwierzyć w siebie i w swoją muzykę. W tym samym czasie Janek zakochuje się w koleżance ze szkoły Basi (Olga Frycz). Wydaje się, że mimo panującego w kraju reżimu i rosnącego napięcia związanego z działaniami Solidarności, szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Jednak kiedy wybucha stan wojenny, wszystko się komplikuje. Związek nastoletnich zakochanych pada ofiarą polityki. Ojciec Janka jest oficerem marynarki wojennej, jej - działaczem opozycji, współpracownikiem Lecha Wałęsy. Rodzice Basi zakazują córce kontaktów z chłopakiem. Młodzieńcza, buntownicza postawa bohaterów sprowadza na nich jeszcze więcej kłopotów.

"Wszystko co kocham" w reżyserii JACKA BORCUCHA opowiada o szczególnym okresie w życiu każdego człowieka. "Jest taki czas, niezbyt długi, w którym nie jest się już dzieckiem, ale jeszcze nie przestąpiło się progu dorosłości. Czas, kiedy wszystko zdarza się po raz pierwszy. Pierwsze wino, pierwsze rozczarowanie, pierwszy bunt, pierwsza miłość... Czas wypełniony po brzegi nadzieją i marzeniami" - opisuje swój film Borcuch, który zadebiutował w 1999 "Kallafiorrem" - pierwszym polskim filmem offowym, który trafił do szerokiej dystrybucji. W ciepłych, sentymentalnych "Tulipanach" z 2004 roku reżyser mówił o przyjaźni starszych mężczyzn, wspólnie spoglądających w przeszłość i zastanawiających się, jak wykorzystać czas, który im pozostał. Tym większym zaskoczeniem okazał się najnowszy film reżysera - dynamiczny, zmysłowy, traktujący o młodości i muzyce.

W postać wrażliwego maturzysty wcielił się Mateusz Kościukiewicz ("Matka Teresa od kotów"). Rola Janka okazała się dla niego przełomem w karierze, przynosząc nominację do Orła za najlepszą główną rolę męską oraz w kategorii Odkrycie Roku. Jego występ docenili także recenzenci. Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej" pisał: "Prym wiedzie Mateusz Kościukiewicz, porównywany już w Polsce do Roberta Pattinsona - niepotrzebnie: Kościukiewicz na nikim wzorować się nie musi. Ma osobowość, aktorski pazur i charyzmę, którą kino kocha". Pierwszą miłość Janka zagrała córka popularnego krakowskiego aktora, Olga Frycz. Krytyka jednogłośnie uznała, że jej kreacja odznacza się naturalnością i współgra z młodzieńczym i bezpretensjonalnym klimatem obrazu Borcucha. Frycz zadebiutowała na ekranie w wieku 10 lat. Wystąpiła wtedy w "Grach ulicznych" i w "Gdzie jesteś święty Mikołaju". Kolejne role - w filmie "Weiser" oraz w "Bożych skrawkach" - przyniosły nastoletniej wówczas Oldze nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Jednak największą popularność przyniósł Frycz występ w serialu telewizyjnym "Dom nad rozlewiskiem" i jego kontynuacji "Miłości nad rozlewiskiem", gdzie wciela się w córkę Joanny Brodzik i wnuczkę Małgorzaty Braunek. Młodym aktorom we "Wszystko co kocham" partnerują uznani koledzy po fachu: Andrzej Chyra ("Dług", "Komornik"), Anna Radwan ("Katyń") i Katarzyna Herman ("Janosik. Prawdziwa historia", serial "Magda M."). Jednym z bohaterów filmu jest także muzyka, a w szczególności punk rock. Utwory sztandarowych punkowych polskich kapel - Dezertera, Deutera oraz formacji WC - stanowią doskonałe i idealnie współgrające z fabułą tło dla wydarzeń i przeżyć bohaterów.

Premiera "Wszystkiego co kocham" odbyła się podczas festiwalu w Gdyni. Film zdobył wówczas m.in. Złotego Klakiera, wyróżnienie za najdłuższe oklaski publiczności. Choć mocno osadzone w polskiej rzeczywistości, "Wszystko co kocham" okazało się uniwersalne. Film Borcucha spotkał się z ciepłym przyjęciem na festiwalu Setubal (nagrody FIPRESCI i CICAE) oraz w Brukseli, gdzie nagrodzono jego scenariusz. Co ważne, "Wszystko co kocham" jako pierwsza produkcja w historii polskiego kina zostało zakwalifikowane do konkursu głównego prestiżowego Sundance Film Festival.

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz, Wszystko co kocham
Odkrycie roku - Mateusz Kościukiewicz, film Wszystko co kocham
Nagroda publiczności - Jacek Borcuch, film Wszystko co kocham

WASZE OPINIE

gonia1708

Mój faworyt kwietnia, bardzo dobry polski film !!! Nie przepadałam jakoś za Chyrą ale tutaj jest dobrze ... Film z nagrodami na ,które zasłużył - polecam ;)

Stasio i Jasio

Naciągana i sztuczna historia, brak oddania realizmu tamtych czasów i beznadziejne nagłośnienie filmu. O czym ten facet w ogóle śpiewał?

Jamal

Dla mnie to jeden z najciekawszych polskich filmow ostatnich lat. Lata 80-te pokazano oczami nastolatkow, mocno zbuntowanych co jest swoistym hołdem dla kapel punkowych ktore w tym czasie grały w podziemiu. Pokazano ich ideały, marzenia, fascynacje miłosne i relacje z rodzicami czesto stojacymi po przeciwnych stronach politycznego muru. Postawy rodzicow to zreszta bardzo interesujace niuanse, ktore dostrzeglem w tym filmie gdy pokazano zachowanie jego ojca czy chociazby komisarza chcacego ocenzurowac koncert w szkole. No i gratulacje dla autora filmu za duza siłę przebicia na zagranicznych festiwalach.
Wszystko co kocham
reżyseria:
Polska, 2009
Wiosna 1981 roku. Janek (Mateusz Kościukiewicz), uczeń klasy maturalnej, mieszka z rodzicami (Andrzej Chyra, Anna Radwan) i młodszym bratem Staszkiem (Mateusz Banasiuk) w nadmorskim miasteczku. Razem z dwoma kumplami (Jakub Gierszał, Igor Obłoza) i bratem zakładają kapelę punkową i nazywają ją WCK, czyli Wszystko co kocham.
film obyczajowy
Wszystko co kocham
4,9 5 1 8