PREMIERA

2004.07.23

CANAL+ PREMIUM

WSZYSTKO DLA JOHNA

Anything for John

Francja, 1999

,

gatunek: dokument

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zmarły przed 15 laty JOHN CASSAVETES to już legenda kina: aktor, reżyser i jeden z twórców "nowej fali" w amerykańskim filmie (New American Cinema).

Realizowane na poły dokumentalnymi metodami "Cienie", "Twarze", "Mężowie", "Kobieta pod presją" czy "Gloria" wyznaczyły nowy styl filmowej narracji. Cassavetes firmuje swoim nazwiskiem również obrazy, które stały się prawdziwymi komercyjnymi hitami: "Zabójcy" Dona Siegela, "Parszywa dwunastka" Roberta Aldricha, "Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii" Mela Stuarta czy "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego.

Urodzony 9 grudnia 1929 roku John Cassavetes dorastał w nowojorskiej dzielnicy greckich emigrantów. Po krótkim pobycie w wojsku studiował literaturę na Colgate University i aktorstwo w Academy of Dramatic Art w Nowym Jorku. Na początku lat 50. zadebiutował na deskach prowincjonalnych teatrów i kilkoma epizodami w telewizji. Parę lat później zyskał popularność tytułową rolą w serialu "Johnny Staccato", a w 1959 roku zadebiutował jako reżyser dramatem "Cienie". Kręcony na taśmie 16 mm film szybko zyskał miano kultowego filmu niezależnego. Przez kolejne trzy dekady Cassavetes z powodzeniem kontynuował obie zawodowe drogi: aktora i reżysera. Występy przed kamerą często dostarczały mu funduszy na realizację własnych przedsięwzięć reżyserskich. Za swoje artystyczne dokonania zdobył szereg nagród, a w tym: Złotego Lwa na MFF w Wenecji za "Glorię", Złotego Niedźwiedzia i FIPRESCI za "Love Streams" na MFF w Berlinie oraz trzy nominacje do Oscara (za reżyserię "Kobiety pod presją", scenariusz "Twarzy" i drugoplanową rolę w "Parszywej dwunastce").

W filmie "Wszystko dla Johna" artystę wspominają jego przyjaciele i stali współpracownicy: Peter Falk, Ben Gazzara, Seymour Cassel oraz żona i muza Gena Rowlands. Trwające 35 lat małżeństwo Geny i Johna to fenomen nie tylko jak na hollywoodzkie realia. Mimo intensywnego życia zawodowego wychowali razem czwórkę dzieci. Najstarszy syn - Nick Cassavetes - jest dziś cenionym aktorem i reżyserem ("Jak jej nie kochać", "John Q"). W jednym z ostatnich wywiadów John Cassavetes podsumował swoje życie: "Było ciężko. Ale zabawnie".
WSZYSTKO DLA JOHNA
Francja, 1999
Zmarły przed 15 laty JOHN CASSAVETES to już legenda kina: aktor, reżyser i jeden z twórców "nowej fali" w amerykańskim filmie (New American Cinema).
dokument
WSZYSTKO DLA JOHNA