PREMIERA

2007.02.18

CANAL+ PREMIUM

WSZYSTKO GRA

Match Point

USA/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alec Hewett (Brian Cox) - magnat przemysłowy - wraz z żoną (Penelope Wilton) mają dwójkę dzieci: syna Toma (Matthew Goode) oraz córkę Chloe (Emily Mortimer). Hewettowie należą do londyńskiej elity wpływowych, dobrze urodzonych i bardzo zamożnych ludzi, stać ich więc na to, żeby natychmiast spełniać wszelkie swoje kaprysy.

Tom, chcąc podszkolić się w grze w tenisa, wynajmuje prywatnego instruktora, Chrisa Wiltona (Jonathan Rhys Meyers). Chris z całej siły pragnie zapomnieć o tym, że pochodzi z irlandzkich nizin społecznych, znajomość z Tomem jest więc dla niego bardzo pociągająca. Mężczyźni wkrótce zaprzyjaźniają się i Chris zostaje przedstawiony rodzicom oraz siostrze. Chloe zakochuje się w przystojnym instruktorze tak bardzo, że choć nie stanowi on dla niej odpowiedniej partii, ojciec dziewczyny postanawia mu pomóc w awansie społecznym i daje lukratywną posadę w jednej ze swoich firm. Początkowo Chris jest zachwycony, szybko jednak życie, o którym zawsze marzył, a także okazująca mu bezgraniczne uwielbienie żona zaczynają go nudzić. Podczas jednej z wizyt w wiejskiej posiadłości teściów poznaje dziewczynę Toma - Nolę Rice (Scarlett Johansson). Uzależniony od rodziny, w którą się "wżenił" Chris nie może oprzeć się namiętności, którą budzi w nim seksowna dziewczyna i zaczyna z nią romansować. Zdrada pociąga za sobą spiralę kłamstw. Z czasem Nola zaczyna naciskać, by Chris przestał prowadzić "podwójne życie", jednak on nie jest w stanie wybrać. Boi się powrotu do życia bez blichtru i zbytków, ale nie chce też utracić namiętnej kochanki. Sytuacja komplikuje się, kiedy dziewczyna zaczyna go szantażować. Chris podejmuje dramatyczną decyzję, której skutki dla Noli będą fatalne.

"Wszystko gra" jest jednym z niewielu filmów WOODY'EGO ALLENA, który nie jest zabawny. Jak stwierdził sam twórca we "Wszystko gra" bardziej interesowały go emocje i pasje bohaterów, niż przekaz intelektualny. Allen już dawno wypracował własny styl opowiadania historii i poczucie humoru, które mają zagorzałych wielbicieli na całym świecie. Jego filmy stały się symbolem kina tworzonego z myślą o wyrobionej i intelektualnie wymagającej publiczności. Do każdego ze swoich obrazów scenariusze pisze sam, a w większości z nich występuje również jako aktor. Ma na koncie 3 Oscary ("Annie Hall", "Hannah i jej siostry") oraz 13 nominacji do tej nagrody. Dziewięciokrotnie otrzymał nagrodę BAFTA, a także Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za całokształt twórczości, Cezara za "Manhattan", Złoty Glob i nagrodę FIPRESCI w Cannes za "Purpurową różę z Kairu".

Największą gwiazdą "Wszystko gra" jest Scarlett Johansson - jedna z najbardziej zmysłowych, ale też utalentowanych aktorek Hollywood. Mając 14 lat zagrała w "Zaklinaczu koni" Roberta Redforda, lecz sławę przyniosła jej dopiero rola w "Między słowami" Sofii Coppoli, za którą otrzymała nagrodę BAFTA. Jonathan Rhys Meyers, odtwarzający we "Wszystko gra" postać Chrisa, zagrał m.in. Chirona w "Tytusie Andronikusie" Julie Taymor, Cassandra w "Aleksandrze" Olivera Stone'a, a także Declana w "Mission Impossible III" J.J. Abramsa. Aktor zdobył Złoty Glob za tytułową rolę Elvisa Presleya w filmie Jamesa Stevena Sadwitha.

"Wszystko gra" był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz, do Cezara jako najlepszy film zagraniczny i do Złotego Globu w czterech kategoriach: reżyseria, najlepszy film, najlepsza drugoplanowa rola żeńska (Johansson) i najlepszy scenariusz. Film otrzymał też nagrodę Davida di Donatello dla najlepszego filmu europejskiego.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

uwielbiam ten film , za to, ze jest w nim melodramat, triller i dramat w jednym i glowny bohater doprowadza mnie do rozstroju nerwowego ( bo nie wiem co jeszcze wymysli)...na dodatek nie sposob mu sie oprzec:))

Hydraulik

Ogladalem dwa filmy Allena z 206 roku scoop i wszystko gra porownuje je bo sa bardzo podobne jest watek kryminalny romantyczny i przede wszystim komedia choc w "wszsytko gra" odebralem bardzioej jako dramat "scoop" zas bardziej smieszny film.Wszystko gra to bardzo dobry film z dobrym zakonczeniem,"scoop" konczy się z happy endem,czego nie lubie.Polecam kazdemu obejrzec obydwa filmy i porownac.

Sobri

Polecam , dobry pomysł na zakończenie filmu.
WSZYSTKO GRA
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2005
Alec Hewett (Brian Cox) - magnat przemysłowy - wraz z żoną (Penelope Wilton) mają dwójkę dzieci: syna Toma (Matthew Goode) oraz córkę Chloe (Emily Mortimer). Hewettowie należą do londyńskiej elity wpływowych, dobrze urodzonych i bardzo zamożnych ludzi, stać ich więc na to, żeby natychmiast spełniać wszelkie swoje kaprysy.
dramat
WSZYSTKO GRA
4,8 5 1 125