PREMIERA

2003.01.17

CANAL+ PREMIUM

WSZYSTKO O POŻĄDANIU - KINO PEDRA ALMODOVARA

All About Desire: The Passionate Cin0ema of Pedro Almodovar

Hiszpania, 2001

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 47 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Sensem mojego życia zawsze było kręcenie filmów - mówi do kamery Perdo Almodovar - Bez miłości do filmu byłbym stracony. Może już bym nie żył."

Uznawany dziś za najwybitniejszego hiszpańskiego reżysera od czasów Luisa Bunuela, Almodovar w młodości nie miał finansowych możliwości kształcenia się w szkole filmowej. Zresztą w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy młody Pedro zamieszkał w Madrycie, szkoły filmowe w Hiszpanii były zamknięte przez władze. "W przeciwieństwie do Spielberga, nie urodziłem się w bogatej rodzinie. Nie miałem jako dziecko własnej kamery Super 8" - wspomina dziś reżyser mający na swoim koncie 14 filmów, którymi rozsławił kino hiszpańskie na całym świecie. Pedro Almodovar zdobył także uznanie międzynarodowej krytyki, czego ukoronowaniem było zdobycie Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego 2000 roku za "Wszystko o mojej matce".

Zaczynał w latach siedemdziesiątych prowadząc podwójne życie pracownika biurowego za dnia i twórcy kontrkultury w nocy. O tamtych czasach, o dusznej epoce Franco, kiedy seksualność - ważny element wszystkich dzieł reżysera - była czymś zakazanym i wstydliwym, opowiadają przyjaciele Pedra. Jego pierwszych filmów dziś nikt już nie pamięta. Przełomem w karierze był obraz "Czym ja sobie na to zasłużyłam" (1984). Określa się go mianem "szalonej mieszanki kiczu i kuchennych pomyj". Dzięki temu filmowi Almodovar wyszedł z zaścianka i zabrał ze sobą innych, którym od tamtej chwili pomagał w karierze. Jednym z jego odkryć jest Antonio Banderas. W "Prawie pożądania" (1987) gra on homoseksualistę i - jak szczerze wyznał - dzięki tej roli dowiedział się, co znaczy być artystą. W wypowiedziach innych gwiazd światowego kina takich, jak: Penélope Cruz, Woody Allen, czy Carmen Maura dźwięczy szacunek pomieszany z nutą zazdrości. "Rzadko pojawia się tak wybitny twórca filmowy" - mówią.

W styczniu 2003 r. na ekrany polskich kin wszedł film "Porozmawiaj z nią" (Hable con ella) Pedro Almodovara. Jest to obraz o radości opowiadania historii, które są najlepszą bronią w walce z samotnością, rozpaczą i szaleństwem, film "o matadorach, dziewczynach w śpiączce i niewiarygodnie zmniejszającym się mężczyźnie".
WSZYSTKO O POŻĄDANIU - KINO PEDRA ALMODOVARA
reżyseria:
Hiszpania, 2001
"Sensem mojego życia zawsze było kręcenie filmów - mówi do kamery Perdo Almodovar - Bez miłości do filmu byłbym stracony. Może już bym nie żył."
film dokumentalny
WSZYSTKO O POŻĄDANIU - KINO PEDRA ALMODOVARA