EMISJE

CZ | 29.10 | 18:25

CANAL+ PREMIUM

CZ | 29.10 | 19:25

CANAL+1

Wszystko o Stevenie

All About Steven

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Nieśmiała Mary Horowitz (Sandra Bullock) zajmuje się układaniem krzyżówek dla prasy. Rodzice kobiety, zaniepokojeni jej brakiem życia towarzyskiego, postanawiają umówić córkę na randkę w ciemno. Ku zaskoczeniu Mary, los kojarzy ją z przystojnym i czarującym operatorem telewizyjnym Steve'em Mullerem (Bradley Cooper).

O ile jednak ona widzi w nim mężczyznę marzeń, on jest przekonany, że trafił na wariatkę. Mary zaczyna podążać za Steve'em krok w krok. Jej emocje podsyca dodatkowo pracujący z Mullerem reporter Hartman Hughes (Thomas Haden Church), upewniający dziewczynę w przekonaniu, że ona i jego kolega są sobie przeznaczeni. Maniakalne śledzenie oblubieńca doprowadza w końcu do wypadku, który odmienia losy zarówno samej Mary, jak i osób z jej otoczenia.

"Wszystko o Stevenie" to komedia niezwykła już choćby ze względu na osobę głównej bohaterki. Grana przez Sandrę Bullock Mary jest profesjonalną autorką krzyżówek, odznaczającą się encyklopedyczną wiedzą i niemal zerowymi umiejętnościami nawiązywania kontaktów z ludźmi. "Jest bystra, ale nadopiekuńczy rodzice chronili ją tak bardzo, że nie nauczyli jej budować relacji z innymi"- mówi o swojej bohaterce Bullock. "Na świecie żyją miliony takich osób jak Mary. Jako dzieci nie miały przyjaciół, bo nie były "normalne"; gdy dorosły wcale nie jest im łatwiej. Mary jest inna, bo ponadprzeciętnie inteligentna. Nie potrafi nawiązywać kontaktów z ludźmi, bo za bardzo się od nich różni". Aby wiarygodnie przedstawić tę oryginalną postać, scenarzystka Kim Barker odwiedzała niezliczone fora internetowe poświęcone krzyżówkom, rozmawiała także z prawdziwymi szaradzistami. W rezultacie tych wysiłków doszła do wniosku, iż filmowa Mary musi być prawdziwym omnibusem. Kiedy zaś gotowy scenariusz trafił w ręce Sandry Bullock, aktorka nie wahała się ani chwili nad przyjęciem głównej roli.

Zadanie wyreżyserowania filmu przypadło PHILOWI TRAILLOWI, który ma na koncie udział w realizacji seriali "Spoons" i "Miasto kocic". Do udziału w nowym przedsięwzięciu skłoniła go wizja pracy z Bullock. "Odbyłem z nią trzygodzinną rozmowę telefoniczną, podczas której obgadaliśmy scenariusz i to, jak widzimy ten film" - wspomina filmowiec. "Świetnie nam się rozmawiało i czułem, że współpraca będzie się dobrze układać. Uważnie słuchała moich pomysłów i przyjmowała uwagi. Pod koniec rozmowy wiedziałem już, że zrobię ten film".
Do roli uwodzicielskiego Steve'a wybrano Bradleya Coopera ("Nocny pociąg z mięsem", "Drużyna A"), a w charyzmatycznego reportera wiadomości Hartmana Hughesa wcielić miał się Thomas Haden Church, pamiętny Lowell z serialu "Skrzydła", znany też z ról w filmach, takich jak "Przerwany szlak" czy "Spider-Man 3". Ważne role - pary ekscentryków, z którymi w trakcie swej podróży po USA zaprzyjaźnia się Mary - trafiły do DJ Quallsa ("Ostra jazda", "Oddział specjalnej troski) i Katy Mixon ("Stan gry", seriale "Mam na imię Earl", "Mogło być gorzej"). "Zebranie ekipy, która nadaje na tych samych falach to połowa sukcesu" - przekonywał Cooper. "Mieliśmy wspaniały scenariusz i skompletowaliśmy fantastyczną obsadę. Czego chcieć więcej?".

"Wszystko o Stevenie" kręcono przez ponad dwa miesiące w wielu miejscach Ameryki. Gotowa komedia trafiła do kin we wrześniu 2009 roku, a ponad 40 milionów dolarów, jakie zarobiła świadczy najdobitniej o tym, iż historia zwariowanej szaradzistki spodobała się widzom na całym świecie. "Odświeżająco oryginalna komedia" - pisał o produkcji Trailla recenzent tygodnika "L.A. Weekly" Chuck Wilson, podczas gdy sama Sandra Bullock przekonywała: "Ten film opowiada o byciu innym, o roli mediów, o tym jak trudno być sobą. Jego przesłanie jest takie, że ci którzy czują, że nie pasują do reszty to często wybitne jednostki".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Wcale ten film nie był taki bardzo zły. Arcydzieło komedii to nie było,
ale naprawdę widziałem więcej gorszych pseudo komedii, które tylko był
tylko z nazwy. I plus na Bullock, która zagrała to co potrafi najbardziej
słodką ekscentryczkę o złotym sercu.

BeruZadra

W takim razie masz przewagę. Ja odpadłam po kwadransie. :/
Miałki, tandetny, banalny. Image Sandry Bullock zgrzytał mi w zębach i dodatkowo psuł efekt. Nie. Zdecydowanie szkoda mi na ten film czasu.

gonia1708

Nie żeby była rewelacją ta komedia ale da się obejrzeć ... ;)
Wszystko o Stevenie
reżyseria:
USA, 2009
Nieśmiała Mary Horowitz (Sandra Bullock) zajmuje się układaniem krzyżówek dla prasy. Rodzice kobiety, zaniepokojeni jej brakiem życia towarzyskiego, postanawiają umówić córkę na randkę w ciemno. Ku zaskoczeniu Mary, los kojarzy ją z przystojnym i czarującym operatorem telewizyjnym Steve'em Mullerem (Bradley Cooper).
komedia
Wszystko o Stevenie
3,9 5 1 10