PREMIERA

2007.02.11

CANAL+ PREMIUM

WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE

Keeping Mum

Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pastor Walter Goodfellow (Rowan Atkinson) czuje, że traci grunt pod stopami. Jego rodzina przeżywa kryzys.

Córka ma słabość do seksownych ubrań i coraz to nowych chłopców, syn nie radzi sobie z nauką i szkolnymi łobuzami, którzy widzą w nim kozła ofiarnego, a żona Gloria (Kristin Scott Thomas) ma wielką ochotę na romans z przystojnym i nieokrzesanym trenerem golfa, Lance'em (Patrick Swayze). Gloria pragnie jednak ratować rodzinę i z resztką wiary w sercu nocami modli się o cud, który nieoczekiwanie nadchodzi. Zbawieniem dla Goodfellowów okazuje się nowa gosposia Grace (Maggie Smith), która co prawda do złudzenia przypomina pokazywaną w telewizji seryjną morderczynię, ale ma wielką energię i talent do wprowadzania (dość drastycznymi metodami) dyscypliny.

Scenariusz pisarza Richarda Russo, stworzony z myślą o rynku amerykańskim, trafił do rąk producentki Julii Palau, kiedy ta szukała właśnie pomysłu na nową brytyjską komedię. Russo szybko dał się przekonać, że film z powodzeniem można zrealizować w angielskim klimacie, a NIALL JOHNSON ("Głosy"), zachęcony nazwiskiem scenarzysty, bez wahania podjął się reżyserii. "W tym scenariuszu znalazłem wszystko, co podobało mi się w powieściach Russo: zabawne, ale też wzruszające postacie i elementy komediowe, które czyniły całość bardziej przystępną niż jego poprzednie dzieła" - mówił później dziennikarzom.

Do obsady na początku trafiła Kristin Scott Thomas ("Arsene Lupin", "Czyja to kochanka?"), która do postaci sfrustrowanej, zmęczonej mężem Glorii podeszła z dużą dozą humoru. Producenci długo natomiast zastanawiali się nad tym, kto mógłby zagrać pastora Goodfellowa. Wybór padł wreszcie na Rowana Atkinsona, który z jednej strony chciał uwolnić się od wizerunku Jasia Fasoli, z drugiej bał się zniechęcić do siebie wielbicieli tej słynnej postaci. Atkinson zresztą grał już wcześniej rolę pastora i kiedy jego syn przeczytał scenariusz "Wszystko zostaje w rodzinie" jęknął podobno: "Boże, tato. Znowu?". Palau od początku natomiast marzyła o tym, aby Maggie Smith zgodziła się zagrać Grace. "Baliśmy się jej reakcji. Nie wiedzieliśmy, czy zechce zagrać morderczynię. To zupełnie przeczy jej wizerunkowi!" - wyznawał w wywiadzie. Okazało się jednak, że aktorka ma ogromne poczucie humoru i z ochotą podjęła wezwanie wejścia do tak zdziwaczałej rodziny, jak familia wielebnego Goodfellowa. Kiedy do obsady dołączył jeszcze Patrick Swayze, który w filmie Johnsona parodiuje kilka swoich wcześniejszych ról, ekipa "Wszystko zostaje w rodzinie" ruszyła do realizacji. Dla Swayzego największą trudnością okazało się polubienie zmiennej angielskiej pogody. "Najtrudniejszą sceną była chyba lekcja golfa z Glorią, w trakcie której Lance ma się na nią trochę napalić. Obojgu nam było potwornie zimno na samym wierzchołku Wyspy Man. Mieliśmy udawać, że jest środek lata, a tymczasem twarze sztywniały nam od chłodnego wiatru" - opowiadał.

Film, który jest trzecim obrazem w dorobku Johnsona, został doceniony na U.S. Comedy Arts Festival, gdzie otrzymał nagrodę jako filmowe odkrycie roku.

WASZE OPINIE

matost8

Średnia czarna komedia ze specyficznym brytyjskim humorem. Taki przeciętny film dla zabicia czasu.

kubekzion

A czy rowan atkinson to jaś fasola???

Hydraulik

Film obejrze z 2 powodow: obsada i ze wzgledu na brytyjski humor.
WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2005
Pastor Walter Goodfellow (Rowan Atkinson) czuje, że traci grunt pod stopami. Jego rodzina przeżywa kryzys.
komedia
WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE
4,0 5 1 74