EMISJE

WT | 18.08 | 04:25

CANAL+ SERIALE

ND | 23.08 | 02:55

CANAL+ FILM

Wtorek

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Wtorek" to opowieść o polskiej prowincji, wielkiej kasie, krasnoludkach, seksie i dwóch kolegach z wojska, którzy stawiają czoła otaczającej ich beznadziei.

Maniek (Bolec) i Dawid (Paweł Kukiz) żyją według zasady: lepiej być bogatym i zdrowym, niż chorym i biednym. Zajmują się ściąganiem długów. Pewnego dnia udaje im się odzyskać sporą sumę. Nie spieszą się jednak ze zwrotem pieniędzy miejscowemu gangsterowi "Bosakowi" (Paweł Mossakowski). Postanawiają je zainwestować. Wchodzą w spółkę z niejakim Jurkiem (Jerzy Pilch), podupadłym inteligentem-erotomanem, który trudni się handlem ogrodowymi krasnalami. Ponieważ jego interes podupada, sprzedaje go kumplom, którzy zakładają w nim klub go-go "Eden". Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Z całej okolicy zjeżdżają chłopi na traktorach, by wypić browarek i popatrzeć na pląsające dziewczyny. Maniek i Dawid krótko jednak cieszą się sukcesem. Lokalne dewotki, które szturmują przybytek rozpusty to ich najmniejszy problem. Większym jest szef miejscowej mafii, który chce mieć udziały w zyskach oraz "Bosak", który nie zapomniał o dłużnikach. Maniek i Dawid stają na głowie, by nie dać się gangsterom i wyjść na swoje.

"Wtorek" jest kontynuacją zrealizowanego dwa lata wcześniej "Poniedziałku", debiutu fabularnego cenionego operatora, WITOLDA ADAMKA, który z dużą dozą autentyzmu portretuje polską prowincję w czasach kapitalistycznych przemian. "Poniedziałek" był dość brutalny i ponury w swojej wymowie. Pokazywał ludzi, którzy żeby utrzymać się na powierzchni imali się różnych, często nielegalnych zajęć, stosowali przy tym bandyckie metody i używali wyjątkowo brutalnego języka. "Wtorek" ma znacznie pogodniejszą wymowę, jest utrzymany w konwencji komediowej, z wyraźnym zacięciem satyrycznym, a i w warstwie językowej znacznie go wyłagodzono. Witold Adamek narzekał, że po premierze "Poniedziałku" widzowie i krytycy skupili się przede wszystkim na liczeniu wulgaryzmów, które padły w filmie, a nie starali się go w ogóle zrozumieć. Dlatego we "Wtorku", który jest kontynuacją wcześniejszych perypetii bohaterów, przekleństw jest mniej, a zamiast nich pojawiają się komentarze o "ładnej" polszczyźnie w wykonaniu profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka. Po "Wtorku" Adamek wyreżyserował jeszcze w 2004 roku 4-odcinkowy serial sensacyjny, którego bohaterami są dwaj dziennikarze (w tych rolach Jacek Borcuch i Rafał Królikowski) oraz "S@motność w sieci", do której wraz z autorem pierwowzoru literackiego Januszem L. Wiśniewskim napisał scenariusz, sam zrobił zdjęcia i współprodukował.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Adam83

MISTRZOWSKI FILM, ale polskie kino nie dla wszystkich

AMERICAN PSYCHO

KOZACKI FILM

poniedziałek

nie tak dobry jak poniedziałek

canalu plusie proszę o powtózenie "Poniedziałku" !!!!!!! :)
Wtorek
reżyseria:
Polska, 2002
"Wtorek" to opowieść o polskiej prowincji, wielkiej kasie, krasnoludkach, seksie i dwóch kolegach z wojska, którzy stawiają czoła otaczającej ich beznadziei.
komedia
Wtorek
3,7 5 1 72