Fox

PREMIERA

2006.10.09

CANAL+ PREMIUM

WULKAN

Volcano

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat katastroficzny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Geolodzy z Los Angeles rejestrują przejawy niepokojącej aktywności tektonicznej. W tym samym czasie kilku robotników ginie podczas prac nad wykopem tunelu metra. Przyczyną śmierci okazują się wydobywające się z wykopu opary siarki.

Rankiem sytuacja diametralnie się pogarsza. Rozgrzana do czerwoności lawa zalewa centrum miasta niszcząc wszystko, co spotyka na drodze. Obojętne dotąd władze decydują się na powołanie sztabu kryzysowego. Na jego czele staje odważny i energiczny Mike Roark (Tommy Lee Jones). Jego pierwszym celem jest powstrzymanie lawy zalewającej jedną z głównych ulic miasta Wilshire Boulevard. Rozpoczyna się dramatyczna walka o uratowanie Los Angeles.

"Wulkan" to jeden z mniej znanych filmów MICKA JACKSONA, twórcy takich przebojów kina, jak "Bodyguard" (1992), "Świadek oskarżenia" (1995) czy "Traffic" (2000). Ten katastroficzny dramat ma jednak - jak dotąd - zapewnione miejsce w historii kina. W filmie użyto bowiem największych dekoracji w dziejach kinematografii - zostały zbudowane na nieczynnym lotnisku.

Główną rolę w filmie zagrał Tommy Lee Jones, który również ma za sobą reżyserski debiut na wielkim ekranie. Jego "Trzy pogrzeby Malquiadesa Estrady" (2005) zdobyły nagrodę w Cannes za najlepszy scenariusz, a sam Jones, który w swoim filmie również wystąpił, został uznany za najlepszego aktora. W Hollywood Jones pozostaje jednak przede wszystkim niezwykle wszechstronnym odtwórcą ról. Syn policjantki i nafciarza (jego rodzice rozwiedli się, pobrali, a następnie rozwiedli po raz drugi) długo i ciężko zresztą na ten tytuł pracował. Grał zarówno w teatrze, jak i telewizji, występował w komediach, sensacjach oraz dramatach i czekał na swoją wielką szanse. Dostał ją w 1991 roku, kiedy Oliver Stone zaangażował go do swojego głośnego obrazu "JFK". Za drugoplanową role Claya Shawa Jones otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara i BAFTY, a jego twarz stała się powszechnie rozpoznawalna. Dwa lata później aktor odebrał wymarzoną statuetkę Akademii za "Ściganego" (1993) Andrew Davisa. Do jego najgłośniejszych ról należą kreacje w "Liberatorze (1992) Davisa, "Urodzonych mordercach" (1994) Stone'a, "Batman Forever" (1995) Joela Schumachera, "Facetach w czerni" (1997) Barry'ego Sonnenfelda czy "Zaginionych (2003) Rona Howarda. Co ciekawe, Jones często sam pisze swoje filmowe kwestie, m.in. pamiętny monolog oszalałego Williama Strannixa z "Liberatora" ("Saturday morning cartoons... This little piggy...") oraz przemowę Johna Neville'a pod koniec filmu "Oczy Laury" (1978).

WASZE OPINIE

rafallll

czemu to jest na Canal plus? Film pokroju polsatu i tvn-u. Ja rozumiem jeśli są klasyki pokazywane z tych starszych filmów ale nie przeciętne filmy z epoki kamienia.
WULKAN
reżyseria:
USA, 1997
Geolodzy z Los Angeles rejestrują przejawy niepokojącej aktywności tektonicznej. W tym samym czasie kilku robotników ginie podczas prac nad wykopem tunelu metra. Przyczyną śmierci okazują się wydobywające się z wykopu opary siarki.
dramat katastroficzny
WULKAN
3,5 5 1 15