Universal
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2010.05.13

CANAL+ PREMIUM

WYBÓR ZOFII

Sophie's Choice

USA, 1982

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 145 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1947. Początkujący pisarz z Wirginii (Peter MacNicol), przyjeżdża do Nowego Jorku, aby napisać pierwszą powieść. Wynajmuje mieszkanie w Brooklynie. Jego sąsiadami okazuje się młoda para, której burzliwe pożycie, przechodzące od gwałtownych awantur do głośnej miłości, zwraca jego uwagę.

Stingo obserwuje ten niespokojny związek, a z czasem zaprzyjaźnia się z sąsiadami. Okazuje się, że mężczyzna, Nathan Landau (Kevin Kline), biolog z wykształcenia, jest błyskotliwym, acz impulsywnym i niezrównoważonym żydowskim intelektualistą, który z obsesyjnym zapamiętaniem gromadzi dowody zbrodni popełnione na jego narodzie. Jego przyjaciółką jest emigrantka z Polski Zofia Zawistowska (Meryl Streep), była więźniarka obozu oświęcimskiego, której ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się powiernikiem Zofii i krok po kroku poznaje jej wojenną gehennę.

Ukończona w 1979 roku powieść Williama Styrona "Sophie's Choice" zdobyła na świecie i w Polsce duży rozgłos. Prawa do jej ekranizacji kupił ALAN J. PAKULA, który przy tej okazji zadebiutował z sukcesem jako scenarzysta (m.in. nominacja do Oscara). Film ma budowę tryptyku: pierwsza i trzecia część rozgrywają się w USA, druga w Oświęcimiu. "Wybór Zofii" krytykowano za powierzchowność opisu niektórych zdarzeń i postaci, konwencjonalny sposób narracji i nieudane zbitki montażowe. Jednak niewątpliwym atutem filmu są zdjęcia autorstwa Nestora Almendrosa ("Sprawa Kramerów", "Błękitna laguna"), który został za nie wyróżniony czwartą w karierze nominacją do Oscara (zdobył go za "Niebiańskie dni"). Niestety po odmowie władz polskich sekwencje oświęcimskie nakręcono w Chorwacji. Obok zdjęć Almendrosa równie ważnym walorem "Wyboru Zofii" jest aktorstwo, zwłaszcza Meryl Streep, która dostała tytułową rolę, po tym jak odrzuciła ją Liv Ullmann. Za autentyczną i przejmującą kreację Zofii Streep została uhonorowana m.in. Oscarem i Złotym Globem. Partnerowali jej popularni aktorzy teatralni: Peter MacNicol ("Żar", "Roswell", "Łamiąc wszystkie zasady") w roli Stingo oraz jako żydowski intelektualista Kevin Kline ("Dave", "Francuski pocałunek", "Przodem do tyłu"), zdobywca Oscara za rolę w filmie "Rybka zwana Wandą". Kreacja w "Wyborze Zofii" przyniosła aktorowi nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała "Wybór Zofii" jeszcze dwoma nominacjami do Oscara za muzykę - Marvin Hamlisch i kostiumy - Albert Wolsky.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Meryl Streep, film WYBÓR ZOFII
Najlepsza aktorka w dramacie - Meryl Streep, film WYBÓR ZOFII

WASZE OPINIE

thidegryi

a1f11M <a href="http://mrkjjjzgbuty.com/">mrkjjjzgbuty</a>, [url=http://pqorvrpfyngf.com/]pqorvrpfyngf[/url], [link=http://pjijsllyxdxb.com/]pjijsllyxdxb[/link], http://hfnogsqohpwp.com/

wljlgbpamy

fudm5V <a href="http://drtdxrcomceu.com/">drtdxrcomceu</a>, [url=http://sumarfgnjqrw.com/]sumarfgnjqrw[/url], [link=http://qxvziyflmeva.com/]qxvziyflmeva[/link], http://hyejoqnevzgl.com/

pedro

Film ten widziałem już kilka razy, ale za każdym razem robi na mnie wrażenie. Scenariusz bardzo dobry na podstawie powieść "Wybór Zofii". Jest to film o losach człowieka, postępowaniu w ekstremalnych sytuacjach, wyborze (jakże trudnym), dalszym życiu i .... Jest taka scena w filmie : selekcja na rampie. Gdy ją oglądam ciarki przechodzą mi po plecach. Wyjątkowy moment tego filmu. Do tego wystarczy dodać świetną grę aktorską (Meryl jest jak zwykle wspaniała) i mamy bardzo dobry film. Warto obejrzeć !!!
WYBÓR ZOFII
reżyseria:
USA, 1982
Rok 1947. Początkujący pisarz z Wirginii (Peter MacNicol), przyjeżdża do Nowego Jorku, aby napisać pierwszą powieść. Wynajmuje mieszkanie w Brooklynie. Jego sąsiadami okazuje się młoda para, której burzliwe pożycie, przechodzące od gwałtownych awantur do głośnej miłości, zwraca jego uwagę.
dramat
WYBÓR ZOFII
4,7 5 1 33