DreamWorks

PREMIERA

2007.08.22

CANAL+ PREMIUM

WYBORY

Election

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tracy Flick (Reese Witherspoon), prymuska ze szkoły Carver High, ma w życiu jasny cel: chce być najlepsza we wszystkim. Zajęcia w szkole traktuje jak wstęp do przyszłej kariery, która zapowiada się - rzecz jasna - błyskotliwie.

Tracy nie tylko zbiera najlepsze oceny i udziela się zawzięcie we wszystkich możliwych kołach zainteresowań, ale sięga też po najwyższe uczniowskie laury: zamierza kandydować na przewodniczącą szkolnego samorządu. Jej wygrana wydaje się przesądzona, bowiem Tracy jest jedyną kandydatką. Nieoczekiwanie okazuje się jednak, że dziewczyna ma skrytego wroga. Jest nim Jim McAllister (Matthew Broderick), jeden z najbardziej lubianych w szkole nauczycieli. Jim kocha to co robi, uwielbia swoich uczniów, wierzy w zasady demokracji i stara się nie mieszać pracy z osobistymi sympatiami i antypatiami. Z jednym wszak wyjątkiem. Nie cierpi Tracy. Nie może jej darować romansu ze swoim kolegą, który przez to stracił pracę i żonę. McAllister ma wreszcie okazję do rewanżu. Namawia Paula Metzlera (Chris Klein), gwiazdę szkolnej drużyny piłkarskiej i bożyszcza wszystkich dziewcząt w szkole, na kandydowanie do samorządu. Do rywalizacji włącza się też młodsza siostra Paula, Tammy (Jessica Campbell), ekscentryczna anarchistka, która ma oryginalny program wyborczy. Podważa mianowicie zasadność istnienia samorządu w ogóle, czym zaskarbia sobie nieoczekiwane poparcie.

Nominowana do Oscara za scenariusz i nagrodzona 3 statuetkami Independent Spirit Award komedia "Wybory", choć sprawia wrażenie standardowej młodzieżowej produkcji, jest w swoim gatunku filmem niezwykłym. A to za sprawą reżysera, ALEXANDRA PAYNE'A, który ma na koncie takie filmy, jak nagrodzone Oscarem, BAFTĄ, Złotym Globem i Independent Spirit Award "Bezdroża" czy pokazywany w Cannes i nagrodzony dwoma Złotymi Globami (w tym za rolę Jacka Nicholsona) "Schmidt".

Payne entuzjastycznie wypowiadał się na temat pracy z Reese Witherspoon, nagrodzoną za rolę Tracy przez Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Stanów Zjednoczonych oraz nominowaną do Złotego Globu i Independent Spirit Award. "Całkowicie stopiła się ze swoją postacią, ale mogłaby zagrać każdego innego bohatera w moim filmie. Widzisz w niej kobietę, nie dziewczynę. Jest świetna w dramatach i komediach, w rolach pierwszoplanowych i epizodach. Poza tym jest również wspaniałym człowiekiem. Jestem pewien, że jeszcze długo będzie oczarowywać na ekranie" - mówił dziennikarzom. Witherspoon, która swój największy zawodowy sukces odniosła jak dotąd dzięki roli w "Spacerze po linie" (BAFTA, Oscar i Złoty Glob), na planie "Wyborów" spotkała się m.in. z Matthew Broderickiem, nominowanym do Złotego Globu za "Wolny dzień Ferrisa Buellera" (1986) i do nagrody Emmy za "Szalone życie" (1993). Prywatnie Broderick jest od 10 lat mężem Sarah Jessiki Parker. To staż małżeński, którego pozazdrościć mógłby mu reżyser filmu. Payne bowiem w 2006 roku, po zaledwie 3 latach małżeństwa, rozwiódł się z Sandrą Oh, aktorką, która zagrała jedną z głównych ról w jego "Bezdrożach".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Uwielbiam tą komedię. Po raz kolejny rozbawiła mnie do łez. Świetne kino, które w swojej prostocie, jest genialne. Naprawdę warto to zobaczyć.

Sowarek

Oglądnąłem sobie ten film rano i mnie pobudził do życia. Genialna komedia(więcej takich filmów, a nie klap typu ,,W cywilu'') Rola znakomita głównej bohaterki temat ciekawy...czego więcej chcieć? ;)

Nazaal

Przyjemna komedia. Ukazuje całkiem stereotypowy obraz amerykańskiej młodzieży z liceum. W szczególności na plus działa wprowadzenie narratora zbiorowego. Film przez to nabiera humoru i dynamiki zarazem. Śmiesznie przedstawione problemy seksualne dorosłych i właśnie nastolatków (nie nazywam rzeczy po imieniu, żeby nie zepsuć nikomu oglądania).
W skrócie - śmieszne, ale nie powalające dialogi; formuła ciut oklepana przez co film traci.
Ocena 4.
Polecam mimo wad ;-).
WYBORY
reżyseria:
USA, 1999
Tracy Flick (Reese Witherspoon), prymuska ze szkoły Carver High, ma w życiu jasny cel: chce być najlepsza we wszystkim. Zajęcia w szkole traktuje jak wstęp do przyszłej kariery, która zapowiada się - rzecz jasna - błyskotliwie.
komedia
WYBORY
4,6 5 1 14