PREMIERA

2011.11.19

CANAL+ PREMIUM

Wybuchowa para

Knight and Day

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tajny agent Roy Miller (Tom Cruise) czeka na samolot do Bostonu. Na lotnisku wpada mu w oko atrakcyjna, trochę niezdarna blondynka June Havens (Cameron Diaz).

Postanawia się z nią poznać. Przy wejściu na pokład okazuje się, że mimo ważnego biletu, June nie może lecieć tym rejsem i zostaje odesłana do poczekalni. Roy dostaje się do samolotu bez problemu. Każdy ruch Millera i jasnowłosej nieznajomej jest śledzony przez oficera FBI (Peter Sarsgaard), który sądzi, że June współpracuje z agentem. Pragnąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, zezwala na jej wejście na pokład. Podczas lotu podejrzanie pustym samolotem June i Roy gawędzą o swoich marzeniach. Z powodu turbulencji kobieta wylewa na siebie drinka i idzie do toalety. W tym czasie Roy zostaje zaatakowany przez pasażerów oraz załogę. Jako wyszkolony agent, rozprawia się ze wszystkimi, nie oszczędzając pilotów. Po wyjściu z toalety dla June zaczyna się zupełnie nowy rozdział w życiu.

JAMES MANGOLD, reżyser "Wybuchowej pary", sprawdził się za kamerą różnych gatunków. Na koncie ma m.in. kryminalny "Cop Land", psychologiczną "Przerwaną lekcję muzyki", komedię romantyczną "Kate i Leopold" i biografię Johnny'ego Casha "Spacer po linie". Tym razem postanowił nakręcić szpiegowskie kino sensacyjne z dużą dawką humoru i historią miłosną w tle. Początkową wersję scenariusza, wielokrotnie później poprawianą, napisał Patrick O'Neill. Mangold wspomina, że po przeczytaniu ostatecznej wersji ucieszył się z możliwości nakręcenia filmu, który może stać się klasykiem. "W tej historii jest wszystko: przygoda, humor, miłość i sensacja. To współczesna, ciekawa i dynamiczna opowieść. Kręciłem i komedie, i dramaty. Nie chciałem robić kolejnego Bonda, ale kino w stylu "Szarady" czy "Północ - północny zachód".

Film wiele zyskuje dzięki aktorom wcielającym się w główne role. Roya Millera, szpiega któremu w wykonaniu misji przeszkadza miłość, zagrał Tom Cruise. Aktor, mający na koncie zarówno role w filmach akcji, jak i dramatach i komediach, nadał swojemu bohaterowi intrygujący i tajemniczy charakter. Widz od pierwszej do ostatniej minuty nie może być pewny, kim tak naprawdę jest Roy: bohaterem, łotrem, wystawionym przez kumpli agentem czy może zwykłym zdrajcą. Trzykrotnie nominowanemu do Oscara gwiazdorowi scenariusz przypadł do gustu od początkowych stron, przy czym za najważniejszy atut uznał świetnie napisane postacie. Lubiący wyzwania Cruise nie korzystał na planie z pomocy kaskaderów i osobiście brał udział we wszystkich, nawet niebezpiecznych scenach. Na pomysł zaproszenia go do pracy przy "Wybuchowej parze" wpadła wcześniej zaangażowana do filmu Cameron Diaz, odtwórczyni roli June. Znając Cruise'a z planu "Vanilla Sky" zaproponowała, by przesłać mu scenariusz. "Nie mogłem się doczekać, aż zobaczę Cameron w akcji - mówił w wywiadach Cruise. "Zawsze chciałem zagrać z nią w takim filmie. Uwielbiam ją - jest utalentowana, zabawna, piękna i wysportowana. Stworzona do tego, by grać w filmie akcji". Chcąc przeżyć prawdziwą przygodę, Cameron Diaz również zrezygnowała z dublerów i sama wystąpiła we wszystkich niebezpiecznych scenach. "Treningi były dla mnie ogromną frajdą - wspomina. "Byłam posiniaczona i obolała, ale świetnie się bawiłam. Na ceremonię rozdania Złotych Globów, która odbywała się podczas kręcenia filmu, poszłam z podrapanymi kolanami". Zdjęcia autorstwa Phedona Papamichaela, który z Mangoldem pracował już przy "Tożsamości", "3:10 do Yumy" i "Spacerze po linie" kręcono m.in. w Andaluzji, austriackich Alpach i na Jamajce. Film zarobił ponad 260 milionów dolarów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Pio

Ani idealny ani gniot. Miejscami nudzi ale miejscami przyciąga. Film średni bez żadnych owacji.

Blue-Grey

[quote barnee napisał 25.11.2011 09:21] Tak przy okazji, czy ktoś wie dlaczego ci wszyscy szpiedzy/agenci/herosi w scenach pościgów pieszo-latających mają zawsze ubranka krępujące ruchy. No rozbroił mnie Cruise skakający po dachach w płaszczu po kolana. [/quote] Widocznie Cruise za bardzo się napatrzył na matrixowego Neo... Gdy ktoś zbyt mocno uwierzy w wirtualne światy, to zaprawdę - może strzelać celnie z kilku automatów na raz i latać po gzymsach... [:-)]

barnee

Czy to jest pastisz kina akcji, czy klasyczny amerykański szpiegowski film akcji ? Przydałoby się odrobinę szacunku dla praw fizyki i rachunku prawdopodobieństwa. Kolejna amerykańska papka, w której bohater ma deal z Panem Bogiem i w imię sprawiedliwości ostrzeliwany jest ślepakami, a sam ma włączoną nieśmiertelność :) Tak przy okazji, czy ktoś wie dlaczego ci wszyscy szpiedzy/agenci/herosi w scenach pościgów pieszo-latających mają zawsze ubranka krępujące ruchy. No rozbroił mnie Cruise skakający po dachach w płaszczu po kolana.
Wybuchowa para
reżyseria:
USA, 2010
Tajny agent Roy Miller (Tom Cruise) czeka na samolot do Bostonu. Na lotnisku wpada mu w oko atrakcyjna, trochę niezdarna blondynka June Havens (Cameron Diaz).
komedia sensacyjna
Wybuchowa para
3,8 5 1 12