PREMIERA

2008.12.23

CANAL+ PREMIUM

Wygnani

Fong juk/Exiled

Hong Kong, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film akcji

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chiński kandydat do Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2008 roku. Opowieść o błędach przeszłości i okrutnej zemście. W rolach głównych wystąpili znani chińscy aktorzy Nick Cheung ("Mroczny Hongkong", "Z ostatniej chwili") i Simon Yam ("Ip Man", "Mściciel").

Rok 1998, schyłek portugalskiej epoki kolonialnej w Makao, które właśnie przechodzi pod protektorat Chin. Dla przestępczego światka Wo (Nick Cheung) jest zdrajcą i zagrożeniem. Gangster chce bowiem rozpocząć spokojne życie u boku żony (Josie Ho) i nowonarodzonego dziecka. Niestety, wybrał fach, w którym nie istnieje termin "zasłużona emerytura", zwłaszcza gdy podpadło się mafijnemu szefowi (Simon Yam). By zlikwidować niewygodnego gangstera, z Hong Kongu przybywa para płatnych zabójców, Blaze (Anthony Wong Chau-Sang) i Fat (Suet Lam). Wykonaniu wyroku chce zapobiec Tai (Francis Ng) i Cat (Roy Cheung), którzy również pojawiają się na miejscu planowanej egzekucji. Zamiast walczyć pięciu starych znajomych z gangu siada przy wspólnym obiedzie i prowadzi przyjacielską pogawędkę. Jednoczą siły i planują ostatnią wspólną robotę. Tym samym niepokorni gangsterzy trafiają na czarną listę bossa.

Popularność kina akcji rodem z Hong Kongu, którego ojcem chrzestnym jest na stałe zadomowiony w Hollywood John Woo, nie słabnie. Reżyser "Wygnanych" JOHNNY TO jest kolejnym filmowcem pochodzącym z tej niezwykłej metropolii, którego styl rozpoznawalny jest już na pierwszy rzut oka. Okrzyknięty przez krytykę azjatyckim Sergio Leone, konsekwentnie czerpie z najlepszych tradycji wielkich poprzedników, łącząc poetykę westernu i filmu gangsterskiego. Choć na jego koncie nie brak popularnych nie tylko w ojczyźnie komedii romantycznych ("Justice, My Foot!", "Needing You...", "Love on a Diet"), światowy rozgłos zdobył jako autor męskich historii o przyjaźni i lojalności, do których zaliczają się także "Wygnani". Prawdziwy rozkwit pracy To nad dobrym kinem akcji przypadł na przełom wieku, kiedy wspólnie ze swoim wieloletnim współpracownikiem Wai Ka- Faiem, stworzył aż 7 sensacyjnych opowieści, w tym "The Mission", historię solidarności między ochroniarzami obawiającego się o życie bossa triady.

W podwójnie nominowanych do Azjatyckiej Nagrody Filmowej (najlepszy film i reżyseria) "Wygnanych" reżyser powraca do sprawdzonej z "The Mission" obsady. W jej skład wchodzą m.in. Anthony Wong Chau-Sang i Francis Ng, którzy mają w aktorskim dorobku blisko 150 ról w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Anthony Wong Chau-Sang jest znany m.in. z trylogii "Infernal Affairs", gdzie wcielił się w inspektora policji. Francis Ng przyzwyczaił widzów do ról sympatycznych gangsterów w filmach, takich jak "Infernal Affairs: Piekielna gra 2", "Wo hu" czy "On the Edge". W "Wygnanych" partnerują im inni ulubieńcy reżysera i zarazem czołowi aktorzy azjatyckiego kina akcji - Simon Yam ("Election"), Lam Suet ("PTU"), a także Roy Cheung ("Infernal Affairs: Piekielna gra 2"). Sukces "Infiltracji" Martina Scorsese, będącej remakem hongkongskiego przeboju "Infernal Affairs: Piekielna gra" sprawił, że amerykańscy producenci rozpoczęli przygotowania do hollywoodzkiej wersji "Wygnanych".

WASZE OPINIE

CuoreRosso

Dobry film z niesztampową historią. Trzyma w napięciu. Nieprzypadkowa podwójna nominacja do Azjatyckiej Nagrody Filmowej. Film z klimatem. Polecam gorąco.

Bartolomeusz

Sieczka intelektualna i scenariuszowa. Co to miało być ? Zaczyna się nawet nieźle, ale to co się dzieje później woła o pomstę do nieba. Strzelają, rozmawiają, strzelają, rozmawiają i tak w koło Macieju. Po co ? W końcu nie wiadomo o co chodzi. Kto jest z kim,a kto wrogiem ? Mózg siada. Lwią część filmu zajmują strzelaniny, które osłabiają całość i tak już kruchego filmu. "Wygnani" powinni dostać wygnanie z tv. Straszne to było, w negatywnym znaczeniu tego słowa.
Wygnani
reżyseria:
Hong Kong, 2006
Chiński kandydat do Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2008 roku. Opowieść o błędach przeszłości i okrutnej zemście. W rolach głównych wystąpili znani chińscy aktorzy Nick Cheung ("Mroczny Hongkong", "Z ostatniej chwili") i Simon Yam ("Ip Man", "Mściciel").
film akcji
Wygnani
3,7 5 1 10