PREMIERA

2009.01.06

CANAL+ PREMIUM

WYGNANIE

Izgnanie

Rosja, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 151 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alex (Konstantin Ławronienko) wraz z żoną Verą (Maria Bonnevie) i dwójką dzieci wyjeżdża na wieś do opuszczonego domu ojca. Liczy na poprawę stosunków z rodziną, którą ostatnio rzadko widywał.

Dom na odludnej prowincji i bliskość natury sprawiają, że długo wstrzymywane emocje dochodzą do głosu. Jako pierwsza ciszę przerywa Vera, która oznajmia, że jest w ciąży, ale z innym mężczyzną. Alex jest zdruzgotany. Po rozmowie z bratem (Aleksandr Bałujew) dochodzi do wniosku, że usunięcie ciąży jest w stanie uratować jego związek. Decyzja o zabiegu zostaje przez Verę przyjęta w milczeniu. Po aborcji sprawy wymykają się jednak spod kontroli i prowadzą do tragedii.

O ANDRIEJU ZWIAGINCEWIE stało się głośno za sprawą okrzykniętego arcydziełem i wielokrotnie nagradzanego debiutanckiego "Powrotu". Po sukcesie filmu oczekiwania wobec reżysera, w którym krytycy dopatrywali się następcy Andrieja Tarkowskiego i odnowiciela rosyjskiego kina artystycznego, były ogromne. Pracując nad "Wygnaniem" reżyser starał się nie myśleć o presji: "Jest taki przesąd, że drugi film jest zawsze klapą. Niektórzy nazywają to spadkiem formy. Jednak w momencie, gdy zaczyna się pracę wszystkie lęki znikają. Syndrom drugiego filmu to mit, który powinno się obalić. Potwierdzenie powinno przyjść tylko i wyłącznie z pracy, ponieważ film jest celem sam w sobie, a nie środkiem, by coś udowodnić". W "Wygnaniu" reżyser rozwija sprawdzone już środki stanowiące o jego odrębnym autorskim stylu. Z prostej historii o pogrążonej w kryzysie rodzinie czyni wypełniony symbolami moralitet. Niemym świadkiem wydarzeń jest niewzruszona surowa przyroda, a wszystko doskonale ujęte w nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej, wysmakowanych plastycznie zdjęciach Michaiła Kriczmana.

Szukając odtwórców ról małżonków Zwiagincew postanowił sięgnąć po nowe nazwiska. Wyjątek uczynił dla Konstantina Ławronienki, pamiętnego ojca z "Powrotu", przy którym pozostali kandydaci do roli Alexa wypadali słabo. Jego charakterystyczne powściągliwe aktorstwo przypadło do gustu jurorom z Cannes, którzy przyznali mu wyróżnienie. Partnerującą Ławronience Marie Bonnevie, która na deskach teatralnych współpracowała z samym Ingmarem Bergamanem, reżyser wypatrzył w "Księdze Diny". Choć o główną rolę żeńską starało się wiele rosyjskich aktorek, Zwiagincew nie miał wątpliwości, że najlepsza będzie właśnie Szwedka i nie mógł nadziwić się jej aktorskiej klasie: "Podczas gdy z jednej strony prezentowała zwiewne i bezsprzeczne piękno, z drugiej stanowiła praktycznie uosobienie "Łagodnej" Dostojewskiego, a to bardzo pasuje do mojej wizji odbioru sztuki. Kiedy aktor wszelkimi sposobami stara się zaskoczyć lub być ekspresyjny, niszczy swoją postać. Aktor powinien skupić się na życiu życiem postaci, a nie na tym, że jest oglądany".

WASZE OPINIE

Jamal

Zachwycony debiutem Zwiagincewa, na jego kolejny film czekałem kilka lat. Doczekałem się :) Film może wydawac sie trudny ale mysle, ze gdy ktos nie zrazi się pierwszymi kilkunastoma minutami podczas których pojedyncze obrazy, krotkie rozmowy charakteryzujące się wolno tocząca się akcją zwiążemy w wątek, to później akcja nas już wciągnie. Poetycka forma z charakterystycznymi ujęciami i trybem akcji zmusza nas do częstego zastanowienia się nad dotychczasowym przebiegiem filmu. W drugim swoim filmie reżyser znów poruszyl problem więzi rodzinnych, tym razem w kontaktach przede wszystkich małżeńskich ale częściowo również w relacjach ojciec-dzieci. Zauważyć można również inne podobieństwo polegające na tym, że głowny bohater potrafi zrozumiec pewne ważne sprawy dopiero po dramatycznym fakcie, gdy jest już za późno. A widz stojąc z boku ocenia pewne sprawy by pod koniec filmu zobaczyć rozwój sytuacji od drugiej strony, co jeszcze dodatkowo daje "kopniaka" moralnego.
Trudno mi odnosic się do tego, czy film jest lepszy niż debiut twórcy. "Powrot" oglądałem bez wielkiego oczekiwania, bez wiedzy na temat filmu i reżysera, jedynie znajac poważna rekomendację za jaką uważam nagrodę w Wenecji. Po prostu film wyśmienity, z etykietą "do refleksji", dobrze zrobiony i z na pewno ważny. Duży plus dla C+ za kupienie tego filmu, czekamy teraz na kolejne filmy od dystrybutora 35mm. No i na kolejny film Zwiaginciewa. Ciekawe jak długo poczekamy :)
A teraz tradycyjnie, po obejrzenia filmu, rozpoczynam nurkowanie w Internecie by poczytac wszystko co jest o tym filmie :)

pedro

"Wygnanie" to ciekawy, ale trudny w odbiorze film.Przyznam,że muszę go obejrzeć raz jeszcze. Scenariusz skonstruowany jest dość ciekawie, bardzo dobra i oszczędna gra aktorów , mało dialogów, główny bohater wyraża swe uczucia wzrokiem,gestem, czasami wręcz mają "kamienną twarzą". Sprawia to ,że film ma swój klimat, zaś surowe krajobrazy, długie ujęcia podkreślają atmosferę. Przyznam,że mnie film Zwiagincewa zainteresował i polecam go, ale nie wszystkim. Obejrzałem go z zainteresowaniem.
WYGNANIE
reżyseria:
Rosja, 2007
Alex (Konstantin Ławronienko) wraz z żoną Verą (Maria Bonnevie) i dwójką dzieci wyjeżdża na wieś do opuszczonego domu ojca. Liczy na poprawę stosunków z rodziną, którą ostatnio rzadko widywał.
dramat
WYGNANIE
4,8 5 1 13