PREMIERA

2012.03.11

CANAL+ PREMIUM

Wygrany

Polska/USA/Szwajcaria, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oliver Linovsky (Paweł Szajda) to wybitnie utalentowany amerykański pianista polskiego pochodzenia, którego karierę zakłóciła niezasłużona porażka w Konkursie Chopinowskim. Pozostając pod presją matki (Grażyna Barszczewska) i wyrachowanego menagera Maxa Runyona (Wenanty Nosul), Oliver przeżywa dylemat, czy grać z myślą o konkursowych jurorach i krytyce, czy też dla ludzi, którzy kochają muzykę.

Po rozstaniu się z żoną Sally (Katarzyna Śmiechowicz-Leconte) decyduje się na europejskie tournee. Przyjeżdża do Wrocławia, gdzie ma zagrać Chopina, ale tuż przed występem schodzi ze sceny, nie zagrawszy ani jednego dźwięku. Organizator anuluje jego rezerwacje hotelowe i lotnicze oraz obciąża olbrzymim odszkodowaniem. Przyjazną rękę wyciąga do Olivera przypadkowo poznany Frank Goretzky (Janusz Gajos), emerytowany profesor matematyki, który od lat próbuje wygrać duże pieniądze na wyścigach konnych. Frank wprowadza Olivera w świat swojej pasji i pokazuje, że można żyć na własnych zasadach.

WIESŁAW SANIEWSKI ("Nadzór", "Sezon na bażanty", "Bezmiar sprawiedliwości") to scenarzysta i reżyser filmowych, który zdobył kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach w Europie, USA i Polsce, m.in.: Grand Prix w Chicago, nagrodę za wybitną reżyserię w Houston, nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Mediolanie, nagrodę im. Andrzeja Munka oraz światowej krytyki filmowej FIPRESCI w Mannheim. Należy do nielicznej grupy polskich filmowców, którzy podejmują rzadko poruszane tematy i penetrują nieczęsto pokazywane środowiska. W swoich scenariuszach szczególnie pieczołowicie dba o prawdę psychologiczną bohaterów i opisywanych sytuacji z ich życia.

Pierwsza wersja scenariusza do filmu "Wygrany" powstała w 1991 roku. Pomysł zrodził się z pasji reżysera - Saniewski od lat jest hodowcą, a obecnie współwłaścicielem trzech wierzchowców, biorących udział w wyścigach - oraz z refleksji na temat konkursów, w których wartość sztuki jest mierzona punktami. "Wygrany" przedstawia obraz dwóch hermetycznych środowisk: międzynarodowej sławy pianistów i ich otoczenia oraz graczy na wyścigach konnych. Pyta o zależność sztuki i rynku, o subiektywizm ocen i sens zabiegania o uznanie garstki ludzi, którzy dają sobie prawo, by decydować o karierze innych. Film to także opowieść o bezinteresowności i podążaniu za marzeniami. Pokazuje ludzi, którzy pozornie nie mają i nie powinni mieć ze sobą nic wspólnego.

Doskonałą grę aktorów uzupełnia ścieżka dźwiękowa, w której obok utworów Chopina znalazły się trzy przeboje Elvisa Presleya. Twórcą pozostałej muzyki, w tym elektryzującego tanga, jest Carlos Libedinsky, argentyński kompozytor, aranżer, piosenkarz i gitarzysta, tancerz tanga, który jako jeden z pierwszych wprowadził muzykę elektroniczną do tanga, czym zapoczątkował nurt tzw. tanga alternatywnego, znany w Polsce głównie dzięki grupie Gotan Project.
W 2011 roku "Wygrany" otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalach w Tarnowie i Chicago, a Paweł Szajda został uhonorowany Nagroda Aktorską w Orenburgu (Festiwal "The East and the West: Classics and Avant-Guard").

FILM Z AUDIODESKRYPCJĄ I NAPISAMI DLA NIESŁYSZĄCYCH

WASZE OPINIE

zalogowany

Wiesław Saniewski należy do tych polskich reżyserów, którzy nie stają za kamerą, jeśli nie mają nic do powiedzenia. Wprawdzie "Wygrany" jest filmem mniej ostrym od jego poprzednich dokonań i właściwie dopiero monolog Wojciecha Pszoniaka uświadomił mi, że to prawdziwy Saniewski, mimo to uważam, że już sam pomysł zestawienia konkursów pianistycznych z wyścigami konnymi jest bardzo dobry i w sposób plastyczny pokazuje wymieszanie wartości w dzisiejszym świecie napędzanym wyłącznie chęcią zarabiania i wydawania pieniędzy. Owszem, nie jest to film doskonały, ale obejrzałem go z zainteresowaniem i przyjemnością. Świetne zdjęcia i ciekawa oprawa muzyczna.

gonia1708

"Wygrany " to bardzo dobry film pod każdym względem ,warto zwrócić uwagę na doskonałą rolę J.Gajosa w wielu innych wypadkach wypadał równie dobrze ... Czas poświęcony temu filmowi to na pewno nie stracony czas -POLECAM w 100 %

Jamal

W filmie tym najbardziej podobały mi się dywagacje na temat słuszności klasyfikowania sztuki w ramy rankingów, konkursów. Czy to w ogóle ma sens ? Sami czesto emocjonujemy sie Oscarami, Złota Palmą a przeciez to nie jest miarodajne i dość często krzywdzące dla twórców. No i oczywiscie Janusz Gajos, jeden z moich ulubionych polskich aktorów. A poza tym film wypadł niemrawo i blado. Mozna obejrzeć ale nie spodziewać sie wysokich lotów
Wygrany
reżyseria:
Polska/USA/Szwajcaria, 2011
Oliver Linovsky (Paweł Szajda) to wybitnie utalentowany amerykański pianista polskiego pochodzenia, którego karierę zakłóciła niezasłużona porażka w Konkursie Chopinowskim. Pozostając pod presją matki (Grażyna Barszczewska) i wyrachowanego menagera Maxa Runyona (Wenanty Nosul), Oliver przeżywa dylemat, czy grać z myślą o konkursowych jurorach i krytyce, czy też dla ludzi, którzy kochają muzykę.
dramat obyczajowy
Wygrany
4,0 5 1 10