PREMIERA

2011.12.13

CANAL+ PREMIUM

Wyjście awaryjne

Polska, 1982

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dolny Śląsk, początek lat 80. XX wieku.

Jadwiga Kolęda (Bożena Dykiel) jest naczelnikiem gminy w prowincjonalnym miasteczku, 40-letnią charyzmatyczną i energiczną urzędniczką. Jej mąż Władysław (Jerzy Michotek) zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w "tunelach", a córka Dorota (Maria Gładkowska) studiuje we Wrocławiu. Państwo Kolędowie są dość zamożną i powszechnie szanowaną rodziną, Jadwiga współpracuje z miejscowym komendantem MO (Krzysztof Kowalewski), szefem służby rolnej (Ferdynand Matysik) i lekarzem (Janusz Hejnowicz). Pewnego dnia pani naczelnik dowiaduje się, że córka jest w ciąży. Dorota nie chce zdradzić, kim jest ojciec. Kolędowa, przerażona utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją, znajduje "wyjście awaryjne". Postanawia wynająć "narzeczonego" z jednoczesnym opłaceniem rozwodu. Władysław wyjeżdża do dużego miasta z zadaniem znalezienia odpowiedniego kandydata. Wraca do domu w towarzystwie rzekomego redaktora Bronka Sikory (Andrzej Golejewski), który w rzeczywistości jest byłym więźniem o pseudonimie "Szklarz". Dorota, początkowo powściągliwa, nieoczekiwanie zaczyna darzyć "narzeczonego" uczuciem. Ze wzajemnością.

"Wyjście awaryjne" w reżyserii ROMANA ZAŁUSKIEGO ("Wściekły", "Kogel-mogel", "Komedia małżeńska") na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", serial "Dom") to satyra na "dulszczyznę" i małomiasteczkowe relacje w socjalistycznej Polsce. Atutami filmu są zabawne sytuacje i dialogi, z których niektóre zwroty zaistniały w życiu codziennym. Główną rolę zagrała brawurowo Bożena Dykiel ("Ziemia obiecana", "Miłość ci wszystko wybaczy", serial "Alternatywy 4"). Jadwiga Kolęda dyryguje całą gminą i rodziną, ale bardziej niż o jej fakty, dba o pozory. Mąż, w którego wciela się Jerzy Michotek ("Polonia Restituta", "C.K. Dezerterzy"), jest jej całkowicie podporządkowany, wręcz ubezwłasnowolniony. Z galerii prowincjonalnych notabli na plan pierwszy wybija się Krzysztof Kowalewski ("Brunet wieczorową porą", Miś", "Misja specjalna") jako komendant MO, a interesującym typkiem z półświatka jest Zbigniew Buczkowski ("Komedia małżeńska", "Złote runo" , "Lawstorant") w roli "Kalafiora". Zdjęcia - Stanisław Moszuk ("Wielki podryw", "Na własną prośbę"), muzyka - Jerzy Matula ("Wielki bieg", "Pociąg do Hollywood").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lukaszk13

Całkiem fajna komedia, polecam wszystkim.

pedro

Dla mnie to jedyna udana komedia Barei, z fantastyczną kreacją Bożeny Dykiel. To jest prawdziwa polska komedia. Obok filmów tj Sami swoi, Seksmisja to dla mnie jedna z najlepszych komedii czasów PRL.

gonia1708

Blue-Grey brawo ! Gratuluję talentu :)POZDROWIONKA
Wyjście awaryjne
reżyseria:
Polska, 1982
Dolny Śląsk, początek lat 80. XX wieku.
komedia
Wyjście awaryjne
3,3 5 1 7