PREMIERA

2011.01.17

CANAL+ PREMIUM

Wypadek

Yi ngoi

Hong Kong, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller/film akcji

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ho Kwok-fai (Louis Koo) stoi na czele grupy płatnych zabójców. Ze względów bezpieczeństwa posługuje się pseudonimem Mózg i sam również nie zna tożsamości współpracowników.

Jest nie tylko profesjonalistą, ale też prawdziwym artystą w swoim fachu. Eliminuje ofiary, aranżując ich śmierć tak, jakby był to wypadek. Dzięki temu on i jego ekipa zawsze pozostają poza podejrzeniem. W trakcie jednego z misternie przygotowanych zleceń ginie jeden z jego ludzi. Wszystko wygląda na nieszczęśliwy wypadek. Mózg jest jednak przekonany, że ktoś posługujący się jego metodami pracy chce go zabić. Chorobliwie podejrzliwy, dodatkowo nękany poczuciem winy i wspomnieniami o zmarłej żonie, zaczyna stąpać po cienkiej linii między rzeczywistością a złudą.

Pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Wenecji "Wypadek" reprezentuje artystyczny nurt kina akcji rodem z Hong Kongu. Choć brak w nim właściwych gatunkowi samochodowych pościgów i strzelanin, trzyma w napięciu, zachwycając nieprzewidywalnością i wizualną maestrią. Nad filmem w roli producenta czuwał Johnnie To, jedna z najbardziej wpływowych postaci tamtejszego przemysłu filmowego. Już ponad ćwierć wieku To umiejętnie czerpie z estetyki kina gangsterskich filmów Jean-Pierre'a Melville'a i dorobku Sergia Leone, przenosząc podpatrzone wzorce na grunt azjatycki. W ramach wytwórni Milkyway Image, której jest założycielem i właścicielem, realizuje filmy nominowane do prestiżowych europejskich nagród. "Wybór mafii" i "Zemsta" walczyły o Złotą Palmę w Cannes, "Wygnani" ubiegali się o główną nagrodę w Wenecji, a "Sparrow" o berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Legendarny filmowiec, sam często zapraszany jako festiwalowy juror, ma zwyczaj otaczania się sprawdzoną grupą aktorów, reżyserów i scenarzystów.

Reżyserię "Wypadku" powierzył POU-SOI CHEANGOWI, dobremu znajomemu, który zaczynał we wczesnych latach 90. jako asystent przy jego filmach. Cheang ma na koncie znane każdemu szanującemu się fanowi azjatyckiego kina horrory "The Death Curse" (2003) i "Home Sweet Home" (2005) oraz thriller "Dog Bite Dog" (2006). Filmowcy sięgnęli po sprawdzony zespół aktorski. Główna rola paranoicznego płatnego zabójcy przypadła w udziale Louisowi Koo, ulubieńcowi widzów byłej brytyjskiej kolonii, który międzynarodowe uznanie zyskał rolą w "Wyborze mafii". Aktorowi partnerują m.in. Richie Ren ("Z ostatniej chwili", "Wygnani") oraz wyróżniona za swą rolę Hong Kong Film Award Michelle Ye ("Zemsta"). Obok aktorskiego wyróżnienia dla Ye film otrzymał ponadto dwie nominacje do Hong Kong Film Awards za najlepszy scenariusz i montaż, a azjatyccy krytycy uznali "Wypadek" jednym z najlepszych filmów wytwórni Milkyway Image od lat.

WASZE OPINIE

cadaver

Miłe zaskoczenie !
Chciałem zakończyć oglądania po 20 minutach ale obejrzałem do końca i nie żałuję ! Fajny klimat ... polecam.

Neville

świetny! tylko trzeba sie wczuć a nie czekać na pościgi i strzelaniny za każdym rogiem..

Spider

bieznadziejny !!!!!!! zero akcji
Wypadek
reżyseria:
Hong Kong, 2009
Ho Kwok-fai (Louis Koo) stoi na czele grupy płatnych zabójców. Ze względów bezpieczeństwa posługuje się pseudonimem Mózg i sam również nie zna tożsamości współpracowników.
thriller/film akcji
Wypadek
4,4 5 1 17