PREMIERA

2007.05.29

CANAL+ PREMIUM

WYPRAWA PO DZIECKO

Holy Lola

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pracujący w górzystym regionie Auvergne lekarz Pierre (Jacques Gamblin) i jego bezpłodna żona Geraldine (Isabelle Carré) marzą o tym, by mieć dziecko. Postanawiają zaadoptować sierotę z Kambodży, co okazuje się dużo trudniejsze, niż się spodziewali.

Trafiają do specjalnego hotelu, który pełni rolę adopcyjnej poczekalni. Tu poznają podobne do siebie francuskie pary, które radzą, jak wezwać tańszą taksówkę, zdobyć odpowiedni podpis, ale ostrzegają też, że procedura może potrwać kilka miesięcy. Okazuje się bowiem, że uzyskanie dziecka w Kambodży to tylko pierwszy etap. Równie trudne jest później zgromadzenie odpowiednich dokumentów, by móc opuścić kraj i legalnie powrócić do Francji. Kambodża przypomina bowiem administracyjny labirynt, przez który przebrnąć potrafią tylko ci, którzy wiedzą, kiedy i komu dać łapówkę, z kim nie rozmawiać, a kogo prosić o pomoc. Pierwszeństwo mają zresztą nie Francuzi, ale Amerykanie, których nie lubią nawet miejscowi lekarze. "Oni zabierają 200 sierot rocznie" - mówi w filmie Dr Duong (Vongsa Chea). "To za dużo! Tu przecież dzieci nie pojawiają się ot tak, jak grzyby po deszczu".

Choć film jest fikcją, dotyka ważnego i powszechnego zjawiska adopcji dzieci z krajów azjatyckich i afrykańskich. Choć media skupiają się na przypadkach słynnych gwiazd, sprawa dotyczy coraz większej grupy Amerykanów i Francuzów. Cały świat słyszał o Angelinie Jolie, która w 2000 roku adoptowała Maddoxa Chivana, sierotę z Kambodży, a kilka lat później dwuletnią Zaharę Marley z Etiopii czy o Madonnie, która po adoptowaniu chłopca z Malawii została oskarżona o porwanie dziecka. W zrealizowanej w paradokumentalnej stylistyce "Wyprawie po dziecko" Bertrand Tavernier pokazuje, jak skomplikowany i wieloznaczny jest problem adoptowania dzieci, w tym przypadku z Kambodży. Reżyser skupia się na dramacie bezdzietnego małżeństwa, ale pokazuje też tragiczną sytuację mieszkańców tego kraju, ich trudne warunki życia, a także brak jasnych, reguł i procedur, które w zachodnim świecie nazywamy biurokracją, ale tak naprawdę dają nam one poczucie bezpieczeństwa i nie potrafimy bez nich się odnaleźć. Zwłaszcza, kiedy okazuje się jak niebezpiecznie płynna staje się granica między legalną procedurą a bezprawną korupcją, między adopcją a porwaniem.

Francuski reżyser BERTRAND TAVERNIER, który chodził do liceum razem z Volkerem Schlondorffem, konsekwentnie realizuje filmy niemal interwencyjne, w których pokazuje palące problemy współczesnych społeczeństw. Tak było m.in. w "Zepsutych dzieciach" (1977), nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Przynęcie" (1995) czy "Zacznijmy już dziś" (1999). Dzięki temu, że od 1975 roku reżyser posiada własną wytwórnię Little Bear, może pozwolić sobie na filmową niezależność - ma w dorobku błyskotliwe dramaty historyczne, jak nagrodzony Cezarem za zdjęcia "Sędzia i zabójca" (1976), wyrafinowane opowieści o skomplikowanych relacjach między ludźmi, jak m.in. "Niedziela na wsi" (1984), filmy płaszcza i szpady ("Córka D'Artagnana" z Sophie Marcelu z 1994) oraz obrazy muzyczne, takie jak oparty na biografii słynnego jazzmana Buda Powella "Około północy" z roku 1986.

Do "Wyprawy po dziecko", która na Festiwalu Filmowym w San Sebastian uzyskała nagrodę publiczności, reżyser zaprosił m.in. Jacquesa Gamblina znanego z "Piekła" Denisa Tanovića. Rolę bezpłodnej żony zagrała Isabelle Carré, laureatka Cezara za rolę w filmie "Wspominać rzeczy piękne" (2002) Zabou. Dużą popularnością cieszyła się ścieżka dźwiękowa z "Wyprawy po dziecko" - muzykę do filmu skomponował Henri Terier, jeden z bardzo znanych francuskich muzyków jazzowych.
WYPRAWA PO DZIECKO
reżyseria:
Francja, 2004
Pracujący w górzystym regionie Auvergne lekarz Pierre (Jacques Gamblin) i jego bezpłodna żona Geraldine (Isabelle Carré) marzą o tym, by mieć dziecko. Postanawiają zaadoptować sierotę z Kambodży, co okazuje się dużo trudniejsze, niż się spodziewali.
dramat
WYPRAWA PO DZIECKO
3,8 5 1 14