PREMIERA

2007.10.07

CANAL+ PREMIUM

WYŚCIG MARZEŃ

Dreamer: Inspired by a True Story

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ben Crane (Kurt Russell) to wspaniały trener koni, który całe życie poświęcił tej pasji pracując dla ludzi którzy zazwyczaj jej nie podzielali i hodowali wspaniałe okazy tylko po to, aby dobrze i szybko zarobić wystawiając je na wyścigach.

Kiedy więc Sonador vel Sonya, wspaniała klacz, która ma przed sobą świetlaną przyszłość na torze wyścigowym, łamie nogę, dla właściciela staje się bezwartościowa. Ben traci pracę, bowiem to jego szef obciąża odpowiedzialnością za wypadek. Zamiast odprawy dostaje Sonyę. Tymczasem zbliża się prestiżowy wyścig Breeders' Cup Classic. Ben i jego córka Cale (Dakota Fanning), która kocha konie tak jak on, wpadają na pomysł, który wydaje się niewykonalny. Postanawiają podjąć wyzwanie i przygotować Sonyę do startu. Zaczyna się historia wielkiej miłości i wiary, która czyni cuda.

Aktor, scenarzysta i producent JOHN GATINS, dzięki "Wyścigowi marzeń" zadebiutował w kinie w roli reżysera. Historię, którą opowiedział usłyszał w Kentucky od pewnego weterynarza: tuż przed gonitwą Breeders' Cup w 1993 roku klacz Mariah's Strom złamała nogę, ale dzięki trenerowi Donowi Von Hemelowi udało jej się wrócić na tor i wygrać kilka znaczących wyścigów. W 1995 roku wystartowała nawet - jak filmowa Sonya - w Breeders' Cup Distaff, który ukończyła z dziewiątą lokatą. Korzystając z tej opowieści Gatins napisał scenariusz o zranionej klaczy, jej trenerze i jego synku.

Producenci postawili jednak warunek: film powstanie, jeśli główną rolę dziecięcą zgodzi się zagrać złote dziecko Hollywood - Dakota Fanning. Tekst został szybko poprawiony i wysłany do młodziutkiej aktorki, która miała już wówczas na koncie 2 nagrody krytyków z Las Vegas, nagrodę w Locarno za "Nine Lives" oraz 2 statuetki Broadcast Film Critics Association za występ w "Wojnie światów" i "Samie". Dakota przyjęła rolę, zwłaszcza że dzięki niej miała okazję zagrać u boku samego Kurta Russella, który pokazał aktorską klasę w "Grindhouse: Death Proof" Quentina Tarantino. Nominowany do Emmy i Złotego Globu Russell zachwycił się talentem młodziutkiej gwiazdy do tego stopnia, że po zakończeniu zdjęć kupił jej w prezencie konia. Dakota - zapewne również w geście sympatii - nazwała go Goldie (Russell od lat związany jest z Goldie Hawn).

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie przepadam za takim kinem. I to nie dlatego, że od początku przypuszczam jak historia się skończy, tylko dlatego, że nie lubię patrzeć na cierpienie zwierząt. Dlatego w zasadzie zmusiłem się by zobaczyć "Wyścig marzeń". Miły film, a to ze względu na Dakotę Fanning, która gra wybornie. To samo tyczy się Kurt'a Russell'a. Podsumowując historia jakich wiele, ale czasami warto się odprężyć. No i te konie...

keke

True story? Bez kitu. To wszystko było w kinie już tysiąc razy. Fabuła przewidywalna jak upadek PIS-u. W Hallmarku pakowane po pięć sztuk na dobę. Co tu robi Russel (Death Proof) i Shue (Living Las Vegas) pozostanie niedgadnione.

Sowarek

Bardzo dobry. Świetny wręcz! Więcej takich filmów!
Poruszająca historia, która sporo musi dać do myślenia wszystkim ludziom, a przede wszystkim tych którzy tolerują zasadę, że zwierząt się nie kocha, lecz się na nich zarabia. Bardzo dobra rola Kurta Russela. Polecam!
WYŚCIG MARZEŃ
reżyseria:
USA, 2005
Ben Crane (Kurt Russell) to wspaniały trener koni, który całe życie poświęcił tej pasji pracując dla ludzi którzy zazwyczaj jej nie podzielali i hodowali wspaniałe okazy tylko po to, aby dobrze i szybko zarobić wystawiając je na wyścigach.
dramat
WYŚCIG MARZEŃ
4,5 5 1 19