VUE Movie Distribution

PREMIERA

2014.12.13

CANAL+ PREMIUM

Wyścig

Rush

USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2013

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Film wyreżyserowany prze laureata dwóch Oscarów®, Rona Howarda według scenariusza dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Petera Morgana. Zrealizowany z rozmachem "Wyścig" to opowieść o fascynującej rywalizacji o prymat w świecie wyścigów Formuły 1 ery lat 70.

W roku 1975 austriacki kierowca wyścigowy Niki Lauda (Daniel Bruhl) wywalczył tytuł mistrza Formuły 1 dla teamu Ferrari, tym samym kładąc kres siedmioletniej dominacji Forda. W kolejnym sezonie broniący tytułu Lauda wygrał pięć z pierwszych dziewięciu wyścigów sezonu, w dwóch innych był drugi, raz trzeci. Nic nie zapowiadało dramatycznej rywalizacji pomiędzy nim a przystojnym brytyjskim playboyem Jamesem Huntem (Chris Hemsworth), który pierwszy rok z teamem McLaren zaczął fatalnie, nie kończąc czterech z sześciu wyścigów. Przed dziesiątym wyścigiem sezonu, Grand Prix Niemiec, Hunt odrobinę zbliżył się do Laudy, lecz nadal brakowało mu do lidera aż 23 punkty, które musiałby zdobyć podczas zaledwie siedmiu wyścigów. Wydawało się, że nikt nie zagrozi Laudzie w zdobyciu drugiego zwycięstwa z rzędu. Wszystko zmieniło się w Niemczech na owianym złą sławą torze wyścigowym Nürburgring.

Zrealizowany z rozmachem "Wyścig" opowiada o fascynującej rywalizacji o prymat w świecie wyścigów Formuły 1 ery lat 70. Najbardziej dramatyczny pojedynek miał miejsce w 1976 roku pomiędzy utalentowanym angielskim playboyem, Jamesem Huntem i jego zdyscyplinowanym rywalem z Austrii, Nikim Laudą. W Hunta wcielił się Chris Hemsworth, znany z takich filmów jak "Avengers" i "Thor: Młot bogów". W roli legendy Formuły 1, Nikiego Laudy, wystąpił Daniel Brühl ("Bękarty wojny", "Ultimatum Bourne'a"). "To przeznaczona dla dorosłego widza rozrywka na wysokich obrotach, zrealizowana z taką wprawą, że wbije w fotel nawet tych, którzy nigdy w życiu nie obejrzeli wyścigu samochodowego - pisano na łamach "Variety". Film wyreżyserował laureat dwóch Oscarów®, RON HOWARD ("Piękny umysł", "Frost/Nixon") według scenariusza dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Petera Morgana ("Frost/Nixon", "Królowa").

"Wyścig" to doskonały dramat o kondycji człowieka, w którym dwóch piekielnie utalentowanych kierowców prowokuje się nawzajem do podejmowania ryzyka w imię zwycięstwa. A wszystko to na podstawie znakomitego scenariusza i mistrzowskich kreacji Hemswortha i Brühla" - wyrokował "The Guardian". "Wyścig" był nominowany m.in. do dwóch Złotych Globów jako najlepszy film i za kreację Brühla. Zdobył również nagrodę BAFTA za montaż dla Dana Hanleya i Mike'a Hilla, nagrodzonych Oscarem za "Apollo 13".

WASZE OPINIE

lauda

Świetny film, warty obejrzenia. Nie tylko dla fanów F1.

Goldie

Bardzo niedoceniany film. Jak dla mnie czołówka 2014 roku.

k21

Zgadzam się z postami powyżej.
Wyścig
reżyseria:
USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2013
Film wyreżyserowany prze laureata dwóch Oscarów®, Rona Howarda według scenariusza dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Petera Morgana. Zrealizowany z rozmachem "Wyścig" to opowieść o fascynującej rywalizacji o prymat w świecie wyścigów Formuły 1 ery lat 70.
dramat/biograficzny
Wyścig
4,5 5 1 31