PREMIERA

2009.10.11

CANAL+ PREMIUM

WYSPA NIM

USA, 2008

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nim Rusoe (Abigail Breslin) żyje na wyspie położonej na południowym Pacyfiku. Pełna temperamentu, zadziorna i śmiała dziewczynka wiedzie życie w otoczeniu dzikich zwierząt, a wieczorami zaczytuje się w powieściach przygodowych. Jej ulubionym bohaterem literackim jest słynny podróżnik Alex Rover.

Nim mieszka z owdowiałym ojcem (Gerard Butler), który jest biologiem morskim. Kiedy pewnego dnia Jack Rusoe nie wraca z morskiej wyprawy, Nim zwraca się mailowo o pomoc do autora jej ukochanych książek. Nie spodziewa się, że historie o nieustraszonym podróżniku pisze kobieta, Alexandra Rover (Jodie Foster), która jest w dodatku nieśmiałą samotniczką. I choć pisarka ma ogromną wyobraźnię, nie jest nawet bladym odbiciem łowcy przygód, którego wymyśliła. Aleksandra Rover rzadko opuszcza swój ekskluzywny apartament w San Francisco, cierpi na nerwicę natręctw i manię prześladowczą. Obawia się prawie wszystkiego, żyje niezwykle "higienicznie" i ma ponad miarę pedantyczne przywiązanie do porządku. Kiedy jednak otrzymuje od Nim dramatyczny e-mail z prośbą o pomoc, nie potrafi pozostawić dziewczynki samej sobie. Wyrusza w nieznany świat, który zawsze ją przerażał.

"Wyspę Nim" wyprodukowało studio Walden Media, które ma w dorobku takie familijne hity, jak "Most do Terabithii" i "Opowieści z Narnii". Film wyreżyserowało małżeństwo JENNIFER FLACKETT i MARK LEVIN ("Mały Manhattan"). Oboje wraz z Paulą Mazur i Josephem Kwongiem są też autorami scenariusza, który opiera się na motywach słynnej powieści Wendy Orr. Zdjęcia do filmu powstały w Australii na terenie Queensland Gold Coast oraz na wyspie Hinchinbrook, kiedyś zamieszkanej przez Aborygenów, a obecnie będącej częścią Australijskiego Parku Narodowego. Scenograf Barry Robinson ("Hidalgo - ocean ognia", "Transfer", "Polowanie na druhny") oraz nominowany do Oscara operator Stuart Drybuch ("Fortepian", "Depresja gangstera", "Dziennik Bridget Jones") stworzyli wspólnie rzeczywistość chwilami realistyczną, chwilami baśniową.

Główna bohaterka mieszka wraz z ojcem na koronie drzewa, na figowcu, które jest ulokowane jego laboratorium. Energię czerpią ze słońca i wiatru, a słodką wodę ze zbiornika na deszczówkę. Najbliższymi przyjaciółmi dziewczynki są zwierzęta: Selkie - ważący 180 kg lew morski, Fred - egzotyczna jaszczurka agama brodata oraz pelikan Galileo. Pieczę nad przygotowaniem zwierząt do udziału w filmie sprawowali John Medlin i Katie Brock. Zresztą większość z podziwianych na ekranie stworzeń jest prawdziwa i tylko kilka, jak żółwie morskie, stworzono z pomocą animatroniki. Wśród ludzi główną rolę zagrała Abigail Breslin, znana z takich filmów, jak "Życie od kuchni", "Na pewno, być może", "Mama na obcasach", "Pamiętnik księżniczki 2" czy komedii "Mała Miss", za którą była nominowana do Oscara. Nim Rusoe w jej wykonaniu jest pełna temperamentu, zadziorna, odważna i lojalna. W podwójnej roli ojca Nim oraz książkowego herosa Aleksa Rovera wystąpił Gerard Butler ("Władcy ognia", "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" , "300", "P.S. Kocham Cię"). Obie grane przez niego postacie można uznać za dwie charakterystyczne męskie osobowości. Jack Rusoe jest ekscentrycznym naukowcem zafascynowanym planktonem, a przy tym wrażliwym mężczyzną o złamanym sercu. Natomiast Alex Rover to nonszalancki macho, pełen energii i pasji poszukiwacz wyzwań w typie Indiany Jonesa. Alex to także alter ego pisarki, w którą wcieliła się laureatka Oscara Jodie Foster ("Milczenie owiec", "Azyl", "Plan doskonały"). Aktorka, znana przede wszystkim z dramatów i thrillerów, od dawna chciała wystąpić w lżejszym repertuarze (jej jedynym doświadczeniem w tym gatunku jest "Maverick"). Już na etapie pierwszego szkicu scenariusza postanowiła starać się o udział w "Wyspie Nim". "Jej rola jest bardzo autentyczna, a równocześnie niezwykle zabawna" - mówiła Jennifer Flackett. "Fantastycznie manipuluje swoim dotychczasowym wizerunkiem" - dodaje Mark Levin.

WASZE OPINIE

aelsvwttla

Q6Khtp <a href="http://hbckczqqpmht.com/">hbckczqqpmht</a>, [url=http://sgxwpnfmyqdc.com/]sgxwpnfmyqdc[/url], [link=http://zpdkpmpdyzap.com/]zpdkpmpdyzap[/link], http://kyogvfkyvndj.com/

iLpescIc

8vl1w1 <a href="http://ckvvfpakotmk.com/">ckvvfpakotmk</a>, [url=http://gvyjcfouxbox.com/]gvyjcfouxbox[/url], [link=http://lemydtxwoaxp.com/]lemydtxwoaxp[/link], http://pqjgkypkzrwk.com/

shchcl

NlJmYZ <a href="http://icrjbwjfejuc.com/">icrjbwjfejuc</a>, [url=http://locwlaeefywo.com/]locwlaeefywo[/url], [link=http://wpepcosnbwfz.com/]wpepcosnbwfz[/link], http://xccodnhrqhne.com/
WYSPA NIM
USA, 2008
Nim Rusoe (Abigail Breslin) żyje na wyspie położonej na południowym Pacyfiku. Pełna temperamentu, zadziorna i śmiała dziewczynka wiedzie życie w otoczeniu dzikich zwierząt, a wieczorami zaczytuje się w powieściach przygodowych. Jej ulubionym bohaterem literackim jest słynny podróżnik Alex Rover.
film przygodowy
WYSPA NIM
5,0 5 1 11