PREMIERA

2012.08.08

CANAL+ PREMIUM

Wyspa skazańców

Kongen av Bastøy

Norwegia/Francja/Szwecja/Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/akcja

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Norwegia, rok 1915. Na wyspie Bastøy działa zakład wychowawczy dla nieprzystosowanych społecznie chłopców, będący w rzeczywistości obozem pracy. Do jednostki karnej, w której panuje sadystyczny reżim, trafia 17-letni marynarz Erling (Benjamin Helstad).

Niepokorny chłopak nie zamierza podporządkowywać się nieludzkim regułom obowiązującym na wyspie, rządzonej przez despotycznego kierownika (Stellan Skarsgård). Buntuje się przeciwko psychicznym i cielesnym karom stosowanym przez wychowawców. Od pierwszego dnia pochłania go myśl o ucieczce, która dotąd nikomu się nie powiodła. Odwagą i brakiem poszanowania dla reguł zjednuje sobie szacunek u współwięźniów. Zaczyna go podziwiać nawet zdyscyplinowany Olav (Trond Nilssen), odliczający dni do wyjścia na wolność. Razem stają na czele buntu.

Położona w odległości godziny drogi od Oslo wyspa Bastøy mieści dziś jeden z najbardziej liberalnych zakładów karnych na świecie. Więźniowie pracują tu przy uprawie ekologicznych warzyw, a w czasie wolnym aktywnie wypoczywają grając w tenisa, łowiąc ryby bądź jeżdżąc konno. Nie zawsze jednak tak było. W latach 1900-53 na wyspie istniał cieszący się złą sławą ośrodek poprawczy, w którym resocjalizacja i edukacja były pustymi słowami. Trafiały do niego, zwykle bez wyroków, sieroty i młodzież z patologicznych rodzin. Nadużycia wobec nich, obejmujące psychiczną i fizyczną przemoc, a nawet wykorzystywanie seksualne, przez długie lata były na porządku dziennym. Do wprowadzenia stopniowych zmian przyczynił się dopiero gwałtowny bunt wychowanków, do stłumienia którego niezbędna była interwencja wojska.

"Wyspa skazańców" przypomina mroczny i mało chwalebny rozdział w historii tego legendarnego dziś miejsca. Bazując na prawdziwych wydarzeniach, reżyser MARIUS HOLST opowiada ponadczasową historię o niesprawiedliwości i walce o godność. Bezpośrednim impulsem do nakręcenia filmu stało się spotkanie reżysera z jednym z dawnych wychowanków ośrodka. - Kilkanaście lat temu spotkałem jednego z nich, teraz już starszego mężczyznę. To spotkanie było przełomem i postanowiłem dokonać wszelkich starań, by zrobić ten film. To ogromna satysfakcja i wspaniałe uczucie mieć świadomość, że w końcu przyszedł czas oddania im sprawiedliwości - wspomina norweski reżyser, który widzi swój film obok "Władcy much", "Zła" czy "Skazanych na Shawshank". Tym, co odróżnia "Wyspę skazańców" od innych produkcji, jest surowa skandynawska przyroda, doskonale komponująca się z brutalną rzeczywistością ośrodka. Na niecodzienny, jednocześnie poetycki i realistyczny klimat filmu składa się także ascetyczna muzyka Johana Söderqvista ("Pozwól mi wejść", "W lepszym świecie").

"Wyspa skazańców", do której realizacji przyczynił się między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej, to prawdziwy popis aktorstwa. W filmie błyszczy nie tylko najpopularniejszy skandynawski aktor Stellan Skarsgård, ale w równym stopniu młoda część obsady. Szczególne pochwały zebrał wcielający się w buntownika Benjamin Helstad oraz Trond Nilssen, grający Olava, który widząc zakłamanie i tchórzostwo opiekunów przyłącza się do rebelii. Przy zachowaniu minimalistycznych środków filmowego wyrazu obraz Holsta pozostaje wciągającym epickim dramatem. Janusz Wróblewski z "Polityki", recenzując film pisał: - "Wyspa skazańców" wciąga, uwodzi, może się podobać, a nawet wytrzymuje porównania z takimi hollywoodzkimi widowiskami, jak "Skazani na Shawshank".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Pio

Film poruszający swą tyrańską historią, która wyszła na światło dzienne po tylu latach
i została pokazana w filmie. Obraz Skandynawii zimny, mroczny i ponury oraz bardzo
piękny z drugiej strony. Uwaga!- film wciąga do ostatniej minuty, polecam!!!

Arkon

Dobre, mocne kino tym bardziej poruszające, że oparte na faktach. Mocny kandydat do pierwszej piątki miesiąca.

blackhorse

Film na pewno wspaniały, lecz książka bardziej wbija w fotel. Mimo wszystko reżyser nie pokazał do końca klimatu ksiązki.
Wyspa skazańców
reżyseria:
Norwegia/Francja/Szwecja/Polska, 2010
Norwegia, rok 1915. Na wyspie Bastøy działa zakład wychowawczy dla nieprzystosowanych społecznie chłopców, będący w rzeczywistości obozem pracy. Do jednostki karnej, w której panuje sadystyczny reżim, trafia 17-letni marynarz Erling (Benjamin Helstad).
dramat/akcja
Wyspa skazańców
4,2 5 1 32