PREMIERA

2003.05.27

CANAL+ PREMIUM

WYSPA ZŁOCZYŃCÓW

Polska, 1965

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Wyspa złoczyńców" to ekranizacja pierwszej z serii powieści przygodowych dla młodzieży o Panu Samochodziku. W roli głównej - Jan Machulski.

Mieszkańcy jednego z nadwiślańskich miasteczek wierzą, że dawny dziedzic ich ziem ukrył w okolicy skarb. Profesor Opałko (Jan Koecher), który na terenie miasteczka prowadzi wykopaliska, informuje o zaginionych kosztownościach zaprzyjaźnionego pracownika muzeum, Tomasza (Jan Machulski). Ten wyrusza na poszukiwania. Wraz z grupą harcerzy i asystentką profesora Opałki (Joanna Jędryka) wpadają na trop szajki, która za wszelką cenę chce odnaleźć skarb. Tymczasem na terenie wykopalisk profesor odnajduje czaszkę mężczyzny. Udaje mu się zrekonstruować twarz - okazuje się, że szczątki należą do Gabrysiaka, przyjaciela dziedzica, który po wojnie zniknął w tajemniczych okolicznościach.

STANISŁAW JĘDRYKA to jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmów dla młodzieży. Jest autorem takich tytułów, jak: "Wakacje z duchami" (1970), "Stawiam na Tolka Banana" (1973) czy "Podróż za jeden uśmiech" (1971). Jego "Koniec wakacji" (1974) otrzymał wiele nagród w Polsce i za granicą - m.in. na festiwalach w Moskwie, Teheranie i Linz. "Wyspa złoczyńców" to ekranizacja powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku - historyku, poszukiwaczu skarbów. Swój pseudonim bohater zawdzięcza niezwykłemu samochodowi, który potrafi rozwijać zawrotne szybkości dzięki wbudowanemu silnikowi Ferrari. W filmie Jędryki w rolę Tomasza-Pana Samochodzika wcielił się Jan Machulski.

WASZE OPINIE

piotr

Jest Ok
WYSPA ZŁOCZYŃCÓW
Polska, 1965
"Wyspa złoczyńców" to ekranizacja pierwszej z serii powieści przygodowych dla młodzieży o Panu Samochodziku. W roli głównej - Jan Machulski.
film przygodowy
WYSPA ZŁOCZYŃCÓW
4,9 5 1 110