PREMIERA

2010.02.02

CANAL+ PREMIUM

WYSPA

Ostrov

Rosja, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W czasie II wojny światowej Niemcy przechwytują sowiecką barkę przewożącą węgiel. Znajdującemu się na jej pokładzie Anatolowi (Timofiej Tribuncew), obiecują wolność w zamian za zabicie przełożonego, Tichona (Aleksiej Zielenskij). W akcie desperacji Anatol strzela do towarzysza, który wypada za burtę.

Niemcy wysadzają barkę, a cudem ocalały zabójca trafia pod opiekę mnichów z pobliskiego klasztoru. Po latach jako ojciec Anatol (Piotr Mamonow) wiedzie żywot ascety, pracując w klasztornej kotłowni i sypiając na hałdzie węgla. Wśród miejscowej ludności uchodzi za mędrca i cudotwórcę, u innych braci budzi kontrowersje swym ekscentrycznym zachowaniem na pograniczu szaleństwa. Prześladowany tragicznymi wspomnieniami sprzed ponad 30 lat, Anatol nie spodziewa się, że kiedykolwiek uzyska przebaczenie.

Wyrastająca z uduchowionego kina Andrieja Tarkowskiego "Wyspa" to jeden z ważniejszych filmów rosyjskich ostatnich lat. Ten niezwykły obraz, wyróżniony m.in. przez polską publiczność "Złotym Gronem" w Łagowie oraz licznymi nagrodami rosyjskiego przemysłu filmowego, zdobył także nominację do Nagrody Jury na najważniejszym festiwalu kina niezależnego - Sundance. "Wyspa" wpisuje się w coraz silniejszy nurt współczesnego kina rosyjskiego, stawiającego pytania o wiarę, będąc obok "Powrotu" Andrieja Zwiagincewa jego najwybitniejszym przykładem. "To jest film o tym, że Bóg istnieje. W życiu człowieka przychodzi moment, kiedy kwestia ta staje się ważna" - tłumaczy PAWEŁ ŁUNGIN, zastrzegając jednocześnie, że jego dzieło nie traktuje o dogmatach kościoła, a dotyczy miejsca człowieka w świecie. Atmosferę i wyjątkowość "Wyspy" budują także zdjęcia nieżyjącego już Andrieja Żegałowa, który poprzez użycie zaledwie kilku barw - bieli, czerni i szarości - potęguje samotność bohatera i jego przytłoczenie poczuciem winy. Wiele czasu zajęło znalezienie odpowiedniego miejsca do realizacji zdjęć. "Najpierw udaliśmy się na wyspę Valaam, potem nad jezioro Seliger, a następnie nad jezioro Ładoga. Trafialiśmy na klasztory, które były tak duże, jak miasta. To nie było to, czego szukaliśmy. Potrzebowaliśmy czegoś o połowę mniejszego. Udaliśmy się dalej na północ, nad Morze Białe i tam znaleźliśmy odpowiednie miejsce. Ujrzeliśmy zatopioną barkę i kotłownię na maleńkiej wyspie. Był to dziwny mały domek zbudowany z kamienia, bez okien. Prawdopodobnie była to pozostałość z czasów gułagów" - relacjonuje reżyser. Paweł Łungin jest znany z wyjątkowego podejścia do aktorów, których określa mianem współautorów swoich filmów. Podejmując prace nad "Wyspą", uparł się, by obsadzić w roli ojca Anatola Piotra Mamonowa. "Jego twarz jest tak niezwykła, że nie mogłem sobie wyobrazić innego aktora na jego miejscu" - mówił. Sam Mamonow, niegdyś charyzmatyczny lider grupy rockowej, który przed laty wystąpił w debiutanckim dramacie Łungina "Taxi Blues" (1990), kilka lat temu zdecydował się zamieszkać na wsi, by odnaleźć tam spokój i wiarę w Boga.

WASZE OPINIE

anako

Obejrzałam ten film zupełnie przez przypadek, z ciekawości - i jestem pod wrażeniem. Ascetyczny w formie, niezwykle bogaty w treści. Trudny w odbiorze, lecz intrygujący. Polecam każdemu, kto chce się zupełnie oderwać od świata wokół.

Bart17

Dobre, ambitne rosyjskie kino. Poczucie winy, odkupienie go, a także trudne relacje człowieka z piętnem z Bogiem i ludźmi. Jak najwięcej takich filmów w C+

Pio

Ambitne kino, oglądając film, można doładować swą duchową energię. Film 'Wyspa'
jak kanał NGC "daje do myślenia" Po obejrzeniu warto się zastanowić nad życiem i
może troszkę zwolnic tempo... Film godny uwagi oraz polecenia.
Oby więcej dobrych oraz ambitnych rosyjskich filmów !!!!
WYSPA
reżyseria:
Rosja, 2006
W czasie II wojny światowej Niemcy przechwytują sowiecką barkę przewożącą węgiel. Znajdującemu się na jej pokładzie Anatolowi (Timofiej Tribuncew), obiecują wolność w zamian za zabicie przełożonego, Tichona (Aleksiej Zielenskij). W akcie desperacji Anatol strzela do towarzysza, który wypada za burtę.
dramat
WYSPA
3,9 5 1 86