• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2007.09.30

CANAL+ PREMIUM

WYZNANIA GEJSZY

Memoires of a Geisha

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Japonia, rok 1929. Dziewięcioletnia Chiyo (Suzuka Ohgo) i jej starsza siostra zostają sprzedane przez ubogich rodziców z rybackiej wioski do Gion, rozrywkowej dzielnicy Kioto.

Starsza z sióstr trafia do burdelu, młodsza - dzięki niezwykłym, szaro-błękitnym oczom - do okiya, domu gejsz, gdzie ma służyć dorosłym gejszom. Najpopularniejszą, czczoną przez wszystkich niemal jak bóstwo, jest piękna i okrutna Hatsumomo (Gong Li), która w Chiyo widzi przyszłą konkurencję. Z powodu jej intryg dziewczynka popada w niełaskę właścicielki domu i traci szansę na naukę. Ma być odtąd jedynie pogardzaną służącą. Jedyną przyjaciółką zrezygnowanej i wycieńczonej pracą Chiyo zostaje inna uczennica okiya, Dynia (Zoe Weizenbaum). Pewnego dnia Chiyo spotyka na ulicy tajemniczego i przystojnego Prezesa (Ken Watanabe), który kupuje jej lody. Od tej chwili sensem jej życia staje się pragnienie spotkania go jeszcze raz, a ponieważ Prezes jest wytrawnym znawcą urody gejsz, wydaje się, że jest tylko jeden sposób, aby się do niego zbliżyć. Gdy Chiyo dorasta szczęście się w końcu do niej uśmiecha. Roztacza nad nią opiekę Mameha (Michelle Yeoh), jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych gejsz w Kioto. Odkrywa w dziewczynie wielki talent i niezwykłą urodę. Dzięki niej Chiyo przeobraża się w piękną Sayuri (Ziyi Zhang) i wkracza w świat, gdzie kobiety takie jak ona są luksusowym towarem. Wreszcie spotyka ponownie Prezesa, ale jest on wciąż poza jej zasięgiem. Tymczasem zabawia innych mężczyzn, aby zarobić na drogie utrzymanie. Stając się słynna i ceniona, traci przyjaźń Dyni i sprowadza na siebie gniew szalonej Hatsumomo. W końcu wybucha wojna, a wraz z nią ginie świat, w którym udało jej się stać kimś szanowanym.

"Wyznania gejszy" były bez wątpienia jedną z najbardziej oczekiwanych premier 2005 roku. Film początkowo miał reżyserować Steven Spielberg, ostatecznie jednak twórca "Szczęk" zdecydował się przekazać pałeczkę młodszemu koledze, ROBOWI MARSHALLOWI i zadowolić się rolą producenta. Nieoficjalnie wiadomo, że Spielberg bał się, iż film, który nie miał w obsadzie żadnej hollywoodzkiej gwiazdy, nie odniesie kasowego sukcesu. Marshall, twórca nagrodzonego sześcioma Oscarami "Chicago", pracę nad "Wspomnieniami gejszy" zaczął od egzotycznej podróży do Kioto, gdzie do dziś mieszka wciąż około 200 prawdziwych gejsz. "Kiedy pada słowo 'gejsza', przeciętny człowiek myśli 'prostytutka'. Nic bardziej błędnego! Gejsze noszą barwne kimona, twarze malują na biało, ale nie są prostytutkami. Ja określiłbym je jako artystki. To prawda, że zabawiają mężczyzn, ale nie w ten sposób, o którym każdy myśli. Są wspaniałymi tancerkami, potrafią pięknie grać na instrumentach i prowadzić wyrafinowaną rozmowę" - mówił oczarowany ich towarzystwem Marshall po wieczorze, który ekipa spędziła w luksusowej herbaciarni w towarzystwie gejsz. Wieczór kosztował 10 tysięcy dolarów, ale Marshall podkreślał, że dzięki niemu zrozumiał, jak chce pokazać "motyle nocy" w swoim filmie.

Podstawą scenariusza była powieść Arthura Goldena, która w Stanach Zjednoczonych z dnia na dzień stała się bestsellerem. Wokół książki narosło wiele kontrowersji. Japońska gejsza, która pozwoliła Goldenowi spisać swoje wspomnienia, oskarżała pisarza o przekłamania i zmyślenia, twierdząc że wiele wydarzeń opisanych w książce nie miało miejsca.

W obsadzie filmu nie było miejsca na hollywoodzkie gwiazdy, udało się jednak zaangażować aktorki, które mimo azjatyckiego pochodzenia, stały się już elementem amerykańskiej popkultury. W główną rolę wcieliła się Ziyi Zhang, muza Yimou Zhanga, odtwórczyni głównych ról kobiecych w jego "Hero" i "Domu latających sztyletów". Zhang uznanie zdobyła nagrodzoną Independent Spirit Award rolą w "Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku" Anga Lee i kreacją w "2046" Wong Kar-waia. Jak sama mówi: "W Hollywood nie ma zbyt wielu ciekawych propozycji dla Azjatek". W "Wyznaniach..." partnerowała jej nagradzana w Berlinie, Cannes i Wenecji Gong Li, najbardziej popularna Chinka w Ameryce. Doceniona po rolach w "Zawieście czerwone latarnie" i "Żegnaj, moja konkubino", w Fabryce Snów zrobiła karierę grając wschodnie piękności w takich filmach, jak "Miami Vice", "Hannibal. Po drugiej stornie maski" czy "Cesarzowa". Trzecią gejszę wykreowała pochodząca z Malezji Michelle Yeoh. Była miss i mistrzyni sztuk walki popularność zdobyła głównie dzięki produkcjom kina akcji, jak "Policyjna opowieść" czy "Jutro nie umiera nigdy". Z Zhang spotkała się wcześniej na planie "Przyczajonego tygrysa...", za który nominowana była do BAFTY. Rok po sukcesie "Wyznań gejszy" Yoeh trafiła na plan "Nieustraszonego" z Jetem Li, ale niestety sceny z jej udziałem zostały usunięte z filmu.

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, WYZNANIA GEJSZY
Najlepsze kostiumy, Colleen Atwood, WYZNANIA GEJSZY
Najlepsze zdjęcia, Dion Beebe, WYZNANIA GEJSZY
Najlepsza muzyka, John Williams, WYZNANIA GEJSZY

WASZE OPINIE

Nadia

Trzeba przyznać, że film robi wrażenie. Może nie jest genialny, jednak ogląda się go dobrze, z ciekawością, czasami nawet czekając na kolejną scenę. Najpierw obejrzałam połowę, a musiałam wyjść, więc później z przyjemnością skończyłam go oglądać w innym terminie. Uważam, że warto.

KamilMtr

Calkiem niezly kawalek kina Ciekawy szkic fragmentu spoleczenstwa japonskiego w okresie przed wybuchem II wojny Szkoda ze nie mam mozliwosci skonfrontowania tego z rzeczywistoscia Ogolnie 4,5 zaokraglone na 5.

agnieś

Piękny film,nastrojowy,zmysłowy.Dodam takze,że muzyka niezwykle współgra z obrazem;)
WYZNANIA GEJSZY
reżyseria:
USA, 2005
Japonia, rok 1929. Dziewięcioletnia Chiyo (Suzuka Ohgo) i jej starsza siostra zostają sprzedane przez ubogich rodziców z rybackiej wioski do Gion, rozrywkowej dzielnicy Kioto.
dramat
WYZNANIA GEJSZY
4,8 5 1 74