Fox

PREMIERA

2007.07.07

CANAL+ PREMIUM

Wzgórza mają oczy

The Hills Have Eyes

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Efektowny remake kultowego horroru Wesa Cravena z 1977 roku.

Były policjant, Bob Carter (Ted Levine), by wzmocnić rodzinne więzi, zabiera swoją gadatliwą żonę Ethel (Kathleen Quinlan) i resztę familii na wycieczkę do Kalifornii. Nikt z tej podróży nie jest zadowolony. Najstarsza córka Lynn (Vinessa Shaw) martwi się o bezpieczeństwo swojego małego dziecka, jej mąż Doug (Aaron Stanford) nie ma ochoty na pogaduszki z teściami, nastoletnia Brenda (Emilie de Ravin) buntuje się przeciwko "wakacjom ze starymi", a najmłodszy Bobby (Dan Byrd) narzeka, że będzie musiał opiekować się dwoma rosłymi owczarkami tatusia. Eskapada jednak nie zostaje odwołana. Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, kiedy właściciel przydrożnej stacji benzynowej namawia rodzinkę do skorzystania ze skrótu przez pustynię. Droga ma wieść przez wzgórza, ale zanim Carterowie do nich docierają, psuje im się samochód. Wkrótce okazuje się, że znaleźli się tu nie przypadkowo. Mają posłużyć bowiem jako główne danie zamieszkujących wzgórza mutantów-górników, którzy kiedyś stali się ofiarami testów nuklearnych przeprowadzanych tu przez amerykańską armię.

"Wzgórza mają oczy" to efektowny remake kultowego horroru Wesa Cravena z 1977 roku. Według znawców niewiele filmów grozy miało na kino wpływ podobny do tego obrazu, choć Craven zrealizował go na samym początku swojej kariery. Niski budżet i niezależny zespół sprawiły wówczas, że jego film bardziej niż dosłownością operował sugestią, autentycznie przerażał i zachwycał naturalizmem. Reżyser ALEXANDRE AJA i scenarzysta Grégory Levasseur wzbogacili stary scenariusz o nowe, XXI-wieczne wątki. Remake opowieści Cravena kosztował 15 milionów dolarów i choć trudno mówić o nim jak o produkcji niezależnej, twórcy pozostali wierni klimatowi oryginału. Plastyczne, przykurzone zdjęcia, szorstkie kadry i efekty specjalne, które technikę komputerową połączyły z tradycyjnymi metodami, dają wrażenie świeżości i zręcznie wykręcają się hollywoodzkim modom. Niewątpliwie duża w tym zasługa reżysera Alexandra Aji. Urodzony w Paryżu twórca zwrócił na siebie uwagę krótkometrażowym filmem "Over the Rainbow" (1997), który trafił do konkursu głównego w Cannes. Dobre recenzje zebrał też jego horror "Blady strach" (2003) dwukrotnie nagrodzony na Sitges - Catalonian International Film Festival.

Jednym z wielbicieli "Bladego strachu" był Ted Levine, który wcielił się we "Wzgórzach..." w postać mrukliwego ex-policjanta Boba Cartera. Aktor, znany m.in. z "Wyznań gejszy", "Aliego" czy serialu "Detektyw Monk", był dla reżysera uosobieniem głowy tradycyjnej amerykańskiej rodziny. Na planie towarzyszyła mu Kathleen Quinlan, nominowana do Oscara i Złotego Globu za "Apollo 13". "Przyjęłam rolę dlatego, że horror był jedynym gatunkiem filmowym, z którym jeszcze się nie zetknęłam" - przyznawała później aktorka. W jedną z córek wcieliła się znana jako Claire z serialu "Zagubieni" Emilie de Ravin, a jej starszą siostrę zagrała Vinessa Shaw ("Melinda i Melinda", "40 dni i 40 nocy"). Aaron Stanford, czyli Pyro z "X-menów", zagrał Douga, a w niepokornego Bobby'ego wcielił się Dan Byrd, pamiętany jako rudowłosy Scott z serialu "Dotyk anioła". Trudną rolę Ruby, mutantki o ludzkim sercu, jedynej mieszkanki wzgórz, która tęskni do ludzi i cywilizacji zagrała natomiast debiutująca na wielkim ekranie Laura Ortiz, która później u boku Eddiego Murphy'ego wystąpiła w komedii "Norbit".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Mnie się ten remake podobał, może dlatego, że nie mam bladego pojęcia o oryginale. Klimat odludzia i pustkowia jest niezwykle sugestywny. Aż ciarki przechodzą po plecach. Aktorzy też jakoś sobie radzą. A, i nie można zapomnieć o kanibalach. Przez pierwszą część filmu w zasadzie są tylko podchody rzeczowych osobników o odmiennej facjacie. Dopiero druga połowa to kino gore, które lubię ( oczywiście w ograniczonym nadmiarze). Dobre.

PIOTREK165

Naprawdę dobry horror. Czekam na drugą część, która wyszła rok temu a obecnie także proszę o wyemitowanie tego horroru po raz kolejny.

czarny magic

łokej ten filmej jii
Wzgórza mają oczy
reżyseria:
USA, 2006
Efektowny remake kultowego horroru Wesa Cravena z 1977 roku.
horror
Wzgórza mają oczy
4,3 5 1 96