Fox

PREMIERA

2007.07.29

CANAL+ PREMIUM

X-Men: Ostatni bastion

X-Men: The Last Stand

Wlk. Brytania/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction/akcja

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"X-Men: Ostatni bastion" to trzecia wyprawa do barwnego świata mutantów, który Stan Lee i Jack Kirby stworzyli na kartach komiksów w 1963 roku.

Wolverine (Hugh Jackman) ma stalowe pazury i moc uzdrawiania, Storm (Halle Berry) potrafi latać i sterować pogodą, Jean Grey, czyli Phoenix (Famke Janssen) jest mistrzynią telekinezy i telepatii, Rogue (Anna Paquin) pochłania energię i wciela się w tego, kogo dotknie, Mystique (Rebecca Romijn) potrafi zmieniać kształty, oczy Cyclopsa (James Marsden) przewiercają nawet potężne góry, Iceman (Shawn Ashmore) może błyskawicznie zamrozić wszystko wokół, Pyro (Aaron Stanford) zaś zapanować nad ogniem, Colosus (Daniel Cudmore) bez problemu zmienia swoje ciało w litą stal, a Kitty Pryde (Ellen Page) przenika przez wszelkie zapory. Wszyscy oni są X-Menami, genetycznymi mutantami, które swe nadprzyrodzone umiejętności zawdzięczają wynalezionemu przez profesora Charlesa Xaviera (Patrick Stewart) genowi X. Mimo swej wyjątkowości, mutanty cierpią z powodu samotności, bo choć wiele razy uratowały ludzkość przed zagładą, żyją na jej marginesie. Profesor Xavier, pragnąc im pomoc, wynalazł lek odwracający mutację. W wyniku jego działania X-Meni mogą stać się normalnymi ludźmi, ale za cenę utraty mocy. Bohaterowie stają przed trudną i ostateczną decyzją. Profesor, zwolennik tolerancji i pokojowych rozstrzygnięć, zachęca ich do skorzystania z antidotum. Przeciwstawia mu się natomiast wojowniczy Magneto (Ian McKellen), który zbiera przeciw zwolennikom leku olbrzymią armię. Mutanci po raz kolejny muszą stanąć do walki o przetrwanie. Tymczasem Jean, która poświęciła w poprzednim starciu życie, powraca. Jej potężne moce pozostały nietknięte, nie wiadomo jednak po czyjej stanie stronie.

"X-Men: Ostatni bastion" to trzecia wyprawa do barwnego świata mutantów, który Stan Lee i Jack Kirby stworzyli na kartach komiksów w 1963 roku. Dziś seria obejmuje kilkaset zeszytów rysunkowych historii, seriale animowane, gry wideo, zabawki i oczywiście filmy. X-Meni zagościli na wielkim ekranie po raz pierwszy w 2000 roku. Za kamerą stanął wówczas Bryan Singer, ceniony reżyser młodego pokolenia, który zanim wdał się w romans z wielkimi wytwórniami, otrzymał nagrodę na festiwalu Sundance za "Publiczna terapię", a dwa lata późniejsi "Podejrzani" otrzymali 2 Oscary, 3 BAFTY oraz 2 Independent Spirit Awards. Mimo że "X-Men" i "X-Men 2" odniosły gigantyczny sukces komercyjny, Singer zrezygnował z nakręcenia trzeciej części. Wolał pokierować losami Supermana ("Superman: Powrót", 2006). Zastąpił go BRETT RATNER, reżyser m.in. "Po zachodzie słońca" (2004) z Pierce'em Brosnanem i Salmą Hayek oraz "Czerwonego smoka" (2002), kolejnej historii o Hannibalu Lecterze, w którego ponownie wcielił się Anthony Hopkins.

"X-men - Ostatni bastion" zgromadził obsadę znaną z poprzednich części. Profesor Xavier to Patrick Stewart - największa gwiazda serii "Star Trek". Jego asystentkę gra Halle Berry, pierwsza czarnoskóra aktorka nagrodzona Oscarem za rolę pierwszoplanową ("Czekając na wyrok" w 2002 roku). Wolverinem jest niezmiennie Hugh Jackman, znany m.in. ze "Scoop - gorący temat" Woody'ego Allena czy "Źródła" Darrena Aronofsky'ego, w którym zastąpił typowanego do tej roli Brada Pitta. Pochłaniającą energię Rogue kreuje Anna Paquin, fenomenalna aktorka, która już w wieku 12 lat zdobyła Oscara za rolę w "Fortepianie" Jane Campion. Rola wojowniczego Magneto przypadła natomiast Ianowi McKellanowi, znanemu jako czarodziej Gandalf z "Władcy Pierścieni".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nawet przyzwoite kino akcji, które pomimo dziur logicznych, ogląda się z dozą wcale nie małej przyjemności. Efekty specjalne sa na wysokim poziomie realizacyjnym. Widać, że aktorzy dobrze się bawili wcielając się w superbohaterów. Miłe półtorej godziny spędzonej przed telewizorem. Można obejrzeć, nie znudzi.

mka17

oglądałam ten film tylko raz,ale wrażenia są pozytywne.Mam nadzieję,że jeszcze nie raz będę miała okazję go obejrzeć.

ozzi

oglądałem go już z 5 razy efekty specjalne na 5 gorzej za fabułom trochę z dziecinna ale fanom powinna sie podobać szkoda że to już koniec a może nie!!!
X-Men: Ostatni bastion
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2006
"X-Men: Ostatni bastion" to trzecia wyprawa do barwnego świata mutantów, który Stan Lee i Jack Kirby stworzyli na kartach komiksów w 1963 roku.
film science fiction/akcja
X-Men: Ostatni bastion
4,6 5 1 82