2014 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved

PREMIERA

2015.03.21

CANAL+ PREMIUM

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

X-Men: Days of Future Past

USA/Wlk. Brytania, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

W niedalekiej przyszłości mutanci żyją w ciągłym zagrożeniu. Są skutecznie ścigani przez Sentinele, 5,5-metrowe mordercze machiny, które nie tylko wykrywają gen mutacji, ale także przejmują moce i wygląd swoich ofiar. By przetrwać, mutanci muszą wpłynąć na historię i sprawić, żeby Sentinele nigdy nie powstały.

Jedynym, który dzięki umiejętności regeneracji może przeżyć podróż w czasie jest Woverine (Hugh Jackman). Jego zadaniem jest cofnąć się do lat 70. XX wieku, odnaleźć Charlesa Xaviera (James McAvoy) i Magneta (Michael Fassbender), namówić ich do współpracy i powtrzymać dr. Bolivara Traska (Peter Dinklage) przed stworzeniem robotów-zabójców. Misja jest trudna, bowiem w latach 70. Xavier jest wrakiem człowieka. Załamany po stracie uczennicy i przyjaciółki Raven (Jennifer Lawrence) i po wypadku, w wyniku którego został sparaliżowany, izoluje się od świata. Przyjmuje serum, dzięki któremu co prawda może chodzić, ale traci swoje niezwykłe zdolności mentalne. Współpraca z Magento, który odebrał mu Raven jest ostatnią rzeczą, o której myśli. Tymczasem Raven, która przyjęła imię Mystique, zwróciła się przeciw ludziom. Od lat podąża własną drogą, mszcząc się na tych, którzy krzywdzą mutanty. Jej celem jest dr. Trask, którego śmierć na zawsze poróżniłaby ludzi i mutantów, przyczyniając się do wprowadzenia programu budowy Sentineli. Wolverne i Xavier muszą ją powtrzymać.

BRYAN SINGER zasłynął filmem "Podejrzani" ("The Usual Suspects"), który zdobył dwa Oscary: za rolę Kevina Spaceya i scenariusz. Następnym filmem Singera był "Uczeń szatana" ("Apt Pupil"), adaptacja prozy Stephena Kinga, za rolę w którym do Oscara nominowano Iana McKellena. Potem Singer dostrzegł potencjał komiksów. W 2000 roku nakręcił "X-Men", a trzy lata później "X-Men 2", który odniósł jeszcze większy sukces. Był też producentem "X-Men geneza: Wolverine" oraz "X-men: Pierwsza klasa". Akcja "Przeszłości, która nadejdzie" rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach "Pierwszej klasy". Istotnym elementem fabuły jest podróż w czasie, która - jak podkreśla reżyser - jest pokazana w nietypowy sposób. "Nie wysyłamy bohaterów do przeszłości, tylko przenosimy ich teraźniejszą świadomość. Dlatego akcja rozgrywa się w dwóch okresach jednocześnie" - tłumaczył Singer. "W fizyce kwantowej istnieje teoria, która opisuje to zjawisko - superpozycja. Jest to stan, w którym obiekt może być w dwóch różnych miejscach jednocześnie". Zrealizowany za zawrotną sumę 200 milionów dolarów, film przyniósł twórcom prawie 750 milionów przychodu i zajął 59. miejsce na liście najbardziej dochodowych produkcji wszech czasów.

W obsadzie "Przeszłości, która nadejdzie" zagrali aktorzy znani z wcześniejszych "X-Menów", m.in. Hugh Jackman, który od 2000 roku zagrał Wolverine'a kilkanaście razy, a wkrótce widzowie zobaczą go w tej roli również w reżyserowanym przez Singera "X-Men: Apocalypse" i niezatytułowanym jeszcze projekcie, będącym sequelem "X-Men geneza: Wolverine". W "Przeszłości, która nadejdzie" w roli Charlesa Xaviera ponownie partnerują mu Patrick Stewartoraz szkocki aktor James McAvoy, a w starego i młodego Magento wcielają się Ian McKellen i Michael Fassbender. W doktora Bolivara Traska wcielił się Peter Dinklage. Halle Berry po raz kolejny powtórzyła rolę Storm, jednej z najpotężniejszych mutantek, która kontroluje zjawiska pogodowe. Ellen Page ponownie zagrała Kitty Pryde, która wysyła Wolverine'a do przeszłości, a Nicholas Hoult powtórzył rolę Hanka McCoya, czyli Beasta, który wstydzi się tego, że jest mutantem i stara się to ukryć. W Bobby'ego/Icemana znów wcielił się Shawn Ashmore. Powraca także Bill Stryker, w którego w czterech wcześniejszych filmach za każdym razem wcielał się inny aktor. Tym razem jest to Josh Helman.

W "Przeszłości, która nadejdzie" pojawiają się też zupełnie nowi bohaterowie. Jest wśród nich Quicksilver - w tej roli Evan Peters - mutant o nadludzkiej szybkości, którego Charles, Logan i Hank proszą go o pomoc, by uwolnić Magneto z więzienia. Widzowie poznają także Bishopa, byłego więźnia obozu dla mutantów, w którego wcielił się francuski aktor Omar Sy, a także Sunspota (Adama Canto), który kumuluje energię słoneczną i Warpatha (Booboo Stewart), mającego nadludzko czułe zmysły - wzrok, węch i słuch. Do nowych mutantów należy również Blink (Fan Bingbing), która posiada umiejętność teleportowania siebie, innych i dużych przedmiotów.

O PRODUKCJI:
- film powstawał w 7 halach o łącznej powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych
- do nakręcenia sceny, w której bohaterowie wyciągają Magneto z więzienia (czas płynie z różną prędkścią) użyto kamer, rejestrujących do miliona klatek na sekundę
- by nakręcić Quicksilvera, przebiegającego przez ściany kuchni w Pentagonie rejestrowano 3 tys. klatek na sekundę. Plan filmowy trzeba było naświetlić żarówkami o mocy 40 tysięcy watów - było tak jasno, że ekipa pracowała w okularach przeciwsłonecznych
- by nakręcić scenę walki przed Białym Domem, skonstruowano trawnik o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych i zużyto 10 km. tkaniny, z której powstało tło sceny
- zbudowanie Sentoneli zajęło 8 tygodni
- ekipa scenografa, dwukrotnego laureata Oscara Johna Myhre'ego, liczyła ponad 300 osób
- w filmie wystąpiło ponad 600 statystów i wszystkich trzeba było ubrać. Za garderobę na planie posłużył ogromny namiot
- zdjęcia do "Przeszłości, która nadejdzie" zaczęły się zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć do "Wolverine'a". Jackman musiał pozostać w formie: codziennie rano ćwiczył przez półtorej godziny i przestrzegał ścisłej diety.

WASZE OPINIE

Tufta

Spodziewałem się czegoś więcej,zwłaszcza ,że gdzieś tu ktoś napisał ,że to najbardziej widowiskowy
ze wszystkich X-Menów. Mnie nie porwał .Nie ma o czym pisać.

deamon82

Tak jak pierwsza część artykułu jest nawet
przyjemna w czytaniu, tak w drugiej pełno
błędów. Jak Jackman mógł zagrać kilkanaście
razy, jeśli powstało 7 filmów? Tak samo Bill
Stryker wystąpił w 2, a nie 4 filmach, w First
Class widzieliśmy jego ojca. Następny film o
solowych przygodach Wolverine'a nie będzie
sequelem do Genezy.
X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2014
W niedalekiej przyszłości mutanci żyją w ciągłym zagrożeniu. Są skutecznie ścigani przez Sentinele, 5,5-metrowe mordercze machiny, które nie tylko wykrywają gen mutacji, ale także przejmują moce i wygląd swoich ofiar. By przetrwać, mutanci muszą wpłynąć na historię i sprawić, żeby Sentinele nigdy nie powstały.
film akcji/fantasy
X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
3,7 5 1 61