PREMIERA

2008.04.11

CANAL+ PREMIUM

X-MEN

USA/Wlk. Brytania, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W bliskiej przyszłości w Stanach Zjednoczonych przychodzi na świat coraz więcej dzieci zmutowanych genetycznie. Mają nadludzkie zdolności, ale przez ludzi traktowani są z niezrozumiałą wrogością.

Senator Kelly (Bruce Davison), który przywołuje na myśl polującego na domniemanych komunistów senatora McCarthy'ego, żąda, aby powstała oficjalna lista mutantów, dzięki której państwo mogłoby przejąć nad nimi kontrolę. Jedną z mutantek jest nastoletnia Rogue (Anna Paquin), która potrafi pochłaniać życiową energię innych i wcielać się w tego, kogo dotknie. Razem z przypadkowo spotkanym Wolverinem (Hugh Jackman), samotnikiem o stalowych pazurach i umiejętnością regeneracji, Rogue trafia do szkoły dla mutantów prowadzonej przez profesora Charlesa Xaviera (Patrick Stewart). Profesor uczy ich przede wszystkim tego, jak dobrze wykorzystywać moc i używać jej dla dobra świata i ludzkości. Przeciw jego naukom zbuntował się potężny Magneto (Ian McKellen), który jest przekonany, że mutanci powinni przejąć władzę nad ludźmi, utworzył własną armię i przymierza się do wielkiego ataku. Profesor Xavier wie, że pewnego dnia on i jego uczniowie będą musieli stawić czoła oddziałom Magneto. Na szczęście ma po swojej stronie wielu bardzo zdolnych sojuszników, m.in. Storm (Halle Berry), która potrafi latać i sterować pogodą, Mystique (Rebecca Romijn), która dowolnie zmienia kształty, Cyklopsa (James Marsden) przewiercającego oczami nawet potężne góry czy Icemana (Shawn Ashmore), który potrafi zamrażać wszystko wokół w mgnieniu oka.

"X-Men" BRYANA SINGERA, który zapoczątkował 3-częściową jak dotąd serię filmów o mutantach, to ekranizacja jednej z najpopularniejszych sag komiksowych świata, którą od 1963 roku stworzyli wspólnie Stan Lee i Jack Kirby. Singer, dla którego realizacja "X-Mena" jest pierwszą przygodą z wielką hollywoodzką wytwórnią, zyskał uznanie jako reżyser niezależny. Na festiwalu Sundance nagrodzono go za "Publiczną terapię", a dwa lata późniejsi "Podejrzani" otrzymali 2 Oscary, 3 BAFTY oraz 2 Independent Spirit Awards. Singer pokazał mutantów bez ich krzykliwie kolorowych strojów, które nosili w komiksie, przeniósł ich do realnego świata i wyposażył w ludzkie dylematy, emocje, namiętności i tęsknoty. Mimo wielkiego komercyjnego sukcesu, reżyser porzucił serię po zrealizowaniu drugiej części: "X-Men 2", aby zająć się losami innego ekranowego bohatera wszech czasów - Supermana.

W "X-Men" zagrali m.in. Patrick Stewart - największa gwiazda serii "Star Trek", Halle Berry, pierwsza czarnoskóra aktorka nagrodzona Oscarem za rolę pierwszoplanową ("Czekając na wyrok"), Hugh Jackman, znany m.in. ze "Scoop - gorący temat" Woody'ego Allena i "Źródła" Warrena Aronofsky'ego i Anna Paquin, fenomenalna aktorka, która już w wieku 12 lat zdobyła Oscara za rolę w "Fortepianie" Jane Campion. Film otrzymał m.in. Empire Award, niemiecką Bogey Award, 2 statuetki Blockbuster Entertainment Awards oraz 6 Saturnów.

WASZE OPINIE

mabia

Dlaczego CANAL+ ostatnio tak często powtarza I część X-MENów ??? Czy będą wyświetlać też II i III część w najbliższym czasie? Ja jestem na TAK !
PS Cała trylogia to dla mnie rewelacja:)

matost8

"X-Men", cóż... Widziałem już kiedyś ten film i mimo, że nie jestem fanem gatunku, to ten jakoś tak w miarę mi się spodobał. Żadna rewelacja, czysto rozrywkowe kino, można obejrzeć dla rozluźnienia.

piterek_rek

a ja proszę o powtórkę filmu bo nie mogłem go obejrzeć w wieczorze specjalnym o 22:50 a abonentem Canal+ jest od grudnia 2007
X-MEN
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2000
W bliskiej przyszłości w Stanach Zjednoczonych przychodzi na świat coraz więcej dzieci zmutowanych genetycznie. Mają nadludzkie zdolności, ale przez ludzi traktowani są z niezrozumiałą wrogością.
film akcji/science fiction
X-MEN
4,7 5 1 29