PREMIERA

2011.10.06

CANAL+ PREMIUM

XIII

XIII - The Series

Kanada/Francja, 2011

, , , , , , , , ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Licząca 13 odcinków produkcja opowiada o losach byłego tajnego agenta, który próbuje odzyskać pamięć, a wraz z nią tożsamość.

XIII zostaje pozbawiony wolności, pamięci i tożsamości. Nie wie o sobie nic, ma jedynie na piersi wytatuowany numer XIII. Okazuje się, że jako jedyny ma dostęp do pewnego kufra, którego zawartością jest zainteresowanych wielu, m.in. rząd amerykański w osobie pułkownika Amosa, przekonanego, że XIII na wolności stanowi najwyższe niebezpieczeństwo. Zamknięty w kufrze zegarek jest również obiektem pożądania tajemniczych i potężnych przeciwników aktualnego rządu, w tym byłego prezydenta Wally'ego Sheridana. To on wysyła do tajnego więzienia w Rumunii piękną Irinę, która ma zaproponować XIII wolność i informacje o jego przeszłości w zamian za zegarek. XIII postanawia jednak zatrzymać cenny przedmiot i sam odkryć sekret, który skrywa. Odpowiedzi na dręczące go pytania okazują się straszniejsze od utraty pamięci.

Koprodukowany przez CANAL+ "XIII - Serial" jest ekranizacją komiksu Jeana Van Hamme i Williama Vance'a, a zarazem kontynuacją miniserialu z 2008 roku w reżyserii Duane'a Clarka (m.in. "Kryminalne Zagadki", "Jericho", "Gwiezdne Wrota). W roli tytułowego Trzynastego wystąpił Stuart Townsend, a towarzyszą mu Aisha Tyler i Virginie Ledoyen. Ponadto w serialu można zobaczyć m.in. Jeana-Marca Barra, Toma Berengera oraz Caterinę Murino.

ODCINEK 1. - Pilot

Tajemniczy depozyt
Mężczyzna o nieznanej tożsamości trafia do tajnego więzienia CIA w Rumuni. Jedyne po czym można go zidentyfikować to tajemniczy tatuaż XIII, który ma na kletce piersiowej. Nie wie dlaczego znalazł się w więzieniu, pamięta tylko że w przeszłości był tajnym agentem i został zdradzony przez bliskich współpracowników - zabrali mu tożsamość, zmienili wygląd i wymazali całą jego przeszłość . Po bójce, w którą wdaje się na więziennym spacerniku dostaje od jednego ze strażników zastrzyk. Traci przytomność, a jego serce przestaje bić. Budzi się w szpitalu w towarzystwie tajemniczej Iriny, która oferuje mu pomoc w odzyskaniu wspomnień i tożsamości w zamian za zawartość skrzynki depozytowej, do której tylko on ma dostęp. W tym czasie o jego ucieczce z więzienia dowiaduje się CSI. Współpracownik prezydenta Carringtona, pułkownik Amos, wierząc, że Trzynasty posiada informacje stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, wydaje rozkaz znalezienia go. Tymczasem XIII udaje się po zawartość depozytu. W metalowej skrzynce znajduje obrączkę i zegarek. Gdy chce ją przekazać Irinie, zostaje zaatakowany przez strzelca. W trakcie ucieczki trafia przez przypadek do Sam, która prowadzi zakład fotograficzny. Kobieta rozpoznaje w Trzynastym znajomego i postanawia mu pomóc. Okazuje się, że w zegarku został umieszczony chip, zawierający zakodowane dane. Ponowne spotkanie XIII z Iriną prowadzi go do byłego prezydenta -Wally'ego Sheridana. Ponieważ XIII nie uzyskuje odpowiedzi na pytania o swoją przeszłość, składa wizytę głowie państwa prezydentowi Carringtonowi. Podczas próby dostania się do Białego domu spotyka major Lauren Jones - agentkę pracującą dla prezydenta Carringtona. Jones - jak się okazuje - była kiedyś w związku z XIII.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 6 października, 21:00

ODCINEK 2. - Green Falls

Powrót do przeszłości
Dzięki zdjęciu od Iriny, Sam udaje się ustalić, że XIII jako dziecko mieszkał w miejscowości Green Falls, w stanie Colorado. Udają się tam razem. Na miejscu znajdują dokumenty ze szkoły podstawowej, w których XIII widnieje jako Rayan Flay. Znając prawdziwe nazwisko, XIII próbuje odnaleźć mieszkańców, którzy mogliby pamiętać jego lub jego rodzinę. Każda rozmowa kończy się fiaskiem, nikt nie pamięta, co stało z małym Rayanem po śmierci ojca, nikt też nie chce rozmawiać o tym, jak do tej śmierci doszło. Okazuje się, że za rozkazem umieszczenia XIII w rumuńskim więzieniu stoi pułkownik Amos, który wierzy, że amnezja byłego agenta jest symulowana. Dlatego pułkownik, wbrew rozkazowi prezydenta Carringtona, nakazuje major Jones śledzić XIII i Sam. W tym czasie agent Frank Giordino, który pracuje dla byłego prezydenta Sheridana, otrzymuje od niego rozkaz zabicia XIII. Sam wraz z XIII spotykają mieszkańca Green Falls, które chce z nimi porozmawiać o rodzinie Rayana. Okazuje się, że dziennikarz Bill Hateway był przyjacielem jego ojca i spędził z nim ostatnie chwile życia. Gdy wieczorem dochodzi do spotkania, Hateway ginie z rąk snajpera. Przed śmiercią mówi Sam i XIII, żeby szukali jego dziennika. W ten sposób Trzynasty wchodzi w posiadanie informacji, które mogłyby doprowadzić do upadku fabryki, dającej zatrudnienie prawie całemu miastu. Za chęć ujawnienia afery zginął ojciec Rayana Flaya. Teraz w niebezpieczeństwie jest Sam, która zostaje porwana przez lokalnego szeryfa. Do Sheridana dzwoni tajemniczy mężczyzna i oznajmia mu, że dane na dysku od XIII są niekompletne i potrzebują mężczyzny żywego, aby je uzupełnił. Sheridan odwołuje wcześniejszy rozkaz, teraz chce dostać XIII żywego.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 6 października, 21:00

ODCINEK 3. - LOCKDOWN

Bunt w więzieniu
Były prezydent Wally Sheridan informuje XIII, że jego trenerem w czasie rekrutacji do CIA był niejaki Miguel Santos, który przebywa w więzieniu w Wenezueli. Ma nadzieje, że dzięki informacjom od Santosa uda mu się dopaść swojego przeciwnika. Nie myli się, XIII w poszukiwaniu informacji o swojej przeszłości postanawia dostać się do Santosa. W tym celu udaje dilera narkotyków i zostaje aresztowany. Santos jako rewolucjonista, będący inspiracją dla współwięźniów, jest trzymany w odosobnieniu i faszerowany środkami odurzającymi. Kiedy XIII udaje się z nim porozmawiać, mężczyzna powtarza jedynie słowo "shame". Mówi także, że nigdy nie pracował dla CIA. Wydostanie się z więzienia wymaga od XIII zorganizowania buntu. Wydostanie się z Wenezueli kosztuje znacznie więcej.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 12 października, 21:00

ODCINEK 4. - THE IRISH VERSION

Powrót do przeszłości
Po powrocie z Wenezueli Jones znajduje XIII bezpieczne schronienie. Naprowadza go na trop Shamusa O'Neila, byłego agenta CIA, o którym najprawdopodobniej mówił Santos. XIII podąża więc do Irlandii, gdzie ma nadzieję go odnaleźć i dowiedzieć się od niego czegoś o sobie. Niestety meżczyzna zniknął dawno temu i nawet jego dziewczyna nie ma pojęcia, co się z nim stało. Trzynasty tymczasem poprzez wypytywanie o niego naraża się miejscowym handlarzom broni.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 12 października, 21:00

ODCINEK 5. - TRAINING CAMP

Bitterroot
XIII, dzięki pomocy agentki Jones, trafia do paramilitarnego obozu szkoleniowego o nazwie "Bitterroot", gdzie prawdopodobnie przeszedł trening na agenta CIA. Jako Kelly Brian pragnie odkryć charakter tajnej misji, do której był szkolony. W obozie niespodziewanie spotyka Irminę. Próbując odkryć swoją tożsamość naraża się właścicielowi bazy Thomasowi Rechowi. Po badaniach DNA, XIII zostaje uznany za szpiega i jedyną osobą, która może go ocalić jest agentka Jones, jednak będzie ją to kosztowało karierę.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 20 października, 21:00

ODCINEK 6. - COSTA VERDE

Costa Verde
Po opuszczeniu obozu szkoleniowego XIII i Jones wyruszają na Costa Verde w Hiszpanii, gdzie swego czasu został wysłany agent Shamus O'Neill w celu inwigilacji korporacji Renelco. By uniknąć pościgu CIA, XIII i Jones korzystają z pomocy zdolnego hackera Dillona Mastersa. W Hiszpanii XIII odkrywa, że wraz z żoną Marią Cardenas był zaangażowany w walkę przeciwko urzędującemu prezydentowi Ortizowi. Niestety, wychodzi również na jaw, że XIII brał udział w ataku na fabrykę i może być odpowiedzialny za śmierć ponad 250 niewinnych ludzi. Razem z XIII w misji brało udział 2 innych agentów, posiadających identyczne zegarki, które mogą zawierać dane pozwalające rozwikłać zagadkę jego tożsamości.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 20 października, 21:00

ODCINEK 7. - UNDERTOW

Kolejny element układanki
XIII i Jones spotykają się z prezydentem Carringtonem. Mimo niechęci pułkownika Amosa, prezydent przywraca Jones do służby. Giordino próbuje podważyć zaufanie, jakim Jones darzy XIII i w ten sposób zmusić ją do współpracy. Ojciec Jacinto pod wpływem tortur wyjawia Irinie informację o trzech zegarkach, w których ukryte są chipy, zawierające informację o tajemniczej broni. Wiadomo, że jeden z nich już posiada XIII. Irina uzyskuje od ojca Jacinto również informację o posiadaczach dwóch pozostałych zegarków. XIII wraz z Jones udają się do Chicago na spotkanie z Robertem Simonsem - byłym wojskowych, który najprawdopodobniej posiada jeden z zaginionych chipów. Okazuje się jednak, że Simons nie żyje. XIII zwraca się z prośbą o pomoc w odnalezieniu pamiątkowego zegarka do Kelly - jego pasierbicy. Ponieważ na jej ślad wpada również Irina, zaczyna się walka z czasem o to, kto pierwszy znajdzie miejsce, w którym Simons ukrył chip.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 27 października, 21:00

ODCINEK 8. - HUNTING PARTY

Wspólny front
Irina kontaktuje się z XIII i składa mu propozycję współpracy. Jej klient, którego tożsamości nie może ujawnić, chce dostać dane z chipa ukrytego w drugim zegarku. W zamian oferuje XIII informację o tym, kto zastrzelił Sam. Gdy XIII odwiedza ją, aby porozmawiać o transakcji, zostają zaatakowani i skrępowani przez uzbrojonych mężczyzn. Udaje im się uciec w trakcie transportu. Ponieważ są skuci razem kajdankami, muszą zacząć współpracować, żeby pokonać oddział agentów wysłanych przeciw nim, jak się okazuje, przez Franka Giordno. W tym czasie Giordino spotyka się z prezydentem Sheridanem i stara mu się narzucić nowe warunku współpracy przy odzyskiwaniu chipów. Jones, zaniepokojona zniknięciem XIII, nawiązuje współpracę z pułkownikiem Amosem, aby go znaleźć. Niestety Giordino, który również chce zdobyć dane z chipa, ich uprzedza. XIII i Irina muszą znowu wspólnie poradzić sobie z wrogiem.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 27 października, 21:00

ODCINEK 9. - THE BANK JOB

Polowanie na Giordino
Gdy wychodzą na jaw przestępcze działania Franka Giordino, prezydent Carrington odwołuje go z funkcji szefa CIA. Wiadomo, że Giordino będzie próbował uciec z kraju, dlatego agencji pułkownika Amosa wraz z XIII zastawiają na niego pułapkę. Jednak udaje mu się z niej uciec. Amos, Jones i XIII łączą siły, żeby go złapać, trafiają na ślad, który wskazuje, że były szef CIA planuje pobrać zawartość swojej skrzynki depozytowej z rosyjskiego banku. XIII i Jones chcą przejrzeć zawartość depozytu, zanim Giordino go opróżni. W tym celu zorganizują napad na bank. Giordino tymczasem popełnia błąd, który sprawia, że poszukuje go FSB - rosyjski odpowiednik CIA.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 3 listopada, 21:00

ODCINEK 10. - THE TRAIN

Porwanie
Zarówno Giordino, jak i XIII szukają Rainera Gareharta - tajemniczego przedsiębiorcy z Europy, mającego wiele wspólnego z amerykańską polityką. Obydwaj są w Toronto, gdzie mieszka rodzina Hansbych. Ich syn Roger jest wybitnie zdolnym dzieckiem, które dzięki "wujkowi" Rainerowi może się uczyć w elitarnej szkole dla geniuszy. Giordino ma nadzieję, że dzięki Hansbym uda mu się dotrzeć do Gareharta. Nie ma więc oporów, aby zabić rodziców Rogera, a jego samego porwać. Jones i XIII rozpoczynają współpracę z pułkownikiem Amosem. Dzięki jego pomocy udaje im się ustalić, że Giordino z chłopcem jedzie pociągiem do Montrealu. Muszą uratować chłopca, gdyż jego wyjątkowość nie polega tylko na geniuszu. Jest on również wnukiem prezydenta Carringtona.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 3 listopada, 21:00

ODCINEK 11. - THE BUNKER

Wspólny krewny
XIII naciska na prezydenta Carringtona, aby móc porozmawiać z Rogerem. Liczy, że Giordino przed śmiercią pod kołami pociągu, mógł przy chłopcu powiedzieć coś, co naprowadzi ich na trop właściciela trzeciego zegarka. Jest nim prawdopodobnie Max Searle - żołnierz, który uczestniczył wraz z XIII w akcji w Costa Verde. Dla XIII jest to więc możliwość dowiedzenia się, co tak naprawdę stało się podczas akcji, w której zginęło wielu niewinnych cywilów. Informacje, których Roger udziela XIII pomagają zlokalizować miejsce pobytu Maksa jako stary bunkier, który Max zamienił w labirynt pełen śmiertelnych pułapek. Jones i XIII muszą go pokonać. Nie wiedzą, że podąża za nimi Irina .
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 10 listopada, 21:00

ODCINEK 12. - THE KEY

Potężna broń
XIII wraz z Jones rozpoczynają współpracę z Dylanem Mastersem, hakerem który pomagał im przy napadzie na bank. Chcą dzięki niemu odczytać informacje ze wszystkich chipów. Jednocześnie XIII szuka Eliota Reeda, który pracował jako freelancer dla CIA i mógłby mu udzielić informacji na temat misji w Costa Verde. Te poszukiwania nieoczekiwanie doprowadzają XIII do mężczyzny, który twierdzi że jest jego ojcem. Dylan Masters odkrywa, że chipy zawierają zakodowany program komputerowy, o którym krążą legendy - udziela on dostępu do wszystkich instytucji, które posiadają systemy komputerowe. Mając ten program można zalogować się do każdej elektrowni na świecie i każdego banku, w jednej chwili można zostać miliarderem i sparaliżować każdy kraj. Tylko jedna osoba zna kod zabezpieczający program - jest nim jego twórca, czyli XIII. Gdy uda mu się przypomnieć hasło i program zacznie działać, wszyscy którzy chcą zdobyć władzę na świecie rozpoczną polowanie na XIII.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 10 listopada, 21:00

ODCINEK 13. - REVELATION

Powrót do przeszłości
Rainer Garehart za pomocą programu komputerowego zaczyna atakować Stany Zjednoczone. Wykorzystuje to Wally Sheridan, aby wytknąć publicznie nieudolność prezydenta Carringtona. Pułkownik Amos zleca agentom morderstwo XIII, jednak musi zmienić zdanie, gdy XIII odwiedza go w domu i przekonuje, że przypomniał sobie, jak można unieszkodliwić program: trzeba wykonać jego kopie, wtedy oryginał automatycznie się zniszczy. Podejmuje się, wraz z Jones, odzyskania laptopa, do którego program jest wgrany. Carrington wzywa do siebie Sheridana i informuje go, że wie o tym, że Sheridan spiskował z Garehartem, żeby wygrać wybory prezydenckie. XIII i Jones lecą do Paryża gdzie przebywa Garehart.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 17 listopada, 21:00SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

wój

Taki Bourne, tylko raczej z Kanady. Reeeety, jakie to słabe. W połowie drugiego odcinka już wiem, że nie chcę widzieć nic więcej.
XIII
Kanada/Francja, 2011
Licząca 13 odcinków produkcja opowiada o losach byłego tajnego agenta, który próbuje odzyskać pamięć, a wraz z nią tożsamość.
serial
XIII
3,9 5 1 30