PREMIERA

2010.01.22

CANAL+ PREMIUM

YES-MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT

The Yes Men Fix the World

Francja/Wlk. Brytania/USA, 2008

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Dokąd zaprowadzi ludzi chciwość?" - pytają dwaj alterglobaliści Andy Bichlbaum i Mike Bonanno.

Gdy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że firma wypłaci odszkodowanie w wysokości 12 miliardów dolarów ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej w Bhopalu w Indiach, do której doszło 20 lat wcześniej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. "Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu" - zapewniał przedstawiciel koncernu. Po 20 latach już mało kto liczył, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. "Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami" - wyjaśnił.

"Czy można naprawić dzisiejszy świat?" - proste, wręcz naiwne pytanie stało się kołem zamachowym działań dwóch alterglobalistów: Andy'ego Bichlbauma i Mike'a Bonanno. Yes-Meni zakładają fałszywe strony internetowe wielkich koncernów, umieszczając tam swoje namiary, dzięki czemu otrzymują zaproszenia na liczne konferencje biznesowe. Przeobrażając się w nienagannie ubranych biznesmenów wygłaszają tam zaskakujące przemówienia oraz prezentują szokujące, moralnie naganne, często absurdalne koncepcje na zarobienie pieniędzy, m.in. na konferencji firm naftowych oferują nowy produkt - paliwo z ludzkiego mięsa. Udając przedstawicieli rządu USA obiecują naciągniętym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje. Ukoronowaniem ich kilkunastomiesięcznej działalności jest zakrojona na szeroką skalę akcja kolportażu autorskiej wersji "New York Timesa", w którym znajdują się same dobre wiadomości, jak informacja o zakończeniu wojny w Iraku, czy przegłosowaniu ustawy wprowadzającej powszechny bezpłatny system ochrony zdrowia. Zdemaskowani wykorzystują zainteresowanie mediów. "Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi?" - pytają.

Po części documentary, po części mocumentary w stylu Michaela Moore'a, film Bichlbauma i Bonanno błyszczy humorem i zachwyca prostotą przekazu. Autorzy dotykają w nim najbardziej palących problemów współczesności: ekologii, niesprawiedliwości socjalnej i globalnego kryzysu. Film zdobył nagrodę DOC U! na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Panorama Audience Award na festiwalu w Berlinie oraz Nagrodę Publiczności na PLANETE DOC 2009.

WASZE OPINIE

tacitus

socjalistyczna propaganda, ale przyjemnie się ogląda

juliusz

kiedy jeszcze bedzie emisja? powtorka?

Bartolomeusz

Film, który w dosadny sposób obnażał chciwość, głupotę a przede wszystkim hipokryzję ludzi oraz firm, które mają realny wpływ na światowe rynki. Muszę stwierdzić, że dawno tak dobrze się nie bawiłem. 3/4 obejrzanych komedii nie dało mi tyle powodów do śmiechu, ile "Yes-Meni...". Bardzo satysfakcjonujący dokument.
YES-MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT
Francja/Wlk. Brytania/USA, 2008
"Dokąd zaprowadzi ludzi chciwość?" - pytają dwaj alterglobaliści Andy Bichlbaum i Mike Bonanno.
film dokumentalny
YES-MENI NAPRAWIAJĄ ŚWIAT
4,9 5 1 86