Fox

PREMIERA

2009.10.24

CANAL+ PREMIUM

Z ARCHIWUM X - CHCĘ WIERZYĆ

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller science fiction

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zasypana śniegiem prowincja w stanie Wirginia. Dwóch niezidentyfikowanych osobników uprowadza agentkę FBI sprzed jej domu. Miejscowa policja nie ma żadnych poszlak poza tajemniczą postacią pojawiającą się przy autostradzie.

W poszukiwaniach Moniki Bannan (Xantha Radley) pomaga Joseph Crissman (Billy Connolly), przywódca duchowy zresocjalizowanych przestępców seksualnych, niegdyś ksiądz skompromitowany w związku z zarzutami o pedofilię. Były duchowny ma wizje dotyczące porwania agentki. Przekonuje, że Bannan wciąż żyje, a jej porwanie jest związane z krwawym eksperymentem medycznym. Prowadzący śledztwo przyjmują to z niedowierzaniem. Dakota Whitney (Amanda Peet), zastępczyni naczelnika terenowego biura FBI, postanawia zwrócić się o pomoc do Foksa Muldera (David Duchowny), byłego agenta nieistniejącej już jednostki Archiwum X, o którym wiadomo, że miał do czynienia z osobami posiadającymi paranormalne zdolności. Jednak Muldera nie jest łatwo znaleźć, gdyż od sześciu lat ukrywa się przed aresztowaniem pod zarzutem spisku. FBI postanawia skontaktować się z nim poprzez Danę Scully (Gillian Anderson), z którą przez lata przyjaźnił się i pracował. W zamian za pomoc w rozwikłaniu zagadki, FBI obiecuje Mulderowi wycofanie oskarżeń pod jego adresem. Były agent Archiwum X, wspierany przez Danę Scully, podejmuje wyzwanie.

"Z Archiwum X" wymyślił CHRIS CARTER, producent telewizyjny, reżyser i scenarzysta. Serial miał premierę w 1993 roku, a dziewiąty, ostatni jego sezon nakręcono w roku 2002. Ogółem wyprodukowano 202 odcinki. Produkcja szybko zyskała miano kultowej, a o jej sukcesie przesądziło umiejętne połączenie kilku elementów: pary dobrze zarysowanych bohaterów, sensacyjnej intrygi i spiskowej teorii spajającej cały serial. "Z Archiwum X" opowiadało o dwójce diametralnie różniących się od siebie agentach FBI, którzy rozwiązują dziwne, trudne do wyjaśnienia, a jednocześnie ściśle tajne zagadki. W pracy mieli do czynienia z zombie, wilkołakami, wampirami, duchami, różnego rodzaju mutantami, ale przede wszystkim z obcymi. Agent Fox Mulder wierzy zresztą, że kosmici są na naszej planecie stałymi i niezbyt przyjaźnie nastawionymi gośćmi. Jego partnerka Scully próbowała zachować ściśle naukowy punkt widzenia, ale z czasem jej światopogląd zaczął się chwiać. Okazało się bowiem, że z obcymi współpracuje tzw. Syndykat złożony z przedstawicieli amerykańskiego rządu, wojska i biznesu oraz naukowców. Serial "Z Archiwum X" zdobył m.in. 5 Złotych Globów (w tym dla odtwórców głównych ról) i 16 nagród Emmy.

Pierwszy film pełnometrażowy, "Z archiwum X - Pokonać przyszłość" w reżyserii Roba Bowmana, powstał w 1998 roku. Scenarzyści Chris Carter i Frank Spotnitz starali się zrealizować go w ten sposób, by był on kontynuacją 5. sezonu serialu, po którym nastąpił, a jednocześnie był zrozumiały dla osób, które nie znają wersji telewizyjnej. "Z Archiwum X - Chcę wierzyć" podobnie jak serial podejmuje problem pogodzenia nauki i wiary, ale tym razem duet Carter-Spotnitz postanowili zaznajomić z legendą "Archiwum X" nowe pokolenie. "Rozmawiając ze studentami, uświadomiłem sobie, że wielu z nich nie zna serialu" - przekonywał Carter. "Gdy zaczęto go emitować szesnaście lat temu, dzisiejsi dwudziestolatkowie byli za mali". Fabuła nowej produkcji nie jest ściśle powiązana z serialem. Akcja rozgrywa się 6 lat po wydarzeniach ostatniego odcinka serii. W życiu głównych bohaterów zaszło wiele zmian. Schowali odznaki i broń do szuflady i nie chcą mieć nic wspólnego ani z FBI, ani ze zjawiskami paranormalnymi. Fox Mulder dodatkowo ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Spędza czas na wycinaniu tekstów z gazet, a z dawnych nawyków zostało mu skubanie słonecznika i wbijanie ołówków w sufit. Dana Scully pracuje w katolickim szpitalu dla dzieci, gdzie zajmuje się sprawą nieuleczalnie chorego chłopca. Pragnie poddać go terapii z użyciem komórek macierzystych, ale natrafia na opór ze strony miejscowego księdza, który chce wysłać chłopca do hospicjum i zaoszczędzić mu bólu dalszego leczenia. "Są o sześć lat starsi i mądrzejsi, a relacja między nimi uległa zmianie" - wyjaśniał Carter. "Przez ten czas bohaterowie dużo przeszli, a to, co ich łączy jest istotną częścią fabuły". "Między Mulderem i Scully zawsze była niezwykła chemia, łamiąca schematy związków damsko-męskich" - przekonywał David Duchovny. Gillian Anderson dodawała zaś: "Z Davidem nietrudno o chemię. Od samego początku świetnie się dogadywaliśmy".

Praca na planie była dla wszystkich wyzwaniem. Ponieważ przedsięwzięcie było ściśle tajne, zastosowano niezwykłe środki ostrożności. Aktorzy otrzymywali fragmenty scenariusza na poszczególny dzień zdjęć, a każdy był zaś opatrzony znakiem wodnym z nazwiskiem wykonawcy. Wieczorem byli zobowiązani do zwrotu dokumentów, które natychmiast poddawano zniszczeniu. Ta dezinformacja zdała egzamin, bowiem nawet najwięksi fani "Z archiwum X", śledzący każdy ruch Cartera i jego ekipy nie byli w stanie dociec prawdy o ich przedsięwzięciu. «To było coś" - wspominał scenograf Mark Freeborn. "Jeszcze nigdy nie pracowałem przy filmie, nie mając scenariusza w ręku. Nawet jeśli zostało się dopuszczonym do przeczytania go, dostawało się kopię, na której figurował znak wodny z nazwiskiem. A zapoznać się z nim można było tylko w specjalnym pomieszczeniu z trzema kamerami. Czasem podczas pracy rzucaliśmy dla żartu: "Sprawdzę w scenariuszu... A no tak, nie mam go!"».

David Duchowny ("Jak się robi telewizję", "Sekret", "Udając Boga"), zdobywca dwóch Złotych Globów (serial "Z Archiwum X" i "Californication"), chętnie wrócił do postaci Foxa Muldera, ale ponowne wcielenie się w rolę nie było łatwe. Duchowny rozwinął warsztat aktorski, a nie mógł przecież zagrać tej postaci diametralnie inaczej. Na podobne trudności napotkała Gillian Anderson ("Potężny i szlachetny", "Ostatni król Szkocji"), która po zakończeniu serialu przyjmowała role zupełnie inne. Parze kultowych agentów pomaga zastępczyni naczelnika biura terenowego FBI Dakota Whitney, którą zagrała Amanda Peet, znana m.in. z udziału w nominowanej do Oscara "Syrianie" oraz w "Lepiej późno, niż później" z 2003 roku. Billy Connolly ("Jej wysokości, pani Brown", "Ostatni samuraj", "Linia czasu) jako ojciec Joseph Crissman to złożona osobowość z mroczną przeszłością. "Takie postaci wzbudzają w widzach silnie emocje, co było pierwszym powodem, dla którego zdecydowałem się go zagrać" - mówił Connolly. Alvin "Xzbibit" Joiner ("Odpicuj mi brykę", "Ósma mila", "XXX 2: Następny poziom", "Wykolejony"), znany raper i prezenter, zagrał agenta Mosleya Drummy'ego, czyli podręcznikowy przykład agenta FBI, który dopóki czegoś nie zobaczy na własne oczy, nie wierzy. Muzykę do filmu napisał Mark Snow, który za motyw przewodni do "Z archiwum X" był sześciokrotnie nominowany do nagrody Emmy, a w 2007 roku został pierwszym kompozytorem, którego uhonorowano prestiżową Golden Note Award za znaczący wpływ na rozwój muzyki.

WASZE OPINIE

arti

Sprawnie zrealizowany film sensacyjny. Jako fan serialu byłem mocno zawiedziony ponieważ zabrakło tutaj chemii pomiędzy parą głównych bohaterów która była jednym z głównych powodów sukcesu archiwum x. Więcej seksualnego napięcia było pomiędzy nimi wtedy kiedy nie byli parą a teraz emocji pomiędzy Mulderem i Scully było jak na lekarstwo. Co do tematyki filmu to moim zdaniem nie została w pełni wykorzystana ta historia bo można było więcej wycisnąć z tej cytryny. Ale dla mnie Archiwum to zawsze Archiwum także film polecam bo nie da się ukryć że zrealizowany jest bardzo solidnie

Pio

Kto nie jest fanem serii, to ten film mu się raczej nie spodoba. moja ocena 4/10

Coby

Oglądałem trochę serial,ale nie jestem jego wielkim fanem,i może właśnie dlatego tego filmu nie oceniam tak krytycznie.Nawet dało się go obejrzeć.

[quote Słońce Peru napisał 30.10.2009 19:07]
Oglądałem zarówno serial jak i pierwszy film kinowy głównie ze względu na wątek UFO - bo marzy mi się wypić piwo i pogadać z jakimś kosmitą czy kosmitką o życiu na innych planetach. Niestety mało kto robi takie filmy jak "E.T.". Obcy są pokazywani w coraz gorszym świetle, co bardzo mnie martwi.
Liczyłem, że ten film to odmieni. Niestety ufoków nie było w nim w ogóle i dlatego czuję się zawiedziony.
[/quote]

"Kapuśniaczek" to najlepszy film o UFO :)
Z ARCHIWUM X - CHCĘ WIERZYĆ
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Zasypana śniegiem prowincja w stanie Wirginia. Dwóch niezidentyfikowanych osobników uprowadza agentkę FBI sprzed jej domu. Miejscowa policja nie ma żadnych poszlak poza tajemniczą postacią pojawiającą się przy autostradzie.
thriller science fiction
Z ARCHIWUM X - CHCĘ WIERZYĆ
4,0 5 1 33