Fox

PREMIERA

2006.07.05

CANAL+ PREMIUM

Z Archiwum X: Pokonać przyszłość

The X Files

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/science-fiction

czas trwania: 212 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Serial "Z Archiwum X" okazał się fenomenem lat 90. Skromna produkcja trzykrotnie otrzymała Złoty Glob dla najlepszego serialu telewizyjnego, realizowana była dziesięć lat i zyskała miano kultowej. W 1998 roku powstała jego kinowa wersja.

15 tysięcy lat p.n.e., na ziemiach późniejszego północnego Teksasu, dwaj jaskiniowcy w poszukiwaniu zwierzyny trafiają do tajemniczej groty. Tam zostają zaatakowani przez tajemnicze monstrum. Gdy akcja przenosi się w czasy współczesne, dokładnie do tej samej groty trafia chłopiec bawiący się w pobliżu z rówieśnikami. On również staje się celem ataku niezidentyfikowanej istoty, a w jaskini giną ratownicy, którzy ruszyli chłopcu na pomoc. Kilka dni później agenci FBI Dana Scully (Gillian Anderson) i Fox Mulder (David Duchovny) mają zająć się znajdującą się w federalnym budynku w Dallas bombą. Mimo prób jej rozbrojenia, dochodzi do ogromnego wybuchu, a w ruinach ratownicy odnajdują niemożliwe do zidentyfikowania ciała chłopca oraz trzech mężczyzn. Szefowie FBI winę za wybuch zrzucają na dwójkę agentów. Do Muldera zgłasza się jednak dr Kurtzweil (Martin Landau), który przekonuje Foxa, że eksplozja została zaaranżowana przez służby specjalne, by zatrzeć ślady wypadku w Teksasie. Rząd wie, że na Ziemi żyją przedstawiciele obcej cywilizacji i chce za wszelką cenę ukryć ten fakt.

W trakcie prac nad scenariuszem kinowej wersji "Z Archiwum X" pomysłodawca i producent serii Chris Carter oraz jego współpracownik Frank Spotnitz na osiem tygodni zamknęli się w hotelowym pokoju na Hawajach. Starali się połączyć ogień z wodą - stworzyć film dla miłośników serialu, ale też dla widzów, którzy "Z Archiwum X" nie znają. Reżyserem filmu został ROB BOWMAN, serialowy weteran ("MacGyver", "Star Trek", "Słoneczny patrol", a także kilkadziesiąt odcinków "Z Archiwum X"), który zrealizował na dużym ekranie "Elektrę" (2005) z Jennifer Garner. Fanom serialu spodobał się rozmach filmu i dopracowane efekty specjalne - kinowe "Z Archiwum X" kosztowało 60 milionów dolarów, podczas gdy każdy z odcinków jedynie dwa i pół miliona.

Nie zabrakło oczywiście wykonawców głównych ról - Gillian Anderson grającej rzeczową, opanowaną i szukającą logicznych wyjaśnień Scully oraz Davida Duchovny'ego w roli brawurowego, tropiącego spiski i UFO Muldera. Duchovny, który w latach 80. występował głównie w epizodach (w "Miasteczku Twin Peaks" Lyncha zagrał... agenta FBI!) oraz Anderson, która rozpoczynała aktorską karierę od scen off-Broadwayu, zawdzięczają serialowi Złoty Glob oraz miejsce na liście "50 najpiękniejszych ludzi świata" magazynu "People".

WASZE OPINIE

leeloo

Kocham ten serial

Monica Reyes

Film bardzo dobry. Mam go na VHS i oglądałam kilkanaście razy. Pewnie po mojej wypowiedzi już odgadliście, ze jestem x-filem ;-). Uwierzcie mi, od filmu niejeden odcinek był gorszy. Pozdrawiam.

kukia

Wspaniale,zaskakujace.Polecam.
Z Archiwum X: Pokonać przyszłość
reżyseria:
USA, 1998
Serial "Z Archiwum X" okazał się fenomenem lat 90. Skromna produkcja trzykrotnie otrzymała Złoty Glob dla najlepszego serialu telewizyjnego, realizowana była dziesięć lat i zyskała miano kultowej. W 1998 roku powstała jego kinowa wersja.
thriller/science-fiction
Z Archiwum X: Pokonać przyszłość
4,2 5 1 45