PREMIERA

2007.11.27

CANAL+ PREMIUM

Z ODZYSKU

Polska

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mroczna opowieść o nastolatku, który w imię miłości zostaje gangsterem.

Wojtek (Antoni Pawlicki) wychował się na jednym z biednych śląskich podwórzy bez ojca, który - jak uważa chłopak - odszedł, ponieważ miał dosyć teścia (Jerzy Trela). Wojtek nie ma wielkich perspektyw - rodzina ma nadzieję, że będzie pracował w chlewni prowadzonej przez dziadka - ale za to dużą wiarę we własne możliwości i miłość, którą niespodziewanie odnalazł. Dziewiętnastoletni chłopak jest zakochany w starszej od siebie Katji (Natalia Wdowina), która wraz z dzieckiem uciekła do Polski z Ukrainy. Katja nie wierzy w trwałość ich uczucia, ani w to, że kiedykolwiek zdobędzie prawo legalnego pobytu w Polsce. Pracuje w domu publicznym jako sprzątaczka i z rezygnacją patrzy w przyszłość. Wojtek tymczasem walczy o lepsze jutro dla całej trójki. Boksuje się za pieniądze, podejmuje pracę u gangstera Gazdy (Jacek Braciak) jako ochroniarz, a później także egzekutor długów. Chcąc ocalić Katję i ich miłość, upada coraz niżej, wsiąka w brudny świat przemocy i zła. Kiedy orientuje się, że między pracą w chlewni a terminowaniem u mafiosa są jeszcze wyjścia pośrednie, jest już za późno.

Współprodukowany przez CANAL+ "Z odzysku" to pełnometrażowy debiut SŁAWOMIRA FABICKIEGO, jednego z najlepiej zapowiadających się młodych polskich reżyserów. O wykształconym w łódzkiej filmówce Fabickim zrobiło się głośno w 2001 roku, kiedy jego studencka "Męska sprawa" otrzymała nominację do Oscara w kategorii krótkometrażowy film fabularny. I choć ostatecznie Fabicki przegrał z "The Accountant" Raya McKinnona, za ten surowy, czarno-biały obraz ze znakomitą rolą Bartosza Idczaka, zdobył nagrody na festiwalach m.in. w Clermont-Ferrand, Monachium, Stuttgarcie, Edynburgu, Meksyku, Teheranie, Nowym Jorku, Tai Pei, Paryżu oraz Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

"Z odzysku", pominięte przy rozdaniu najważniejszych nagród w Gdyni (otrzymało tylko nagrodę za zdjęcia i montaż), poradziło sobie na świecie równie dobrze, co "Męska sprawa". Film miał premierę w Cannes, gdzie znalazł się w prestiżowej sekcji "Un certain regard" i otrzymał wyróżnienie od jury ekumenicznego. Dwie kolejne nagrody odebrał na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a także na festiwalach m.in. w Salerno, Pecs, Trieście, Bratysławie, Salonikach oraz Wrześni i Koszalinie. "Z odzysku" było też oficjalnym polskim kandydatem do Oscara i otrzymało nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Przy filmie - podobnie jak przy "Męskiej sprawie" - pracował zdolny polski operator Bogumił Godfrejow, którego talent wykorzystują również reżyserzy zagraniczni. Jest autorem zdjęć do "Zerwanego" Jacka Filipiaka czy komedii "Hi Way" kabaretu Mumio, ale pracował również przy niemieckich "Światłach" Hansa-Christiana Schmida ze Zbigniewem Zamachowskim, a później również w jego głośnym "Requiem" (innej wersji historii opowiedzianej w "Egzorcyzmach Emily Rose").

W głównej roli w "Z odzysku" zadebiutował na wielkim ekranie Antoni Pawlicki, nagrodzony za ten występ w Salonikach, Bratysławie, Wrześni i Koszalinie. Aktora można także zobaczyć w komedii "Dlaczego nie!" Ryszarda Zatorskiego czy "Jutro pójdziemy do kina" Michała Kwiecińskiego, ale rolę porównywalną do postaci wykreowanej w "Z odzysku" stworzył w "Katyniu" Andrzeja Wajdy. Partnerowała mu znana z genialnego, nagrodzonego w Wenecji "Powrotu" Andrieja Zwiagincewa, Natalia Wdowina. W pozostałych rolach wystąpili nie mniej utalentowani aktorzy, jak nagrodzony za rolę w "Edim" Piotra Trzaskalskiego, Jacek Braciak czy podziwiany na scenie od blisko 40 lat Jerzy Trela.

WASZE OPINIE

ann

film ogólnie bardzo mi sie podobał,ale ta końcowa scena..co to miało być???

petersmith21

Witaj dezerter.

Tak. Ta scena była przegięciem moim zdaniem... Może inaczej... Gdyby to był film klasy "Tylko mnie kochaj" to taka scena byłaby czymś w nim najlepszym ale w przypadku "Z odzysku" była to przesada..

pozdrawiam

dezerter

masz na myśli tą symboliczną scenę z płynięciem na drugi brzeg rzeki ? Niektórym się to podobało... Mi nie... Nie pasowało klimatem do reszty filmu
Z ODZYSKU
reżyseria:
Polska
Mroczna opowieść o nastolatku, który w imię miłości zostaje gangsterem.
dramat
Z ODZYSKU
4,6 5 1 12