Fox

PREMIERA

2009.08.24

CANAL+ PREMIUM

Z PIEKŁA RODEM

From Hell

USA, 2001

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Londyn, jesień 1888 roku. Maniakalny morderca, znany jako Kuba Rozpruwacz, terroryzuje owianą złą sławą dzielnicę Whitechapel. Na ofiary wybiera prostytutki okaleczając je śmiertelnie z chirurgiczną precyzją.

W mieście wybucha panika, ludzie gubią się w domysłach, a policja bezradnie rozkłada ręce. Po kolejnej brutalnej zbrodni do sprawy zostaje przydzielony równie błyskotliwy, co ekscentryczny inspektor Frederick Abberline (Johnny Depp), który wydaje się szczególnie predestynowany do wytropienia mordercy. Po śmierci żony i dziecka posiadł bowiem dar jasnowidzenia: w opiumowych wizjach widzi przyszłe ofiary niebezpiecznego maniaka. Niestety, Kuba Rozpruwacz wciąż pozostaje nieuchwytny. Jednak każda jego zbrodnia pozostawia ślad, który niezbicie wskazuje na to, iż nie jest on człowiekiem - jak sugerują władze i prasa - z nizin społecznych, lecz przeciwnie. To ktoś z samych szczytów, może nawet członek rodziny królewskiej. Świadczy o tym choćby sposób, w jaki dręczy i morduje ofiary. Inspektor Abberline krąży wśród potencjalnych ofiar Kuby Rozpruwacza, w labiryncie nędzy i zepsucia. Wpiera go sierżant Godley (Robbie Coltrane) i rudowłosa nierządnica imieniem Mary Kelly (Heather Graham). To przez nią Abberline zyskuje dodatkowy powód, by jak najszybciej przerwać nasilającą się falę zbrodni.

Kim był Kuba Rozpruwacz, owiany legendą najsłynniejszy w historii seryjny morderca, który grasował w Londynie pod koniec XIX wieku? Na to pytanie nie znalazł odpowiedzi ani ówczesny Scotland Yard, ani twórcy niezliczonych książek, sztuk teatralnych i filmów. "Z piekła rodem" zawdzięcza tytuł adresowi zwrotnemu "From Hell" podanemu przez Kubę Rozpruwacza w liście do jednej z gazet. Film powstał na podstawie powieści graficznej Alana Moore'a i Eddiego Campbella, która po raz pierwszy ukazała się w dziesięciu odsłonach w komiksowej antologii "Taboo" w roku 1999. Od poprzednich filmowych ujęć tematu produkcję braci ALBERTA i ALLENA HUGHES wyróżnia osadzenie akcji w realiach samego dna drabiny społecznej Londynu. Obraz wypełnia galeria postaci zmagających się z nędzą, przemocą i zepsuciem. "We wcześniejszych filmach ofiary Kuby Rozpruwacza nie miały cech ludzkich. My chcieliśmy tchnąć w nie prawdziwe życie. To nie anonimowe ofiary, ale ludzie z krwi i kości" - mówił o pomyśle na film jeden z reżyserów, Allen, pracujący tradycyjnie z bratem Albertem. "Z piekła rodem" to pierwsze zetknięcie duetu Hughes z filmem kostiumowym. Dotąd specjalizowali się we współczesnych dramatach obyczajowych ukazujących realia amerykańskich gett ("Zagrożenie dla społeczeństwa", "Martwi prezydenci").

Jako ekscentrycznego inspektora-opiumistę twórcy początkowo widzieli Daniela Day-Lewisa. Potem do roli przymierzano Seana Connery'ego, Jude'a Lawa i Brada Pitta. Ostatecznie wybór padł na Johnny'ego Deppa zawsze chętnie przyjmującego role odmieńców i indywidualistów. Wystarczy wspomnieć jego niezapomniane kreacje w takich filmach, jak "Edward Nożycoręki", "Ed Wood" czy "Charlie i Fabryka Czekolady". Gwiazdorowi, który mimo trzech nominacji wciąż nie może się doczekać Oscara, partnerowała znana z "Boogie Nights" i "Zagubionych w kosmosie" Heather Graham, a także nestor brytyjskiego aktorstwa Ian Holm, któremu szczególną popularność przyniosła rola Bilbo Bagginsa w filmowej adaptacji trylogii "Władca Pierścieni" Tolkiena.

WASZE OPINIE

szymon_212

Moim zdaniem ten film był fajny, ale na ocene 5.

kobieta niepowazna

wszytsko juz napisane, podpisuje sie pod poprzednikami...swietny kryminal...

villemo

[quote Sharif napisał 18.08.2009 07:48]

P.S. Kiedy oglądałem go pierwszy raz (kilka lat temu) od razu skojarzył mi sie on z SLEEPY HOLLOW (Jeździec bez głowy). Czy Wam też?
[/quote]
Skojarzył - tak, choć ogólne wnioski mam jak Bartolomeusz bodajze.

Depp na plus, w ogole ta postac imho ciekawsza niz samego zabojcy, m. in. dzieki zakonczeniu.

Szkoda, ze to premiera po latach.
Z PIEKŁA RODEM
USA, 2001
Londyn, jesień 1888 roku. Maniakalny morderca, znany jako Kuba Rozpruwacz, terroryzuje owianą złą sławą dzielnicę Whitechapel. Na ofiary wybiera prostytutki okaleczając je śmiertelnie z chirurgiczną precyzją.
thriller
Z PIEKŁA RODEM
4,8 5 1 88