PREMIERA

2008.05.05

CANAL+ PREMIUM

ZA CENĘ ŻYCIA

10th&Wolf

USA, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1991. Tommy (James Marsden), weteran wojny w Zatoce Perskiej, zostaje oskarżony o złamanie prawa wojskowego, jednak zamiast trafić pod sąd, otrzymuje propozycję. FBI chce, aby zabawił się w agenta i pomógł w rozbiciu mafii w rodzinnej Pensylwanii.

Tommy nie ma wyjścia, bo jeśli się nie zgodzi, jego brat i kuzyn trafią na wiele lat za kratki. Zadanie jest o tyle trudne, że Tommy wychował się na ulicach Pensylwanii i jego autorytetami byli m.in. ludzie mafii. Musi dokonać trudnego wyboru: albo dochować wierności tym, którzy go ukształtowali, albo zdradzić brata i kuzyna. Ostatecznie były żołnierz powraca w rodzinne strony, z których ucieczką miało być dla niego wojsko. Od nowa uczy się panujących tam zasad, granic dobra i zła. Ten powrót przynosi mu również odpowiedź na pytanie, ile jest warte jego własne życie.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film ROBERTA MORESCO przypomina wydarzenia, które miały ostateczny wpływ na rozbicie słynnej Cosa Nostry, jednej z największych organizacji przestępczych świata, której struktury zakorzeniły się m.in. w Filadelfii, gdzie toczy się akcja filmu, ale także Nowym Jorku, Detroit czy Kansas City. "Za cenę życia" jest drugim filmem wyreżyserowanym przez Moresco, którego zawsze interesowała problematyka źródeł przestępczości, praw, które rządzą podziemiem i wewnętrznych struktur mafijnych. Moresco jest najbardziej znany jako scenarzysta i producent "Miasta gniewu", dramatu o ośmiu przypadkowych osobach, które połączyła sprawa pewnego brutalnego morderstwa. "Miasto gniewu" okazało się najważniejszym filmem podczas rozdania Oscarów w 2006 roku, a sam Moresco odebrał statuetkę za najlepszy scenariusz, za który dostał także m.in. BAFTĘ i Independent Spirit Award. "Za cenę życia" powstało dwa lata potem, a Moresco, który był również współproducentem oscarowego "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda, tym razem połączył rolę reżysera i scenarzysty.

Główną postać zagrał James Marsden, znany jako Cyclops z serii "X-men", który ma również na koncie role w takich produkcjach, jak "Lakier do włosów", "Superman: Powrót", "Pamiętnik" czy "27 sukienek". Na planie "Za cenę życia" partnerował mu m.in. Dennis Hopper, którego pierwszym ważnym występem przed kamerą była rola w "Buntowniku bez powodu" w 1955 roku. Hopper, dla wielu postać kultowa, stał się żywym symbolem walki z amerykańskim konformizmem. Najpełniej wyraził swoje poglądy w wyreżyserowanym przez siebie obrazie "Swobodny jeździec" ("Easy Rider") z 1969 roku, za który otrzymał m.in. nominację do Oscara za scenariusz oraz nagrodę za debiut w Cannes.

WASZE OPINIE

Sowarek

Słabizna...

tufta

Wytrzymałem tylko 30 min Nudny i beznadziejny film
Pierwszy kandydant na kiche miesiaca
ZA CENĘ ŻYCIA
reżyseria:
USA, 2006
Rok 1991. Tommy (James Marsden), weteran wojny w Zatoce Perskiej, zostaje oskarżony o złamanie prawa wojskowego, jednak zamiast trafić pod sąd, otrzymuje propozycję. FBI chce, aby zabawił się w agenta i pomógł w rozbiciu mafii w rodzinnej Pensylwanii.
film sensacyjny
ZA CENĘ ŻYCIA
4,0 5 1 8