PREMIERA

2003.01.06

CANAL+ PREMIUM

ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: BENICIO DEL TORO

Inside the Actors Studio: Benicio Del Toro

USA, 2002

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 50 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dokumentalna seria oparta na pomyśle z talk-show: amerykański pisarz i publicysta James Lipton zaprasza do swego studia największe gwiazdy ekranu. Jego niebanalne pytania sprawiają, że sławni aktorzy i aktorki odkrywają przed nim największe nawet tajemnice. Gościem tej części jest Benicio Del Toro - trzeci w historii kina portorykański aktor uhonorowany Oscarem.

Urodził się w 1967 roku w Portoryko, w prawniczej rodzinie jako Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sanchez. Zachęcany przez ojca - jego mama zmarła, gdy miał dziewięć lat - zdał na studia prawnicze na University of California w San Diego. Po roku - ku przerażeniu rodziny - zmienił jednak kierunek i zaczął studiować aktorstwo. Zaczynał od występów na scenie w studenckich teatrach. Z jednym z nich wyjechał na festiwal Lafayette Theatre w Nowym Jorku, gdzie pozostał, aby studiować w Circle in The Square Acting School. Był pojętnym uczniem i wkrótce otrzymał stypendium do słynnej Stella Adler Conservatory. Spragniony aktorskiej wiedzy przeniósł się do Los Angeles, gdzie wreszcie otrzymał swoją pierwszą telewizyjną rolę - w jednym z odcinków serialu "Policjanci z Miami". Rok później znalazł się już w obsadzie komedii "Big Top Pee-Wee" (1988), gdzie zagrał... chłopca o twarzy psa.

Kolejne role okazały się jednak szczęśliwsze dla portorykańskiego aktora. Zagrał czarny charakter w "Licencji na zabijanie" (1989) z Timothym Daltonem (tym samym stał się najmłodszym aktorem, który wcielił się w przeciwnika Jamesa Bonda), obok Viggo Mortensena wystąpił w "Indiańskim biegaczu" (1991) Seana Penna, a w 1993 roku wcielił się w jednego z bohaterów pokazywanego w konkursie głównym w Berlinie dramatu "Bez lęku" Petera Weira. Pierwszym przełomem okazała się dla niego rola w "Podejrzanych" Bryana Singera, późniejszego reżysera "X-mena" i "Supermana". Film oprócz dwóch Oscarów i trzech Baft zdobył dwie statuetki Independent Spirit Award: jedna z nich trafiła w ręce Del Toro. Rok później aktor ponownie został uhonorowany Independent Spirit Award - tym razem za drugoplanową rolę w filmie "Basquiat - Taniec ze śmiercią" malarza Juliana Schnabla. Odrzucił jednak propozycje zagrania w kolejnym filmie Schnabla - jak się później okazało - dużo lepszym od debiutu dramacie "Zanim zapadnie noc" (2000) o życiu Reinaldo Arenasa (zagrał go ostatecznie Javier Bardem). Przyjął natomiast wymagającą przytycia kilkunastu kilogramów rolę w "Las Vegas parano" (1998) Terry'ego Gilliama, gdzie zagrał obleśnego Doktora Gonzo, postać wzorowaną na Oscarze Zecie Acoście. "Moja kariera utknęła wtedy w martwym punkcie. Myślę, że producenci odebrali moja aktorską kreację zbyt dosłownie. Podejrzewam, że myśleli: 'Przytył, zdziwaczał, a do tego mamrocze i zlizuje kokainę z walizki' A ja chciałem tylko jak najwierniej oddać mojego bohatera i dlatego zagrałem... zwierzę!" - żartował Del Toro. Aktor wykaraskał się jakoś z "martwego punktu" i zagrał w kultowym już dziś dramacie "Traffic" (2000) Stevena Soderbergha, za który otrzymał Oscara (jako trzeci portorykański aktor nagrodzony tą statuetką - poprzedni to Rita Moreno za "West Side Story" oraz Jose Ferrer za "Cyrano de Bergerac").

Dziś Benicio Del Toro uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych aktorów. Zajął m.in. szóste miejsce w plebiscycie magazynu "GQ" na najlepszego aktora naszych czasów. Wygrywa też inne plebiscyty: w 2001 roku zajął 7. miejsce w rankingu magazynu "People" na najbardziej pożądanych amerykańskich kawalerów, a dwa lata później - 6. miejsce w plebiscycie magazynu "Star" na najlepsze partie do wzięcia. Przez cztery lata spotykał się z Valerią Golino, czyli ukochaną Charliego Sheena z komedii "Hot Shots". Długi czas na randki chodził z Chiarą Mastroianni, która ostatecznie wyszła za mąż za Beniamina Biolaya. Dziś nadal jest wolny, choć bardzo zapracowany - ma zapełniony kalendarz już do 2008 roku. Zagrał w "21 gramach" Innáritu i "Sin City - Miasto grzechu" Rodrigueza. Odrzucił rolę męża Fridy w obrazie Julie Taymor (znów musiałby tyć), za to przyjął propozycję Soderbergha, aby zagrać Che Guevarę w dwóch filmach opowiadających o jego życiu: "The Argentine" i "Guerilla".
ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: BENICIO DEL TORO
USA, 2002
Dokumentalna seria oparta na pomyśle z talk-show: amerykański pisarz i publicysta James Lipton zaprasza do swego studia największe gwiazdy ekranu. Jego niebanalne pytania sprawiają, że sławni aktorzy i aktorki odkrywają przed nim największe nawet tajemnice. Gościem tej części jest Benicio Del Toro - trzeci w historii kina portorykański aktor uhonorowany Oscarem.
film dokumentalny
ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: BENICIO DEL TORO
5,0 5 1 1