PREMIERA

2003.04.28

CANAL+ PREMIUM

ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: JOHNNY DEPP

Inside The Actors Studio: Johnny Depp

USA, 2002

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 48 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dokumentalna seria oparta na pomyśle z talk-show: amerykański pisarz i publicysta James Lipton zaprasza do swego studia największe gwiazdy ekranu. Jego pozbawione banalności pytania sprawiają, że sławni aktorzy i aktorki odkrywają przed nim największe nawet tajemnice.

Gościem tej części jest JOHNNY DEPP - Piotruś Pan współczesnego kina, artysta, którego Marlon Brando nazwał najzdolniejszym aktorem nowej generacji.

Johnny Depp ma za sobą trudne dzieciństwo i jeszcze bardziej burzliwą młodość. Od najwcześniejszych lat sprawiał kłopoty wychowawcze - nie stronił od narkotyków, wagarów i awantur. W wieku 15 lat rzucił szkołę i postanowił zostać gwiazdą rock'n'rolla. Na kapelę Deppa (The Flame potem przemianowane na The Kids) zwrócił uwagę Iggy Pop; młodzi muzycy grali przez jakiś czas jako support na koncertach punkowego weterana. Johnny i jego koledzy przenieśli się do Los Angeles, tam jednak zamiast spodziewanych sukcesów, rozbili się o mur obojętności. Depp utrzymywał się z dorywczych prac i przepadłby pewnie bez wieści, gdyby nie przypadkowe spotkanie z Nicolasem Cagem. Bratanek F.F. Coppoli zaprzyjaźnił się z młodym człowiekiem i dostrzegł w nim talent aktorski. Dzięki protekcji Cage'a Depp dostał pierwszą rolę - był to epizod w "Koszmarze z ulicy Wiązów 3". Po kilku minutach obecności na ekranie Johnny padł ofiarą złowrogiego Freddy'ego Krugera, ale pierwszy krok w kierunku świata kina został uczyniony - Depp rozpoczął karierę aktorską. Wkrótce po występie w "Koszmarze z ulicy Wiązów" Depp dostał rolę, która zapewniła mu masową popularność wśród nastoletniej publiczności. Młody aktor przez kilka sezonów grał w przebojowym serialu "21. Jump Street". Rola przyniosła mu sławę i pieniądze, ale nie do końca zaspokoiła artystyczne ambicje. Dlatego, gdy na Deppa zwrócił uwagę Tim Burton, aktor bez wahania porzucił telewizję i rozpoczął owocną współpracę z tym reżyserem. Burton obsadził Johnny'ego w tytułowej roli w "Edwardzie Nożycorękim". Był to przełomowy występ w karierze artysty. Od czasu "Edwarda" nazwisko Deppa zaczęło się kojarzyć z ambitnym, artystycznym kinem oraz niezależnymi, oryginalnymi reżyserami. Johnny grał u Lassego Hallstroma, Emira Kusturicy, Jima Jarmuscha, Terry'ego Gilliama. Niemal każdy film z jego udziałem stawał się tytułem kultowym - dość wymienić takie obrazy jak "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Arizona Dream", "Truposz" czy "Las Vegas Parano". Depp chętnie powracał też do pracy ze swym przyjacielem Timem Burtonem - obaj artyści spotkali się w latach 90. przy realizacji "Ed Wooda" oraz "Jeźdźca bez głowy".

W latach 90. Depp grywał role romantycznych, zbuntowanych outsiderów podbijających serca płci przeciwnej chłopięcym urokiem Piotrusia Pana. Pod koniec dekady dobiegający czterdziestki aktor zaczął jednak powoli wycofywać się z wizerunku "wiecznego chłopca". Grywał coraz dojrzalsze, męskie role - przykładem może być gwałtowana, dramatyczna postać agenta FBI w "Donnie Brasco", czy cyniczny łowca starodruków z "Dziewiątych wrót" Polańskiego. Johnny ustabilizował również swoje życie osobiste. Kiedyś w Hollywood głośne były burzliwe romanse Deppa z Sherylin Fenn, Kate Moss i, przede wszystkim, z Winoną Ryder (aktor wciąż nosi ślad po tatuażu głoszącym "Winona Forever"). Johnny znany był z dzikich wybryków; potrafił demolować hotelowe pokoje i wdawać się w bójki. Nie zaniedbywał też kariery muzycznej; do dziś grywa w kapeli pod nazwą "P", a w 1995 wziął udział w sesji nagraniowej zespołu Oasis - jeden z muzyków brytyjskiej supergrupy był zbyt pijany by wziąć do ręki gitarę i Depp, który akurat był w pobliżu, zastąpił kumpla od kieliszka. Obecnie szaleństwa aktora zdają się należeć do przeszłości; Johnny Depp jest od kilku lat przykładnym towarzyszem życia francuskiej piosenkarki Vanessy Paradis oraz ojcem jej małej córeczki. To właśnie dla tej ostatniej w 2003 Depp zagrał szalonego korsarza Jacka Sparrowa w "Piratach z Karaibów" - stworzył bajeczną rolę, za którą dostał swoją pierwszą nominację do Oscara.
ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: JOHNNY DEPP
reżyseria:
USA, 2002
Dokumentalna seria oparta na pomyśle z talk-show: amerykański pisarz i publicysta James Lipton zaprasza do swego studia największe gwiazdy ekranu. Jego pozbawione banalności pytania sprawiają, że sławni aktorzy i aktorki odkrywają przed nim największe nawet tajemnice.
film dokumentalny
ZA DRZWIAMI ACTORS STUDIO: JOHNNY DEPP
4,2 5 1 5