PREMIERA

2005.03.16

CANAL+ PREMIUM

Za horyzontem

Far and Away

USA, 1992

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Irlandia, rok 1892. Chłopi buntują się przeciw zbyt wysokim rentom dzierżawnym. Rodzina Donellych jest jedną z wielu ubogich dzierżawców ziemi na terenie rozległych włości, które należą do lorda Daniela Christie (Robert Prosky).

Okrutny rządca dziedzica podpala zagrodę Donellych, pozbawiając całą rodzinę środków do życia. Młody Joseph Donelly (Tom Cruise) poprzysięga zemstę. Z zamiarem zabicia Christie'ego, zakrada się do jego posiadłości i w stajni poznaje Shannon (Nicole Kidman), córkę dziedzica. Rozpieszczona i czupurna dziewczyna myśli o ucieczce z domu. Nie chce poślubić Stephena Chase'a (Thomas Gibson), do ożenku z którym przymusza ją ojciec. Joseph marzy o posiadaniu własnego kawałka ziemi. Oboje postanawiają wyjechać do Ameryki, gdzie rząd rozdaje za darmo ziemię osadnikom. On oferuje jej męską opiekę, ona opłaca koszty podróży. W Bostonie złodzieje kradną Shannon wszystkie pieniądze. Aby przeżyć Joseph podejmuje pracę w magazynach portowych. Podają się za rodzeństwo i znajdują mieszkanie. Ich celem jest zebranie pieniędzy na udział w Cherokee Strip Land Race, wielkim wyścigu osadników o kawałek ziemi w Oklahomie.

Twórcą "Za horyzontem" (reżyseria i scenariusz we współpracy z Bobem Dolmanem) jest RON HOWARD, wszechstronny reżyser, autor wielu wspaniałych filmów, które na trwałe weszły do historii współczesnego kina amerykańskiego. Laureat Oscara za "Piękny umysł", uhonorowany nominacją do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej za "Frost/Nixon", w "Za horyzontem" podejmuje trop wyznaczony przez Johna Forda, Davida Leana, Henry Hathawaya oraz innych epików i nawiązuje do atmosfery dawnych widowisk na wielkim ekranie. Film Howarda opowiada historię uczucia w sposób nie pozbawiony humoru. Autor dobrze wykorzystuje możliwości, jakie daje osadzenie jej w konkretnym momencie i miejscu historycznym. Udział bohaterów w Cherokee Strip Land Race ma umocowanie w faktach. W 1893 roku, po wypędzeniu Indian z żyznych ziem nad rzeką Cherokee w Oklahomie, podzielono teren na kilkaset działek. Przypaść miały tym, którzy pierwsi - startując z jednego punktu - zamienią chorągiewkę z numerem na własną. W tym wyścigu wzięło udział ponad 500 rodzin pionierskich, którzy konno lub na wozach pędzili przez 20 mil stepu.

W głównych rolach wystąpili: trzykrotnie nominowany do Oscara Tom Cruise ("Urodzony 4 lipca", "Jerry Maguire", "Magnolia") oraz zdobywczyni Oscara za "Godziny" Nicole Kidman ("Moulin Rouge!", "Między światami"), którzy w tym czasie byli małżeństwem. Tom Cruise poznał Kidman podczas zdjęć do komercyjnego hitu "Szybki jak błyskawica" (1990). W "Za horyzontem" mocniej wbija się w pamięć kreacja Nicole Kidman, która jako butna córka właściciela ziemskiego jest ekspansywna, nic nie jest w stanie powstrzymać ją przed osiągnięciem wyznaczonego celu. To niewątpliwie jeden z pierwszych filmów, które umocniły jej nazwisko w Hollywood. Autorem zdjęć jest Mikael Salomon ("Na zawsze", "Głębia", "Ognisty podmuch") , muzykę skomponował wielokrotnie nominowany do Oscara, czterokrotny zdobywca tej statuetki, John Williams ("Terminal", "Wyznania gejszy", "Monachium").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

michal

Rewelacyjny film...Nicole i Tom niczym nie przypominają nampowanych obecnie gwiazd. Są rewelacyjnie żywiołowi...i jak napisał recenzent wrecz nie można się im oprzeć.

Paweł

Film jest rewelacyjny.Moim zdaniem jeden z najlepszych w swoim gatunku.Wspaniale zdjęcia ,świetna obsada,muzyka.Jedyne co mnie najbardziej zdenerwowalo to to ze film nie otrzymal zadnej prestizowej nagrody....na prawde trzeba przyznac ze az rzadko oglada sie tak dobre filmy w Tv.

Orton

Spoko film, nie jest to jakieś największe dzieło Howarda, ale fajnie jest obejrzeć razem na ekranie Kidman i Cruise'a sprzed 13 lat.
Za horyzontem
reżyseria:
USA, 1992
Irlandia, rok 1892. Chłopi buntują się przeciw zbyt wysokim rentom dzierżawnym. Rodzina Donellych jest jedną z wielu ubogich dzierżawców ziemi na terenie rozległych włości, które należą do lorda Daniela Christie (Robert Prosky).
melodramat
Za horyzontem
3,9 5 1 28