• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2006.03.04

CANAL+ PREMIUM

Za wszelką cenę

Million Dollar Baby

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 128 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) marzy o karierze bokserki. Jej idolem jest legendarny trener boksu Frankie Dunn (Clint Eastwood). Nic jednak nie wskazuje na to, że jej marzenie się spełni.

Maggie ma trzydzieści lat, pracuje jako kelnerka, a ponieważ wszystkie pieniądze odkłada na lekcje boksu, odżywia się głównie resztkami po klientach baru. Na domiar złego Frankie Dunn, u którego Maggie chce się uczyć, jest zatwardziałym samotnikiem, który nigdy nie trenował kobiet i nie zamierza tego zmieniać. Sprzymierzeńcem dziewczyny staje się Scrap (Morgan Freeman), kontuzjowany bokser, który pracuje jako sprzątacz w klubie Dunna. To dzięki niemu Frankie decyduje się wreszcie udzielić Maggie kilku rad, a wkrótce - pod wrażeniem jej determinacji - zostaje jej trenerem.

Tomik opowiadań "Rope Burns" F.X. Toole'a odkryła Anjelica Huston, która pokazała je producentowi Albertowi S. Ruddy'emu w nadziei, że to ona zostanie reżyserką filmu. Z kolei Sandra Bullock, która początkowo miała grać rolę Maggie, nalegała, żeby reżyserię powierzyć Shekharowi Kapurowi. Kiedy studio zaczęło przychylać się do jej oczekiwań, Bullock była już na planie "Miss Agent 2". Reżyserem filmu został CLINT EASTWOOD, a główna rola przypadła Hilary Swank. Narratorem opowieści o Maggie Fitzgerald jest Scrap, czyli Morgan Freeman, który początkowo miał zagrać rolę trenera, a w końcu wcielił się w postać okaleczonego (w pojedynku stracił oko) boksera, jedynego przyjaciela Dunna. "Chciałem, aby miało się wrażenie, że nie jest to film współczesny. Dążyłem do ponadczasowości" - mówił o pomyśle na film reżyser. Efekt ten udało się osiągnąć między innymi dzięki zdjęciom Toma Sterna i scenografii Henry'ego Bumsteada. Najwięcej czasu zajęły poszukiwania obiektu, który w filmie miał "grać" halę treningową Dunna. Sceny walk kręcone były w Grand Olympic Auditorium, miejscu najbardziej prestiżowych bokserskich pojedynków.

Przygotowania do roli najwięcej poświęcenia wymagały od Hilary Swank, która nigdy wcześniej nie trenowała boksu. Swank przez trzy miesiące ćwiczyła na ringu pod kierunkiem słynnego trenera Hektora Roca, a ćwiczenia na siłowni nadzorował Grant Roberts. Nad psychicznym przygotowaniem aktorki pracowała czterokrotna mistrzyni świata w boksie Lucia Rijker, która w filmie zagrała przeciwniczkę Maggie - Billie "The Blue Bear". Efekty tej morderczej pracy były znakomite - Swank samodzielnie zagrała we wszystkich scenach walki, bez potrzeby dokręcania dubli, a za rolę nagrodzona została Złotym Globem i drugim w karierze Oscarem (pierwszy otrzymała za "Nie czas na łzy" w 2000 roku). "Za wszelką cenę" - dwudziesty piąty film wyreżyserowany przez Eastwooda - był zaś jednym z największych triumfatorów oscarowej gali w 2005 roku. Zdobył, oprócz statuetki za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Hilary Swank, trzy inne: dla najlepszego filmu roku, za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Morgana Freemana i dla Clinta Eastwooda za najlepszą reżyserię.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Za wszelką cenę
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Hilary Swank, film Za wszelką cenę
Najlepszy aktor drugoplanowy - Morgan Freeman, film Za wszelką cenę
Najlepszy reżyser - Clint Eastwood, film Za wszelką cenę
Najlepsza aktorka w dramacie - Hilary Swank, film Za wszelką cenę
Najlepszy reżyser - Clint Eastwood, film Za wszelką cenę

WASZE OPINIE

joker83

Hilary Swank stworzyła coś co zdarza się artystom chyba tylko raz w życiu .... czapki z głów

kachna1111

suuuuuuper film. Daje do myślenia nie można oderwać się od ekranu

PlutoChory

ZA WSZELKA CENE TRZEBA GO ZOBACZYC!
Za wszelką cenę
reżyseria:
USA, 2004
Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) marzy o karierze bokserki. Jej idolem jest legendarny trener boksu Frankie Dunn (Clint Eastwood). Nic jednak nie wskazuje na to, że jej marzenie się spełni.
dramat
Za wszelką cenę
4,9 5 1 202